Seriály a filmy

19. srpna 2019 22:00

Proti Tajemnému protivníkovi od Agathy Christie bojuje manželská dvojka Beresfordových

Manželé Beresfordovi toužili po troše dobrodružství, a tak v anglické detektivní minisérii Agathy Christie Tajemný protivník přijali práci soukromých oček. I ve druhém díle pátrají po zabijákovi jménem Brown a po zmizelé Jane Finnové. Najdou tu ženu? A nepřibudou další mrtvoly? Nově zflmovaná verze z roku 2015 má dva díly a uvidíte je na Primě v úterý ve 20.00.

Ženská polovička manželského detektivního dua, Pentlička Beresfordová (Jessica Raine), se přestrojila za služku a pracuje u bývalé operní zpěvačky Rity Vandermeyerové (Alice Krige). Právě k ní totiž vede několik stop, že by mohla znát zločince Browna. Tommy Beresford (David Walliams) se mezitím přestrojil za Brownova finančního pobočníka Drennana. A v tomto utajení se vetřel na výzvědy k sázkaři Whittingtonovi (Jonny Phillips).

Jenže ouha. Přestrojení obou manželů jsou odhalena. A podlý Whittington začne Beresfordovým vyhrožovat. Tvrdí, že ublíží jejich synovi Georgeovi, když mu Tommy a Pentlička neukradnou z kanceláře majora Cartera (James Fleet) jeden spis.

A věci se dále komplikují. Zpěvačka Rita je nalezena zavražděna ve svém bytě. A dům Tommyho a Pentličky někdo vykradl. Co hledal? Kdo to byl? A nevydávají se některé postavy za někoho úplně jiného? Stále se navíc pátrá po zmizelé Jane Finnové (Camilla Beeput). Mrkněte na to, jak amatérští detektivové tuhle záhadu rozpletou!

První díl skvostné detektivní minisérie Agatha Christie: Tajemný protivník si pusťte v úterý ve 20.00 hodin na Primě!

Chcete vědět víc?

 1. Televizní miniseriál Tommy a Pentlička: Tajemný protivník (Partners in Crime, 2015) vyšel z dílny britské televize BBC. Byl natočen na počest 125. výročí narození geniální anglické spisovatelky detektivek Agathy Christie. Právě z jejích příběhů o manželském páru amatérských detektivů scénář seriálu vychází.
 2. Na tuto minisérii navazuje ještě druhá s názvem N či M? V hlavních rolích opět manželé Beresfordovi. Ačkoli Tajemný protivník vyšel v roce 1922 a N či M? napsala Agatha Christie až v roce 1940, filmaři zasadili děj obou televizních minisérií do poválečné Anglie roku 1952.
 3. Stejně jako i jiné detektivky Agathy Christie, dočkal se příběh Tajemný protivník zfilmování poněkolikáté. A to v letech 1929, 1983 a 2015.
 4. Spisovatelka kriminálních příběhů Agatha Christie občas používala pseudonym Mary Westmacott. Její vlastní jméno je však Agatha Mary Clarissa lady Mallowan.
 5. Spisovatelka, která se narodila 15. září 1890 a zemřela 12. ledna 1976, byla dvakrát vdaná. Poprvé za Archibalda Christieho (sňatek 1912–1928), podruhé za Maxe Mallowana (sňatek 1930–1976). Měla jedinou dceru Rosalind.
 6. Agatha Christie dala ve svých dílech vzniknout postavám jako Hercule Poirot anebo slečna Marplová.
 7. Divadelní hra Mousetrap (Past na myši) se v Londýně hraje nepřetržitě od roku 1952, kdy byla napsána.
 8. Detektivních příběhů Agathy Christie se prodalo po celém světě přes 3 miliardy výtisků.

Kdo jsou Jessica Raine a David Walliams?

 • Pro českého diváka je vždy osvěžující vidět neokoukané herecké tváře. Anglická herečka Jessica Raine v roli Pentličky je však divákům v Británii velmi dobře známá. Zahrála si totiž nejen spoustu divadelních rolí, ale v roce 2012 začala účinkovat v televizních seriálech a od té doby září v několika. A hned v prvním Call the Midwife (překl. Zavolejte porodní bábu) na sebe upozornila více než výrazně. Seriál se vysílal tři roky.
 • Sama herečka tvrdí, že jí od té doby všechny ženy na potkání vyprávějí, jak rodily. „Nebráním se vlastním dětem,“ tvrdí dva roky vdaná Jessica Raine a dodává: „Ale myslím, že o porodech toho teď vím až příliš!“
 • V současnosti 46letý David Walliams je britský komik a spisovatel. Do povědomí se zapsal nejen v pořadech Británie má talent, ale také již v roce 2003 účinkováním v komediálním TV seriálu Malá velká Británie, kde tvořil skvělé duo s kolegou Mattem Lucasem.
 • Kromě psaní knížek pro děti, které už byly přeloženy do 46 jazyků a prodalo se jich přes 12 milionů, dělá tento 191 cm vysoký herec i úžasné charitativní projekty. Nechal se například natočit při tom, jak plave přes kanál La Manche. Doplaval za 10 a půl hodiny ve 176. čase na světě, ale výnos z přenosu byl přes milion liber, které putovaly na charitu.

Sledujte dvoudílný televizní film Agatha Christie: Tajemný protivník na Primě ve 20.00.

Sdílejte článek
Štítky Agatha Christie krimi

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 9. 2023

Experimenty kombinující kreativitu a technologie mohou vést k možnostem zvýšení vašich příjmů. Jste vnímaví k novým nápadům a ochotní vynaložit úsilí, abyste je využili ve svůj prospěch. Pravděpodobně objevíte nové talenty, o kterých jste nevěděli, že je máte. Tento den je vhodný k tomu, abyste se přihlásili do kurzu, navštívili přednášku nebo vyhledali doučování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.