Půlnoční mše svatá letos v přímém přenosu z katedrály sv. Víta. Na Štědrý den na Primě!

Půlnoční mše svatá z katedrály sv. Víta - upoutávka

Zažijte tradiční štědrovečerní půlnoční mši v přímém přenosu na Primě. Letošní bohoslužbu bude v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha z 24. na 25. prosince 2020 od 00.00 hodin sloužit pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. Užijte si Štědrý den se vším, co k němu podle tradice patří.

S ohledem na nedávný přechod do čtvrtého stupně protiepidemických opatření se letos mnoho lidí bude muset vzdát tradiční sváteční bohoslužby a setkání s blízkými a přáteli přímo v kostele.

V ČR platí kvůli pandemii koronaviru zákaz nočního vycházení. Přestože vláda nakonec udělila pro účast na půlnoční mši výjimku, mnohé farnosti stejně od jejich konání upustily a mše posunuli do časnějších hodin.

Pražské arcibiskupství získalo výjimku, s ohledem na dlouhodobé uzavření areálu Pražského hradu kvůli pandemii koronaviru.

Půlnoční mše svatá se v katedrále sv. Víta tedy uskuteční i letos a kdo má chuť, může jí sledovat v přímém přenosu z 24. na 25. prosince od 00.00 na Primě.

Význam půlnoční mše

Připomeňme, že právě Štědrý den je úzce svázán s následujícím svátkem - Božím hodem vánočním, tedy Dnem narození Ježíše Krista a jeho oslavou.

V křesťanské liturgii je označován jako vigilie neboli předvečer slavnosti. V katolických zemích je od 4. století dnem Ježíšova narození 25. prosinec. Den, který začíná právě půlnoční mší, jejíž tradice pochází z poloviny 5. století. Tehdy papež sv. Lev Velký povolil kněžím sloužit na Boží hod tři mše - o půlnoci, za úsvitu a přes den. Věřící trávili 1. svátek vánoční zbožným rozjímáním a drželi se zákazu pracovat.

Stalo se tradicí, že půlnoční bohoslužby navštěvují i nevěřící. Jsou zpestřeny zpěvem vánočních koled, symbolem českých Vánoc je už od doby svého vzniku v roce 1796 Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby.

Přečtěte si více o prvním svátku vánočním, faktickém začátku Vánoc:

Kdy se Ježíš přesně narodil?

Za místo narození Ježíše Krista je považována jeskyně v Betlémě, na jejímž místě byla ve 4. století našeho letopočtu postavena bazilika Narození Páně. S otázkou kdy, je to už složitější. Na čas a datum jsou stále obestřena tajemstvím, řada badatelů navíc vyvrací i samotné zimní období. Hodinu tak můžeme jen odhadovat třeba z dávného evangelia: „Když noc dosáhla svého vrcholu, tu přišlo věčné světlo.“ Za vrchol noci se považuje půlnoc a za světlo osoba Ježíše Krista.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.