Seriály a filmy

3. března 2019 17:30

pavla.gabrhelikova@iprima.cz

Satelit NASA zaznamenal, že se od Antarktidy pomalu odděluje obří kus ledovce

Vědci varují, že se trhliny oddělující obrovský ledovec od Antarktidy prodlužují a za chvíli se spojí. Šlo by pak o největší odlomený kus ledu od Bruntova ledového šelfu od roku 1955, kdy ho americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) začal monitorovat.

NASA na svém Twitteru sdílí sdělení: „Oddělení velkého kusu ledu může vést k nejisté budoucnosti vědeckého výzkumu Antarktidy i existence lidstva.“ Tzv. ledovcové telení dokonce z okolí šelfu odehnalo britské vědce ze stanice Halley Research Station, pro které by se přítomnost zde mohla stát nebezpečnou.

Úřad znepokojuje jedna rozšiřující se trhlina na severu Bruntova ledového šelfu a druhá blížící se k okraji. Podle měření by se měly trhliny v ledovci spojit jen po čtyřech kilometrech. Kdyby se střetly, nebo spíš až se střetnou, obří ledový kolos se odlomí.

Jak obří? Podle magazínu Mashable by to mohlo být zhruba 1 700 kilometrů čtverečních, což je velikost větší než dvě New York City vedle sebe. Satelit NASA poprvé zaznamenal větší trhlinu v roce 2012. Vědci předpovídají, že právě ona byla počátkem nestability šelfu. Celkově v této době arktické ledovce mizí až šestkrát rychleji, než tomu bylo v osmdesátých letech.

Jak vidíte na obrázku výše, NASA pojmenovala menší prasklinu Halloween Crack neboli Halloweenská prasklina, té větší pak říkají rovnou jako z katastrofického filmu Chasm, v překladu Propast.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 9. 2023

Berani, nějaký příjem navíc by vám mohl přinést počítač nebo jiná technologie. Měli byste mít náročný den, ale to, co děláte, vás bude bavit a vyhlídka na peníze navíc vás nadchne. I když o tom teď možná nepřemýšlíte, to, co děláte, by se mohlo rozvinout v lukrativní podnikání, což vás nakonec přivede k otázce, co vlastně chcete v životě dělat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.