13. října 2018 18:00
Proč nás po alkoholu pálí žáha a přibíráme na váze?
Češi jsou k alkoholu velmi tolerantní. Dospělé muže najdeme na druhé příčce evropského žebříčku konzumace tvrdého alkoholu. V pití piva jsme na úplné špičce nejen v Evropě, ale i ve světovém měřítku. Částečně je s tím spojeno několik zdravotních problémů, které nás trápí. Mezi neduhy spojené se zvýšenou konzumací alkoholických nápojů patří kromě vážných onemocnění také mnohem běžnější problémy - nadváha a pálení žáhy.
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč vás po alkoholu pálí žáha? Když konzumujeme nápoj s obsahem alkoholu, putuje přes jícen až do žaludku, kde může měnit pohyb svalů. Výsledkem může být až refluxní choroba, při které se obsah žaludku vrací zpět do jícnu. Refluxní chorobou může jí trpět i jinak zdravý člověk. Často právě vlivem alkoholu nebo dráždivých potravin. Bolest v jícnu, kterou nazýváme pálení žáhy, způsobují žaludeční šťávy, které se vracejí zpět do jícnu.
Pokud se žaludeční šťávy do jícnu dostávají častěji, může zniknout zánět, případně se mohou vyskytnout i mnohem vážnější problémy. Jeden z diskutovaných následků je možný rozvoj rakoviny jícnu. Nedávno jsme vás informovali o tom, že Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala lídry států, aby řešili množství konzumovaného alkoholu ve společnosti. V našem těle dochází ke změnám, které se projevují na aktuální váze i dlouhodobém zdraví. Alkohol v těle mění srdeční rytmus, krevní tlak a negativně se podepisuje na funkci jater. Podle zprávy WHO zemřelo v roce 2016 v důsledku konzumace alkoholu více než tři miliony lidí.
Alkohol nás dělá tlustými - přímo i nepřímo
Kromě pálení žáhy pravidelná konzumace alkoholu ovlivňuje také naší postavu. Známým faktem je jeho vysoká energetická hodnota. Jedno dvanáctistupňové pivo obsahuje přibližně 230 kilokalorií, velký panák whisky přes 100 kilokalorií. Alkoholické nápoje však způsobují nadváhu i nepřímo. Alkohol snižuje zábrany nejen při randění, ale také v konzumaci jídla. Velmi často sníme to, čemu se za střízlivého stavu vyhneme. I následující den kocovina ovlivňuje naše rozhodování o jídle. Změny v chuti nás často donutí ke konzumaci smažených, slaných či naopak přeslazených potravin.
Odbourávání alkoholu je pro játra velmi náročný proces. Mezi jeden z procesů, který zpracování alkoholu naruší, jsou látkové přeměny tuků a cukrů. To vede ke zvýšenému ukládání tuků v játrech. Přicházíme také o vitamín A, D, E, K a některé vitamíny skupiny B.