Seriály a filmy

6. dubna 2020 10:00

Gabriela Gabrielová

Princeznina ruka za dobré srdce? Tak snadné to statečný kovář mít nebude!

Mladý kovářský učedník Mikeš se jednoho dne rozhodne vyrazit do světa na zkušenou. Na konci cesty ho možná čeká veliké štěstí, ale to si nejprve bude muset zasloužit. Podívejte se na milou pohádku O statečném kováři s Pavlem Křížem v hlavní roli. U nás na Primě na Velikonoční pondělí od 15.55.

Mikeš chtěl být jako jeho tatínek. A tak když zmužněl a vyrostl, nastal pravý čas, aby udělal právě to, co jeho táta – vydal se do širého světa za dobrodružstvím. Jeho cíl je snadný jen zdánlivě. Mikeš hledá opravdové štěstí. Co to ale je štěstí? Pomůže mu osud v podobě setkání se dvěma sedláckými synky Matějem a Ondrou. Matěj (Jiří Knot) je mlynářským pomocníkem, Ondra (Ján Króner) pořádným silákem. Každý z nich má o štěstí jinou představu a u obou je záhy jasné, že se s Mikešovým dobrým srdcem ani nemusejí měřit. Jsou oba líní jak vši a jakmile slyší cinkat zlaťáky, utíkají za nimi, až se jim za patami práší.

A tak když se dozvědí o ukrutném Černém králi (Petr Čepek), který unesl tři krásné princezny, ženou se za nimi jako splašení. Díky Mikešovi se jim podaří osvobodit dvě z nich. Třetí a nejkrásnější si musejí zasloužit mnohem více. Ale to chudák Mikeš ještě netuší, že ho zradí ti nejbližší a že na všechno všecičko zůstane docela sám. Podaří se mu najít štěstí, za kterým se na počátku cesty vydal?

Proč máme rádi pohádky na motivy Boženy Němcové

Příběhy Boženy Němcové jsou plné životní moudrosti, která je nám předkládána tak, že si její skutečnou hloubku uvědomíme jen mimoděk. Vyprávění jsou nabitá dramatickými zvraty, díky kterým tajíme dech a stáváme se součástí příběhu. Hrdinové mají od začátku jasně dané charakterové vlastnosti a vyvíjejí se podle očekávání, ale jsou také velmi živě vykreslení. Je nám s nimi dobře, protože tušíme, kam směřují a jak to s nimi dopadne, ale způsob vyprávění nás nepřestává udivovat.

Přečtětě si více o zajímavém původu Boženy Němcové: Slavná česká spisovatelka může být ztracená šlechtična.

Co o pohádce O statečném kováři možná nevíte

Pohádka O statečném kováři byla na rok výroby (1983) dost nákladná. Točilo se na Moravě –panství Černého krále bylo ve zřícenině kláštera v Dolních Kounicích, Mikešova vesnička pak ve strážnickém skanzenu nebo na hradě Buchlov. Neustálé cestování a s ním spojená únava štábu a herců si vyžádala oběť. Pavel Kříž si vymkl kotník při natáčení scény, kdy Mikeš skáče v království Černého krále z okna na zem.

Vychutnejte si sváteční atmosféru s pohádkou O statečném kováři na Primě v pondělí 13. dubna od 15.55!

Prodlužte si sváteční pohodu s kvalitními českými filmy bez reklam v iPrima Videopůjčovně.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.