Seriály a filmy

15. července 2015 10:00

Gabriela Gabrielová

Poslední dny nezapomenutelného státníka: velkofilm Stevena Spielberga Lincoln

Otrok není lidská bytost. Otrok zůstane otrokem. Tak smýšlela většina americké společnosti v polovině 19. století. Pak se nad USA rozezněl hlas mocného, který lidem dokázal pravý opak. A stálo ho to život. Podívejte se na strhující drama Lincoln v pátek ve 21.30 u nás na Primě!

My víme, nevěděl to on. Abrahamu Lincolnovi, největšímu prezidentovi Spojených států amerických, zbývaly na začátku našeho příběhu pouhé čtyři měsíce života. Psal se leden 1865, zem mučila válka a zmítal jí palčivý problém otroctví. Lincolnovi (v podání oscarového Daniel Day-Lewise) bylo 56 let. Politická situace se zdála takřka neřešitelná. Prezident měl dvě možnosti. Buď podepíše mírovou smlouvu s Konfederací a bude doufat, že v zemi vyčerpané čtyřletou válkou nastane čas na obrodu. Nebo dá přednost zákonu o otroctví a osvobodí tak miliony lidí. Válka ale bude pokračovat dál a na smrt půjdou další masy amerických vojáků.

Obratnému státníkovi, který dokázal s mocí vloženou do rukou jinými zacházet ku všeobecnému prospěchu, nakonec tleskala celá Amerika. Včetně milované rodiny, bez jejíž podpory by mu bylo mnohdy velmi úzko.

Perličky ze zákulisí

  • Daniel Day-Lewis, který za roli dostal Oscara, film nejprve odmítl. V dopise Stevenu Spielbergovi vysvětlil, že si není jist, zda může hrát natolik ikonickou postavu amerických dějin. Byl to až Leonardo DiCaprio, který ho dokázal přesvědčit.
  • Roli nejprve vzal Liam Neeson. K tématu nastudoval přes 20 knih, získal přístup k nepřístupným muzejním sbírkám, které obsahovaly osobní korespondenci. Natáčení bylo dlouhá léta odkládáno, a když k němu mělo dojít, Neeson odstoupil s prohlášením, že je na roli příliš starý.
  • Steven Spielberg studoval Lincolnův život 12 let.
  • Prezidentova pracovna je přesnou kopií, filmaři použili stejné tapety a knihy.
  • Tikot Lincolnových hodinek je vydáván jeho skutečnými kapesními hodinkami, které měl na sobě v den vraždy. Jejich zvuk nahrál zvukař v muzeu. Na natáčení byla použita replika.
  • Na rozdíl od své obvyklé kšiltovky chodil Spielberg na plac v obleku, aby se cítil co nejblíže pocitům herců a aby vzdal Lincolnovi úctu.

Daniel Day-Lewis o Lincolnovi

„Nikdy, ještě nikdy jsem necítil tak hluboký vztah k postavě, kterou jsem za živa nepotkal. Myslím si, že právě to je vliv, který má Lincoln na ty, kteří ho extenzivně studují. Objevovat jeho osobnost bylo fascinující. Přál bych si, aby se mnou zůstal navždy.“

Nalaďte si v pátek večer dramatický příběh s Daniel Day-Lewisem Lincoln u nás na Primě ve 21.30!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.