Seriály a filmy

4. listopadu 2015 10:00

Gabriela Gabrielová

Show Jana Krause: Bártovo šídlo, život na Islandu a smuteční řeč

V dalším dílu Show Jana Krause se představí zpěvák Dan Bárta, herečka Tereza Hofová a mluvčí na pohřbech Vlastimil Čtverák. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 4. listopadu ve 21.35 na Primě.

Prvním hostem, který se do dnešní show po devíti letech od poslední návštěvy vrací, je zpěvák Dan Bárta. A jak Jan Kraus vzpomíná, byla to tehdy jedna z jeho nejintenzivnějších diskusí o vážkách. Nyní je dokonce jedna jihoamerická vážka, resp. šídlo Gynacantha bartai, po Danovi, který cestuje po celém světě a vážky fotí, pojmenovaná. Jak vypadá takové nahodilé setkání Dana Bárty s vážkou? „Snažím se zachytit co největší množství všech určovacích znaků v co nejkratším čase,“ říká Dan a vysvětluje, proč se vážek nemusí lidé bát jako obtížného hmyzu: „Žihadlo to nemá, ani nepatříte mezi okruh možných potrav. Některé se tedy chovají trochu komenzálně, v podstatě jsou užitečné. Když si představíte sami sebe, jak sedíte u nějaké vody, tak přitahujete komáry a mouchy. A okolo toho mraku komárů a much se může stát, když budete sedět u té vody dostatečně dlouho, že se udělá ještě mrak vážek, které budou využívat toho, že vy tam jaksi agregujete jejich potravu a budou lovit ty komáry. Takže když tam vydržíte dostatečně dlouho, tak budete mít kolem sebe hodně nažraných vážek a už žádné komáry.“ Nefunguje to však zcela bezvýhradně, neboť komárů je hodně a vážky toho až tak moc nespořádají.

Dalším hostem, který dnes přijal pozvání, je česká herečka Tereza Hofová, která vstoupila do povědomí diváků především rolí Olgy Havlové v historickém televizním cyklu a která žije částečně v Čechách a na Islandu. „Vždycky jsem toužila někam odjet, žít v zahraničí. Odjet někam, kde se o sebe musíte starat sám. Takový to velký dobrodružství…“ přibližuje Janu Krausovi své pohnutky k cestě a pokračuje: „Měla jsem tam sice pár kamarádů, ale nejela jsem tam za nimi, jela jsem tam za sebou. V začátku mi tedy pomohli s bydlením rodiče mého kamaráda, který studoval v Praze na FAMU. Pak jsem si našla práci, pracovala jsem v jednom takovém legendárním baru, pak ještě v kavárně a také jsem dělala asistentku jednomu manažerovi v takových turistických apartmánech.“ Klimatické změny a zima jí vůbec nevadí: „Chladno člověka inspiruje k aktivitě. Navíc je to úplně jiný svět, než jsme my. Islanďané měli na svém území dlouho americkou základnu, takže jsou dost ovlivnění americkou kulturou.“ Za problematické nepovažuje ani polární dny a noci. „Zima je taková útulná. Ono se to taky trochu démonizuje.“

Posledním hostem dnešní show je Vlastimil Čtverák, který na návštěvu nepřišel s prázdnou, nýbrž donesl rakvičky, aby tak symbolizoval své zaměstnání – smuteční řečník u pohřební služby. „Moderuju ale i plesy a jiné kulturní akce. Jsme vlastně kolegové, tak jsem se chtěl zeptat, zda bychom si to nemohli vyměnit, protože zleva prý člověk vypadá líp,“ vtipkuje pan Čtverák a již také vyndává formulář, který se jinak běžně vyplňuje s pozůstalými, o osobnosti nebožtíka, na jehož základě pak vzniká smuteční řeč. Jak bude vyplňování dotazníku vypadat, co na jeho základě vznikne a jakou lyrickou báseň na úvod smutečního obřadu si vybere na svou poslední cestu Jan Kraus, se dozvíme dnes večer v dalším díle Show Jana Krause na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.