Seriály a filmy

3. března 2019 17:30

pavla.gabrhelikova@iprima.cz

Satelit NASA zaznamenal, že se od Antarktidy pomalu odděluje obří kus ledovce

Vědci varují, že se trhliny oddělující obrovský ledovec od Antarktidy prodlužují a za chvíli se spojí. Šlo by pak o největší odlomený kus ledu od Bruntova ledového šelfu od roku 1955, kdy ho americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) začal monitorovat.

NASA na svém Twitteru sdílí sdělení: „Oddělení velkého kusu ledu může vést k nejisté budoucnosti vědeckého výzkumu Antarktidy i existence lidstva.“ Tzv. ledovcové telení dokonce z okolí šelfu odehnalo britské vědce ze stanice Halley Research Station, pro které by se přítomnost zde mohla stát nebezpečnou.

Úřad znepokojuje jedna rozšiřující se trhlina na severu Bruntova ledového šelfu a druhá blížící se k okraji. Podle měření by se měly trhliny v ledovci spojit jen po čtyřech kilometrech. Kdyby se střetly, nebo spíš až se střetnou, obří ledový kolos se odlomí.

Jak obří? Podle magazínu Mashable by to mohlo být zhruba 1 700 kilometrů čtverečních, což je velikost větší než dvě New York City vedle sebe. Satelit NASA poprvé zaznamenal větší trhlinu v roce 2012. Vědci předpovídají, že právě ona byla počátkem nestability šelfu. Celkově v této době arktické ledovce mizí až šestkrát rychleji, než tomu bylo v osmdesátých letech.

Jak vidíte na obrázku výše, NASA pojmenovala menší prasklinu Halloween Crack neboli Halloweenská prasklina, té větší pak říkají rovnou jako z katastrofického filmu Chasm, v překladu Propast.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.