Seriály a filmy

9. října 2013 21:56

Markéta Zídková

Rizzoli a Isles: Znáte nejslavnější americké bitvy? Někdy díky tomu odhalíte vraha

Slušná znalost historie se vyplatila Mauře Isles – je přizvána k rekonstrukci bitvy z války o nezávislost. Ta je však překvapivě realistická, na bojišti zemře člověk. Policistka je tak přímo na místě činu. Jak to dopadne, sledujte ve čtvrtek na Primě ve 22.40.

Maura Isles s Jane Rizzoli tak rovnou začnou pracovat na dalším případu. Ještě než se podíváte, jak se případ zamotá, připomeňte si některé slavné bitvy války o nezávislost – osvěžíte si jak epickou stránku dějepisu, tak se vám nabyté znalosti možná budou hodit u sledování Rizzoli & Isles.

Boje v Lexingtonu

První bitva války o nezávislost. Boje vypukly poté, co Britové vyslali oddíl, aby potlačili revolucionáře a zabavili jim zbraně. Dalších třináct kolonií však vyslalo své milice a ty donutily Brity opustit Boston. Patrioti-revolucionáři získali kontrolu nad koloniemi a ještě v roce 1775 se konal 2. kontinentální kongres a byla vytvořena kontinentální armáda. Britský král Jiří III. obdržel výzvu ke smíru – leč nepřijal ji.

Pohroma u Saratogy

Také známá jako fatální prohra Britů. Generál John Burgoyne se snažil s oddílem zhruba šesti tisíc mužů dostat k Albany, do cesty se mu však postavili vojáci Horatia Gatese.

Ti zůstali poblíž Saratogy. Burgoyne je chtěl obejít, ale Američané ho překvapili a 19. září se konala první bitva. Britové prohráli v druhé bitvě 17. října a před Američany kapitulovali a padli do zajetí.

Porážka Britů u Saratogy dodala Američanům důvěru, a do války vstoupil další hráč – Francie, a to na straně kolonií. V červnu 1779 se proti Británii postavilo i Španělsko, o rok později Holandsko.

Chesepeake a Yorktown

Nejslavnější bitvy americké války o nezávislost? Lexington, Saratoga, Yorktown.

Naprostou pohromou byla pro britské námořnictvo pod vedením kapitána Hooda porážka od francouzské flotily v bitvě u Chesepeake.

Šestitisícová britská armáda později čelila zhruba šestnácti tisícům Francouzů a Američanů. Britové pod vedením lorda Cornwallise začali 28. září obléhat Yorktown. Američané a Francouzi však rozbili obě linie improvizované obrany a Britům nepomohlo ani to, že se Cornwallis, doufající v posily, pokusil získat čas nočním útokem. Nakonec nabídl kapitulaci.

V důsledku porážky rezignoval britský ministerský předseda a Britové se nakonec rozhodli, že pokračovat ve válce nemá smysl.

Teď se asi divíte, jak to všechno souvisí s detektivkou Rizzoli & Isles? Dozvíte se ve čtvrtek ve 22.40 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.