Seriály a filmy

3. listopadu 2016 00:01

Iva Kropáčková

Požáry domů často zaviní závady na komínech. Jejich kontroly jsou přitom povinné

Pokud nenecháte komín zkontrolovat, v případě požáru můžete mít problém i s pojišťovnou...

Statistiky jsou neúprosné. Jen během loňské topné sezóny hořelo více než 770 komínů a valná většina z nich byla způsobena vznícením sazí. Z toho podle mluvčí Hasičského záchranného sboru České republiky Nicole Zaoralové jasně vyplývá, že nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles. A to je skutečnost, kterou by lidé podle ní neměli podceňovat. Zvláště když uvážíme, že ke dvěma třetinám úmrtí při požárech dochází právě při požárech v domácnostech. Řadě takových neštěstí by se přitom dalo zabránit. Vyčištěním komína a otopné soustavy. "Dle nové legislativy by měl být každý komín vyčištěn minimálně jednou do roka, pokud lidé topí pevnými palivy, pak je to třikrát do roka," říká Nicole Zaoralová. Tomu, kdo povinnost nesplní, může být uložena pokuta až do výše 50 tisíc korun. Provozovatelům spalinové cesty, která vykazuje nedostatky, pak může být uložena pokuta do 10 tisíc korun (u fyzických osob) a do 100 tisíc korun (u právnických osob nebo podnikajících fyzických osob).

Potřebujete poradit, jak nastavit pojištění?

Kontaktujte naše experty.

Poradíme vám, jaké řešení bude ve vaší situaci nejlepší. Pište na info@prima-radce.cz nebo volejte číslo 810 811 812.

Problémy s pojišťovnou...

Stovky až tisíce takových nešťastných událostí pak hlásí lidé i pojišťovnám. „V roce 2015 byla celková škoda při požárech rodinných domů vyčíslena na 26,5 milionů korun. Z našich šetření vyplývá, že třicet procent případů je způsobeno závadou na topném systému, zejména komínu,“ uvádí mluvčí pojišťovny Jiří Cívka. Pokud se v případech pojistného plnění zjistí, že komín či jiné spalinové cesty nebyly řádně udržovány a právě z tohoto důvodu došlo ke škodě, má podle něj pojišťovna právo plnění zkrátit či dokonce odmítnout. Jedním z takových případů byl i požár v rodinném domě. Chytil dehet v komínu a postupně se vznítila i omítka. Žár byl tak silný, že komín praskl. Shořel i dřevěný rám dveří a práh. Nikomu se naštěstí nic nestalo, nicméně detektivové pojišťovny následně zjistili, že byla zanedbána údržba komínu. "Došlo k porušení povinnosti pojištěného a z tohoto důvodu nevznikl nárok na pojistné plnění,“ popisuje Cívka. Pokud komín neprošel patřičnou revizí, jedná se o pochybení člověka. Škodě se tedy dá mnohdy vyhnout pouhým dodržováním pravidel a preventivními opatřeními.

Revize je nutná a povinná

Provádět revizi je nezbytné u všech spalinových cest. Mezi ně patří třeba i digestoře plynových sporáků. I když ty se běžně nekontrolují, v případě požáru může mít problém s takovou digestoří bez revize i pojišťovna. Za nejvhodnější období pro kontrolu komínu se považuje jaro, tedy doba po ukončení topné sezóny, a také doba před zahájením topení. V nutném případě ji lze udělat i během topné sezóny, ale pak je třeba nechat komín vychladnout, aby byly spalinové cesty studené. Revizi musí provádět kominík. Z revize nejčastěji vyplyne, že se komín musí pročistit. A to běžně stojí pár stovek korun.

Týká se to i chat a chalup

Spalinové cesty je nutné udržovat nejen doma, ale i na chatách a chalupách. Ať už má stavba kotel s komínem, kamna, nebo je v něm umístěn průtokový ohřívač. Komín si můžete vyčistit i sami. Kominík pak následně jen vše překontroluje a vydá zprávu. Frekvence nutných kontrol se odvíjí od druhu spalovaného materiálu.

Novinky pro spotřebitele a spoustu rad a tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Využity informace z TZ Generali

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.