Seriály a filmy

19. července 2019 22:00

Petra Kloidová

Pravdivé příběhy na LOVE a 3 únosy dětí, které změnily svět

Svět ovlivňují nejmenší detaily. I takový únos dítěte může mít nevratné následky nejen pro jeho rodinu, ale i pro řadu ostatních po celém světě. K tomu patří i stockholmský syndrom jako vyšitý. Na Prima LOVE uvidíte v sobotu ve 20.00 snímek Vraťte mi mé dítě.

Ve 20.00 v sobotu na Prima LOVE uvidíte jeden z dalších příběhů ze života: Vraťte mi mé dítě.

Jennifer a Randy se rozhodli mít dítě, i když je Jennifer teprve 16 let. Randy ale hned po porodu utekl a Jennifer pomáhají jen její matka Alicia s přítelem. Několik měsíců po porodu Jennifer lituje svého rozhodnutí a radši by žádnou dceru neměla. Jednou večer dokonce odejde na večírek, kde se opije, a narazí tam na Randyho.

Jennifer mu věřila, že po nocích pracuje, ale nyní vidí, že je to celé jinak. Vrací se celá rozrušená domů a tam se navíc pohádá se svojí matkou, která ji tvrdě odsoudila za to, že šla na párty. Následujícího dne je tedy Jennifer ráda, když se chce Randy více zapojit do života Zoe. Randy to sdělil Jennifer v parku a pak jí donesl i květiny. Jenže poté, co se s Randym rozloučili, Jennifer zjistila, že Zoe zmizela z kočárku.

Více se dozvíte v sobotu večer na Prima LOVE.

Teď se ale vraťme k dětem, u kterých jejich ztráta zapříčinila změnu v různých společenských směrech.

Etan Patz, na počátku moderní pátrací kampaně

Šestiletý Etan Patz zmizel 25. května 1979 v New Yorku. Stalo se tak během obyčejné cesty k zastávce školního autobusu. Nikdy nebyl nalezen. Podstatná je na jeho únosu však kampaň, kterou Patz vyvolal. Jeho foto se objevilo i na krabicích s mlékem a na jeho památku se 25. květen stal americkým Národním dnem unesených dětí.

Patz je však jenom dílkem skládačky v boji proti dětským únosům. Řada dalších amerických – a tak i mediálně propíraných únosů – nakonec vedla k lepší kontrole zločinců od vzniku registru sexuálních násilníků po zlepšení komunikace mezi úřady, tedy ke změnám, které postupně přejímají i jiné státy, a alespoň částečně tak pomáhají zastavit obdobné zločiny v budoucnosti.

Natascha Kampusch, opomenutý stockholmský syndrom?

Případ Nataschy Kampusch je známým zdrojem vtipů o rakouských sklepeních. Ačkoliv neměl přímý vliv na významnější legislativní nebo kulturní změny, je třeba mu zároveň přiřknout i další podstatné prvenství – šťastný konec, přesněji nalezení dlouho ztraceného dítěte.

Ať už to bylo kvůli tzv. stockholmskému syndromu mezi obětí a pachatelem, či jiným okolnostem, Natascha později vyjádřila lítost nad osudem svého únosce Wolfganga Priklopila, který po odhalení spáchal sebevraždu, a poukázala na mnohdy komplexnější vztah mezi únoscem a obětí. Případ však rovněž připomenul, že únosy dětí nemusejí automaticky znamenat smrt oběti. Tak či onak, po provalení zadržování Kampusch po celém světě přibylo odhalení podobných dlouhodobých únosů i naděje u rodičů unesených dětí.

Charles Lindbergh, dítě, které ovlivnilo válku

Únos Charlese Lindbergha Jr., syna slavného pilota a svého času národního hrdiny, lze bez nadsázky označit za situaci, na kterou dojde jednou za století. Mediální cirkus kolem pátrání po chlapečkovi, jenž byl později nalezen mrtvý, měl epické rozměry – požadavek na propuštění dítěte vznesl jak tehdejší americký prezident Roosevelt, tak i mafiánský boss Al Capone. Únos, který pokračoval neméně velkolepým soudem s domnělými únosci, měl však ještě jeden vedlejší dopad, a to konec Lindberghovy politické kariéry.

Charles Lindbergh byl totiž nejen pilotem, ale i všeobecně tušeným kandidátem na prezidenta. V kandidatuře ve volbách v roce 1932 mu bránil jenom jeho nízký věk. Politickou kariéru poté mu zhatil právě tragický únos jeho syna. I proto kolem případu dodnes čmuchá řada konspiračních teoretiků. O to podstatnější je navíc skutečnost, že Lindbergh byl také tušeným sympatizantem nacistů. Lze si jenom domýšlet, jak by svět vypadal, kdyby na únos jeho syna nikdy nedošlo a Roosevelt by nebyl americkým prezidentem během druhé světové války...

(lol)

Sdílejte článek
Štítky Prima Love

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.