Přežijí vojáci Konfederace Pod kopyty stád?

Život vyhladovělých vojáků visí na vlásku - buď zvládnou opatřit si něco k snědku, nebo je s nimi amen. V klasickém americkém westernu Pod kopyty stád uvidíte, zda se jim podaří odchytit stádo dobytka, aby přežili. Na snímek se podívejte v neděli ve 20.15 na Prima family,.

Vojáci jižanské Konfederace jsou v obklíčení a potřebují jíst, ale není co. Směrem k jejich protivníkům, tedy vojákům Unie, však přepravuje rančer Alvarez Kelly několika tisícové stádo dobytka, které představuje spoustu jídla. Jediná šance jižanského plukovníka Toma Rossitera, jak nakrmit hladovějící muže, je celé stádo ukrást.

Dnes již legendární film Pod kopyty stád byl natočen v roce 1966 a popisuje skutečnou událost z dob americké občanské války Severu proti Jihu, která se stala na podzim 1864 a je známá jako tzv. Beefsteak Raid, neboli biftekový útok. Zvířata tehdy skutečně byla na cestě k vojákům Unie, když je ukradli hladové jižanské jednotky.

Chovatel dobytka a rančer Alvarez Kelly (hraje ho úžasný nejen westernový herec William Holden) je chladně uvažující pragmatik a obchodník. Na válce chce především vydělat. Jeho cíl je prodat své stádo a za maso utržit spoustu peněz. Naprosto jiný cíl má ale důstojník jižanské armády, plukovník Tom Rossiter, kterého neméně skvěle zahrál Richard Widmark. Rossiter bojuje za ideály a stále věří ve vítězství své armády. Ví, že hladovějící vojáky Konfederace, kteří uvízli v obležení poblíž Richmondu, musí stůj co stůj nakrmit, aby mohli dál bojovat.

A tak neústupný plukovník vymyslí plán. Zajme Kellyho a násilím ho donutí, aby mu pomohl stádo ukrást. Kelly nejprve musí Rossiterovi nezkušené vojáky naučit, jak s dobytkem manipulovat. Ačkoliv nenávidí situaci, ve které se octl, pomůže rančer nakonec jižanskému plukovníkovi stádo zajmout a dopravit „maso“ k vojákům na druhé straně barikády, než pro které bylo původně určeno. Nic jiného mu totiž ani nezbývá. A jak zareagují vojáci Unie, když zjistí, že jim biftečky vyfoukl protivník?

Něco o filmu:

  • Výborný scénář a nezapomenutelné výkony dvou hlavních mužských hrdinů. Ostatně oba herci spolu byli během natáčení téměř 4 měsíce bez přestávky. Později o svém přátelství řekli, že to bylo tak intenzivní, jako by se znali deset nebo patnáct let
  • Nejlepší scéna je útok stáda krav na most! Těšte se na opravdovou nefalšovanou akci a dusot kopyt
  • Nečekejte western typu Tenkrát na západě nebo Sedm statečných. Film Pod kopyty stád je spíše filmové zpracování historické události
  • Uvidíte, jak se dříve přepravovalo maso ke koncovým spotřebitelům – jednoduše „ po svých“
  • V originále se film jmenuje Alvarez Kelly, podle rančera a majitele stáda

Dobrodružný historický film s prvky westernu Pod kopyty stád si nenechte ujít v neděli ve 20.15 na Prima family!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.