Roztočte to v úterý večer s klasickou komedií Zítra to roztočíme, drahoušku...!

Na apríla si nenechejte ujít povedenou komedii, která díky vtipným kreacím hereckých hvězd nikdy nezestárne. Obě hlavní představitelky to neměly v životě lehké. Jedné například ubyly scény z dalšího filmu a druhá se musela poprat dokonce s osobní tragédií. Přesto ale vždy dokázaly publikum pobavit.

Pojďte si první dubnový večer připomenout nezapomenutelné kreace našich oblíbených hereckých hvězd Ivy Janžurové, Stelly Zázvorkové, Miloše Kopeckého, Františka Peterky a mnoha dalších. Právě ony dokázaly udělat z komedie, která měla tepat maloměšťácký způsob života v socialistické společnosti, nestárnoucí přehlídku vtipných situací a scének!

Režisér Petr Schulhoff se ve svém životě musel utkat s nejednou svízelí a možná se i proto v době šedé normalizace 70. let obrátil k satiře. K soupeření rodiny Novákových a Bartáčkových si napsal i scénář a jako precizní režisér dbal na to, aby jej herci dodržovali. Až se nechce věřit, že při natáčení v roce 1976 bylo pro improvizaci komediálních hvězd tak málo prostoru a vše bylo předepsané. Vždyť neskutečná energie, s níž se do sebe dokážou Iva Janžurová se Stellou Zázvorkovou ve filmu pustit, je pověstná. Stačí, když se vyfešákovaná Nováková (Stella Zázvorková) objeví před domovnicí a Bartáčkovou (Iva Janžurová) a už to srší skrytými urážkami. Jak ovšem Nováková prohlásí, ji „může urazit jen inteligent“! A nebo – když si tyto dvě povedené sousedky přes společnou stěnu natloukají maso. Skvěle podaných situací je v komedii pochopitelně mnohem a mnohem víc.

Když Janžurová s Veškrnovou točily Rozmarýny...

Pro Ivu Janžurovou byly komedie v 70. letech jednou z mála možností, kde mohla na filmovém plátně a v televizi rozvíjet svůj herecký talent. Po smutném roce 1968 i na ni padl stín politické nevraživosti a slibně našlápnutou filmovou kariéru rychle utnul. Televize, komediální filmy a snímky pro děti nám z té doby ale naštěstí hereččino umění zachovaly.

Kvůli špatnému politickému ovzduší ve společnosti ale ani natáčení nebylo vždy jen o umělecké práci. Tak se například v Zítra to roztočíme drahoušku...! setkala Iva Janžurová s Dagmar Havlovou (tehdy ještě Veškrnovou). Asi netušily, že jejich další setkání před kamerou jen zhruba o rok později je postaví do nemilé situace. Film Jak se točí Rozmarýny se musel kvůli obsazení Jana Třísky přetáčet s Jiřím Krampolem. Jan Tříska totiž emigroval. A tak se stalo, že se dříve natočené záběry do konečné podoby filmu vůbec nedostaly, jiné byly natočeny nově. Ivě Janžurové tak některé pěkné scény zanikly a ty, které původně laskavě přenechala Dagmar Havlové, se naopak do filmu dostaly. Smutná záležitost, když herečka přijde o značný prostor ve filmu. To ale ve výsledku nesmí být znát, a tak když se před kamerou setkaly obě herečky o čtyři roky později ve volném pokračování příběhu o sousedských rozmíškách Co je doma, to se počítá, pánové... (tuto komedii vysíláme už za týden!), obě dámy se k sobě chovaly, jako by se nic nestalo.

Zatímco Iva Janžurová a František Peterka se stali manželským párem jen před kamerou. Pro Stellu Zázvorkovou a Miloše Kopeckého to byla připomínka jejich skutečného vztahu. Takhle, jak uvidíte v komedii, by asi nějak vypadlo jejich manželství, kdyby spolu v životě vydrželi. Ale jistě uznáte, že takové živly udržet při sobě, je skutečně nad lidské síly. Manželství jim v 50. letech vydrželo zhruba rok. Při herecké spolupráci se ale dokázali povznést i nad tragickou událost, která se v jejich životě stala. Jejich dcera, krásná mladá dáma, která Stelle jako milá vzpomínka z osudového vztahu s Milošem zůstala, spáchala v kritickém věku dospívání sebevraždu. Stella v sobě smutnou záležitost na dlouhá léta uzamkla. A přesto, že byla stále vtipnou a okouzlující dámou, kterou si muži předcházeli, nikdy se už neprovdala.

S Milošem jim to ale v úterní komedii půjde dokonale, zvlášť když je semkne filmový bojový duch namířený proti Bartáčkovým! Je neuvěřitelné, co vše se může mezi sousedy odehrát, a to i když se přestěhují do nového bydliště. Jestli se chcete v úterý večer pobavit v dobré společnosti, zapněte si ve 20.15 Primu a užijte si smíchu do sytosti.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 9. 2023

Experimenty kombinující kreativitu a technologie mohou vést k možnostem zvýšení vašich příjmů. Jste vnímaví k novým nápadům a ochotní vynaložit úsilí, abyste je využili ve svůj prospěch. Pravděpodobně objevíte nové talenty, o kterých jste nevěděli, že je máte. Tento den je vhodný k tomu, abyste se přihlásili do kurzu, navštívili přednášku nebo vyhledali doučování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.