Seriály a filmy

1. června 2020 22:33

Poklad na Stříbrném jezeře. Víte, že v něm hraje záporáka Čech?

Představovat snad nejznámější mayovku není v našich končinách nutné. Jedná se totiž o zamilovaný film nejedné generace, nad kterým se společně pobaví celá rodina. Skvělý zážitek si můžete užít již v pondělí 13. července od 20.15 na Primě.

Připomeňte si, jak se z Vinnetoua a Old Shatterhanda stali pokrevní bratři. Nechejte si drásat nervy při boji o Buttlerovu farmu. Strachujte se o krásnou Ellen a Freda, kterému bude v samém závěru hrozit oběšení nelítostnými bandity.

A nezapomeňte na milovníka motýlů lorda Castlepoola! Jeho vysněný motýl Papilio polymnestor parinda sice ve skutečnosti nežije v Severní Americe, ale na Srí Lance, ale komu by to v tak epickém snímku, jako je Poklad na Stříbrném jezeře, vadilo, že?

Vinnetou jako „křoví“

I když se nám v současnosti zdá jako hlavní postava „Mayovek“ Vinnetou coby Pierre Brice, během natáčení prvního ze snímků, právě Pokladu na Stříbrném jezeře, byl naprostým outsiderem. Hlavní hvězdou byl Lex Barker jakožto Old Shatterhand, Vinnetouův pokrevní bratr. Hvězdou podobného formátu byl také Herbert Lom, vůdce po pokladu lačnících banditů Cornel.

Oproti Barkerovi a Lomovi měl Pierre Brice minimální honorář a pro film jej produkce objevila nedlouho před natáčením. Také jeho scén bylo minimum, stejně jako dialogů. Až v průběhu dalších pokračování indiánských příběhů z pera Karla Maye získal Vinnetou své výsadní postavení.

Padoucha Cornela hraje Pražák

Britský filmový herec a spisovatel Herbert Lom, který ve filmu Poklad na Stříbrném jezeře ztvárňuje padoucha Cornela, je rodilý Pražák! Svoji hereckou kariéru odstartoval po boku velké hvězdy filmového plátna Věry Ferbasové v roce 1937 ve filmu Žena pod křížem a následně v češtině natočil ještě několik dalších filmů.

Více než 100 filmových rolí ale ztvárnil v zahraničí, když v roce 1939 emigroval – dílem kvůli nacistické hrozbě, dílem kvůli ambicím proslavit se ve světovém filmu. Ačkoliv žil ve Velké Británii více než 50 let a považoval ji za svůj domov, na svoji vlast nikdy nezapomněl a po roce 1990 se do Prahy pravidelně vracel. Vedle Cornela je jeho nejslavnější filmovou rolí inspektor Dreyfus ze slavné série Růžový panter.

Věděli jste o filmu Poklad na Stříbrném jezeře?

  • Film se výrazně liší od knihy, a to jak dějem, tak konkrétními jednotlivostmi, atmosféra příběhů nicméně zůstává zachována.
  • Na začátku natáčení neuměl Pierre Brice vůbec jezdit na koni, jízdě se doučil až během filmování.
  • Lex Barker původně roli nechtěl vzít, měl nedůvěru ve western točený v Evropě, stejně tak jako Pierre Brice. Barkera nakonec přemluvila jeho čtvrtá manželka.
  • Natáčelo se na Plitvických jezerech, ve Starigradu-Paklenici a v Rijece.
  • Boj o Buttlerovu farmu se natáčel celých šest dní, celý film byl hotov za dva měsíce.

Poklad na Stříbrném jezeře sledujte v pondělí 13. července večer od 20.15 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.