20. června 2016 10:00
Gabriela GabrielováSherlock Holmes si tentokrát posvítí na Slepého bankéře
Druhá epizoda první série o slavném britském detektivovi nás zavede do banky a do tajemného světa šifer a kódů. Záhadu Slepého bankéře luštíme na Primě v úterý ve 20.15.
Opět bezvadná zápletka, plus minus vyrovnané tempo a zábavná kamera. Jde o vysoce nadprůměrnou filmařinu, jejíž největší „mínus“ paradoxně tkví ve vysoko posazené laťce první epizody, se kterou ji všichni srovnávají. Pokud jste si ovšem oblíbili skvěle se doplňující ústřední dvojici Cumberbatch / Freeman, nebudete zklamáni. Jejich vztah se po prvním oťukávacím díle dále prohlubuje a je velmi zábavné sledovat, jak jde Sherlock Watsonovi pekně na nervy, ale zároveň si znovu a znovu získává jeho obdiv.
O co že tu tedy půjde?
Na Sherlocka se obrátí jeho bývalý spolužák s žádostí o pomoc. V jedné z velkých londýnských bank došlo k vloupání, aniž by bezpečnostní systém cokoli zaznamenal. Pachatel nic neodnesl, ale zanechal po sobě záhadný nápis na zdi. Sherlock na základě indícií na místě činu vydedukuje, že nápis byl ve skutečnosti šifrovaným vzkazem určeným jednomu ze špičkových zaměstnanců banky.
Záhada stíhá záhadu, neboť tento zaměstnanec je záhy objeven zastřelen ve svém vlastním zamčeném bytě. Policie by případ ráda uzavřela jako sebevraždu, ale Sherlock Holmes je jiného názoru. A jako již tolikrát předtím má pravdu.
Během vyšetřování je přátelství obou hrdinů vystaveno nejedné zkoušce, doktor Watson je obviněn z vandalismu a dokonce se zamiluje.
Série zajímavostí:
- Sekretářku Amandu tu hraje herečka Olivie Poulet, která v době natáčení již dvanáctým rokem chodila s Benedictem Cumberbatchem (Sherlockem).
- Scéna, ve které Sherlock zachytí pero, jež mu háže John, bez toho, že by se na něj vůbec podíval, se Cumberbatchovi povedla hned napoprvé. Pomohl si malým zrcátkem, díky němuž viděl, kam zhruba tužka letí. Kameraman bohužel již tak pohotový nebyl a záběr propásl. Cumberbatch ho vysekl na výbornou opět hned napotřetí a tentokrát už kameraman pozor dával.
- Na začátku dílu si můžeme v bytě Van Coona jasně povšimnout knihy Daniela Browna Lost symbol (do češtiny byla přeložena jako Ztracený symbol), která volně navazuje na předchozí Brownovy best-sellery Andělé&démoni a Šifra mistra Leonarda. Stejně jako dvě posledně jmenované se Ztracený symbol zabývá především kódy a šiframi, které i v případě Slepého bankéře hrají hlavní roli.