Seriály a filmy

2. března 2016 00:55

Iva Kropáčková

Rodiče více dětí nejspíš získají víc peněz. Díky vyšším slevám na dani

Daňová sleva na druhé a další děti by měla opět stoupnout. Novelu zákona o daních z příjmů schválili poslanci.

Rodiče více dětí by měli získat vyšší daňové slevy. Daňové zvýhodnění na druhé dítě zřejmě vzroste o 100 korun měsíčně. Na třetí a další dítě se zvýší o 300 korun měsíčně. Předpokládá to novela zákona o daních z příjmů, kterou schválila sněmovna. Na stole ji ale ještě budou mít senátoři. Daňové slevy prosadila do vládního programu KDU-ČSL. Chce tak podpořit pracující rodiče s více dětmi. „Myslím si, že každá pětistovka, která rodině zůstane, důležitá je. Protože je to otázka mít možnost přispět na kroužek a podobně,“ řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. I nadále tuto slevu nemůžou využít osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ), které uplatňují tzv. výdajové paušály. Výjimkou jsou přivýdělky k zaměstnání – pokud je součet dílčích základů daně s paušálními výdaji nižší, než polovina celkového daňového základu.

DOPORUČUJEME: >>> Jak si udělat nezávisle přehled na trhu doplňkového penzijního spoření? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření. >>> Potřebujete-li individuálně vyhodnotit vaši konkrétní situaci, můžete kontaktovat finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám zdarma poradí a pomůžou najít nejvýhodnější produkt.

Platit mají zpětně

Daňové slevy pak budou platit podle rozpočtového výboru už od začátku letošního roku. Rodiče si tak budou moci odečíst daňovou slevu za první měsíce roku zpětně, v ročním zúčtování za rok 2016, případně v daňovém přiznání v březnu 2017. Ministr financí Andrej Babiš /ANO/ pak už loni přislíbil, že po účinnosti novely bude vyšší sleva zohledněna již v měsíčních zálohách.

Výše daňových slev v bodech

  • Pro rodiny s jedním dítětem předloha výši slevy nemění. Ročně tak daňové zvýhodnění u jednoho dítěte zůstane na 13 404 korunách.
  • U druhého dítěte stoupne částka ze současných 15 804 korun na zhruba 17 004 korun.
  • U třetího a dalšího dítěte ze 17 004 korun na zhruba 20 604 korun.

Ještě další změny?

Vláda pro rodiny s dětmi plánuje podle Českého rozhlasu ale i další změny. „Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá otcovské poporodní volno. Dále se chystá velké rozvolnění čerpání rodičovského příspěvku, který by měl usnadnit lepší spolupráci mezi rodinným a pracovním životem,“ vyjmenovala některé změny místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku Radka Maxová /ANO/.

Školkovné stále trvá...

I za rok 2015 si mohou rodiče snížit daň o takzvané školkovné. Tedy o náklady, které vydávají za pobyt dítěte v mateřské škole nebo jiném zařízení péče o děti předškolního věku. Maximální výše této slevy na jedno dítě je ohraničena částkou měsíční minimální mzdy. Pro daně za rok 2015 se tedy roční limit zvyšuje na 9200 korun, pro rok 2016 stoupne na 9900 korun.

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sdílejte článek
Štítky děti daně rodiče

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.