Prezident Harrison Ford v neděli zachrání svou rodinu na palubě Air Force One

Americkým a ruským agentům se ve podařilo zajmout kazašského diktátora Radeka, který hrozil světu jadernými zbraněmi. Hrozba ale není pryč! Teroristé unesou loajální Radekovi letadlo Air Force One s americkým prezidentem a jeho rodinou. Podiktátorovo propuštění. Jinak začnou zabíjet rukojmí.

Film Air Force One (1997) je silně patriotické dílko, kde je americký prezident James Marshall vyobrazen jako skutečný hrdina. Ale protože prezidenta tak dokonale zahrál věčným sympaťák Harrison Ford a film je nadupán akcí a napětím, tak tvůrcům větší míru patosu klidně odpustíte. Naopak, po skončení filmu si uvědomíte, že mít takového prezidenta by vůbec nebylo marné.

Prezident se totiž v okamžiku, kdy řízení letadla Air Force One převzali teroristé, mohl katapultovat v záchranném modulu do bezpečí. On však na palubě letadla zůstává a chová se nejen jako pravý veterán války ve Vietnamu, ale hlavně jako táta a manžel, který chce zachránit svoji ženu, dceru i zbytek rukojmích. A tak se v uzavřeném prostoru prezidentského speciálu odehrává boj mezi prezidentem a teroristy, které vede nesmiřitelný padouch Ivan Korshunov (Gary Oldman). Do posledního okamžiku není jasné, kdo přežije a kdo ne…

Na co se můžete těšit:

1. Jako pravý Air Force One. Původně nechtěli v Bílém domě ani slyšet o tom, že by režisér Wolfgang Petersen vůbec vstoupil na palubu skutečného prezidentského speciálu. Pak ale zvedl telefon Harrison Ford a režisér si rázem směl Air Force One pořádně obhlídnout. Ve filmu pak uvidíme i takové lahůdky, jako dočerpávání paliva za letu pomocí tankovacího letadla.

2. Souboje v uzavřeném prostoru. Jestli máte rádi okamžiky překvapení, kdy hrdina postupně zneškodňuje své protivníky jednoho po druhém, jako tomu bylo například ve Smrtonosné pasti, tak si užijete i Air Force One. Dojde i na nefingovaný souboj mezi Gary Oldmanem a Harrisonem Fordem. Ford totiž řekl Oldmanovi, aby ho skutečně udeřil a napadal.

3. Brilantní herectví. Gary Oldman hrál už tolik záporáků, ale vždycky je výtečný. Také jeho terorista Ivan Korshunov realisticky zabíjející rukojmí je tak uvěřitelný, že při natáčení dostal přezdívku „Scary Gary“ (Děsivý Gary). I Harrisonu Fordovi padne role prezidenta jako ulitá. A to přitom byla původně napsána pro Kevina Costnera, který však v době natáčení pracoval na filmu Pošťák.

Ještě pár zajímavostí:

  • Wolfgang Petersen je německý režisér, který se proslavil filmy Nekonečný příběh (1984), Ponorka (1981) a z pozdějších Trója (2004) s Bradem Pittem v hlavní roli.
  • Prezident Bill Clinton viděl tento film během svého funkčního období dokonce dvakrát.
  • Filmaři potřebovali svůj letoun Air Force One. A tak si pronajali stejný typ Boeingu 747 jako má prezident. Letadlo patřící japonským aerolinkám jednoduše přemalovali. Udělat z letadla prezidentský speciál stálo 300 tisíc dolarů.
  • Během jednoho natáčecího dne vyplašili filmaři dvě bojové stíhačky, které na svých radarech zachytili letadlo Air Force One, což by ještě nevadilo. Ale piloti zahlédli na letounu díry po kulkách. Což byly filmové nálepky. Naštěstí kontrolní věž v Los Angeles o filmování věděla a se stíhači nedopatření vyřešila.

Vynikající akční drama Air Force One si nenechte ujít v neděli ve 21.30 hodin na Primě!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.