20. února 2017 02:00
Iva KropáčkováPokud lidé nechtějí v důchodu změnit životní styl, musí spořit. Češi spoří málo
V důchodu je ideální mít příjem, který pokryje 85 procent nákladů z doby před penzí Zdroj: istockphoto.com
Řada Čechů si na léta strávená se státní penzí sice šetří, do svého penzijního fondu ale neposílá tolik peněz, kolik by bylo potřeba...
Je vám 20, 30, 40 let a máte pocit, že nemá cenu na důchod spořit? Možná děláte chybu. „Pokud si někdo myslí, že to není potřeba a v nadsázce tvrdí, že on se důchodu stejně nedožije, dělá chybu. Češi v důchodu stráví přibližně čtvrtinu svého života. Aby to nebyla léta chudoby, měli by si na stáří spořit a vzít si od státu podporu, kterou nabízí,“ říká finanční odborník Prima Rádce Zbyněk Laisek.
Na stejný životní styl i v důchodu by měl člověk spořit
Je sice pravda, že většina Čechů si na léta strávená se státní penzí sice šetří, do svého penzijního fondu ale neposílá tolik peněz, kolik by bylo potřeba. Průměrná měsíční investice do penzijního fondu v rámci státem podporovaného důchodového systému se pohybuje mezi 500 a 1 000 korunami. To prý může být málo. „Za slušný důchod lze podle názoru některých expertů považovat částku, která se blíží 85 procentům životních nákladů, které měl člověk k dispozici ve svém aktivním úseku pracovního života,“ vysvětluje Zbyněk Laisek. To značí, že člověk, jehož životní náklady byly například 18 tisíc, by potřeboval pro slušný život v penzi cca 15 tisíc korun. Průměrný důchod je ale nižší – 11 441 korun.
Spořit větší částku není jednoduché kvůli platům
Ze statistik Ministerstva financí vyplývá, že na státem podporovaném důchodovém spoření mají dnešní šedesátníci naspořeno v průměru 90 tisíc korun. "To rozhodně není dostačující suma. Problém bývá v tom, že lidé buď začnou spořit pozdě, anebo nevyužijí možnost získání nejvyšší státní podpory, protože prostě nemají peníze na to, aby si mohli na stáří odkládat více peněz,“ tvrdí Laisek. Pokud jde tedy o otázku, kdy začít, měli by si lidé podle odborníků na stáří systematicky spořit od okamžiku, kdy začnou vydělávat peníze, dostávat pravidelnou mzdu. A pokud jde o částku... Jak už bylo uvedeno, spořit si měsíčně kolem 1 000 korun, je podle ekonomů málo. Na vyšší částku - ideálně 2 000 korun měsíčně - ale ne každý snadno dosáhne. Je proto prý důležité, aby české mzdy dohnaly ty západoevropské co nejdříve. To ale obyčejný člověk jen těžko ovlivní. Každopádně, vždy je lepší mít aspoň něco navíc než nic a pokud si lidé spoří aspoň tu tisícikorunu měsíčně, dostávají k tomu státní příspěvek ve výši 230 korun. Minimální částka pro získání podpory je měsíční úložka 300 korun.
Strach z neschopnosti splácet být nemusí
Zbyněk Laisek také ještě upozorňuje na časté, ale i zbytečné obavy lidí z toho, že nebudou schopni si pravidelně spořit prostřednictvím doplňkového penzijního spoření, a proto si ho tedy ani nesjednávají. „Ztráta zaměstnání, mateřská dovolená, dlouhodobý pobyt v cizině, dlouhodobá nemoc, invalidita a podobně nevedou k ukončení účasti na důchodovém spoření. V případě, že lidé nemají žádný příjem, nedochází jen k placení pojistného, ale i nadále zůstávají účastníkem důchodového spoření a mohou si odkládanou částku snížit, anebo i bez sankcí přerušit spoření, což ale není ideální varianta,“ radí Laisek.
Státní důchod? Nic moc, a lepší to nebude
To, že je důležité si průběžně spořit na důchod, dokládá i fakt, že v budoucnu bude podle ekonomů ještě daleko víc lidí v důchodovém věku, kteří nebudou mít dost peněz, než teď. "Systém je nastaven tak, že potřebujeme více mladých lidí, ale ti zde bohužel nejsou," řekl pro Zprávy FTV Prima ekonom Vladimír Pikora. A aby bylo víc peněz, byla by nutná důchodová reforma. To současní politici ale nevidí reálně. Raději sami doporučují soukromě si spořit - s možností dostat od státu aspoň něco zpátky.
>>> Chcete SPOŘIT na penzi? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření.
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...