Show Jana Krause: jazykovědec-matematik, šťastná herečka a typoložka mužů

Herečka Alena Antalová v SJK

V dalším dílu Show Jana Krause se představí herečka Alena Antalová, jazykovědec Karel Oliva a spisovatelka Sylva Lauerová. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu ve 21.35 na Primě.

Jako první přijala pozvání do dnešní talkshow slovenská herečka Alena Antalová, maminka čtyř vlastních dětí a jednoho vyvdaného, která nyní žije v Brně; v Praze ji pak diváci mohou vidět v hlavní roli muzikálu Mary Poppins. „To je skoro nic oproti rodině, je to opravdu velký relax,“ říká herečka o svém současném divadelním angažmá. Starost o početnou rodinu jí opravdu zabere mnoho času, všechny děti se navíc věnují několika koníčkům a ona je musí rozvážet po všech kroužcích. A protože je herečka svou rodinou zcela pohlcená, dozvíme se nějakou tu úsměvnou historku o každém z dětí, ale také o manželovi, který je sice stavař, ale je fascinovaný divadlem a svou ženu v jejím povolání naprosto podporuje. „Kolikrát ani já to své zaměstnání nechápu, je to takové zvláštní, že můžete třeba na tři hodiny milovat někoho úplně jiného, na plné pecky… nechápu to, natož nějaký stavař. Ale nežárlí, což je fajn,“ říká s obdivem ke svému muži.

Sólem na bicí je uvítán další host Jana Krause, kterým je známý český jazykovědec Karel Oliva, od roku 2003 ředitel Ústavu pro jazyk český AV ČR. „Jazykověda je věda. A žádná věda není dostatečně vědecká, pokud nepoužívá matematiku. To je třeba si uvědomit. A mnoho lidí to neví,“ vysvětluje lingvista svůj přechod od matematiky, kterou původně vystudoval, k jazykovědě, a pokračuje: „Matematika není, jak se mnozí domnívají, počítání. To je, jak říkají matematici, pro kupčíky. Matematika je hledání struktur, vztahů, zákonitostí a to je přesně to, co dělá každá věda.“ Pan docent Oliva, který aktivně ovládá pět jazyků a několik dalších pasivně, má za sebou nejen velice zajímavou vědeckou kariéru, ale i svůj životní příběh. Přestože byl vynikajícím studentem a vědeckým aspirantem, nebylo mu v tehdejším Československu umožněno vědecky pracovat, a tak v roce 1989 odešel do Bulharska.

Podívejte se na rozhovor:

Třetí pozvání patří spisovatelce Sylvě Lauerové. Ta v pořadu mimo jiné představila svou poslední knihu „Sexy strategie“, kterou vzápětí věnuje svému hostiteli, poslednímu obhájci práv mužů, jak sám sebe nazývá Jan Kraus. „Ta kniha je sice zejména pro ženy, ale hovoří hodně o mužích,“ oponuje spisovatelka. Moderátor je ovšem vyzbrojen výpisky některých postřehů z knihy, kterého ho obzvláště zaujaly, jako například definice muže či jejich kategorizace. Paní Sylva, která žije se svým manželem na Seychelách, poznatky o mužích sbírala podle svých slov sice nahodile, avšak po dlouhých 35 let. A tak si může dovolit poučit diváky i o delikátnějších manželských situacích…

Podívejte se na rozhovor:

Více uvidíte dnes večer v Show Jana Krause na Primě!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.