Slavné duo Šafránková–Trávníček v oblíbené pohádce Třetí princ. Věděli jste, že...

Třetí princ

Kultovní česká pohádka Třetí princ vznikla deset let po megaúspěchu Tří oříšků pro Popelku. I v ní zazářilo duo Pavel Trávníček a Libuše Šafránková. Oba si tentokrát zahráli dvojrole. Třetí princ je zajímavostí plný. Co ještě o pohádce možná nevíte?

Každé dítě, které má podobně starého sourozence, nebo dokonce dvojče, zamrazí při čtení Erbenovy pohádky O dvou bratřích, vydané také pod názvem Dvojčata.

Pohádku Třetí princ si pusťte 28. prosince na Primě

Scenárista Ota Hofman podle této klasické pohádky napsal příběh, ve kterém ke dvojčatům ještě jednoho bratra přidal. A byl to právě princ Jindřich (Jiří Bartoška), který odešel od rodičů, aby získal lásku vyvolené princezny, ale už se nevrátil domů. Král (Luděk Munzar) a královna (Jana Hlaváčová) Země lva se pro syna velmi rmoutí. Nevědí, co se s ním stalo.

Až za nějakou dobu dají potulní kejklíři královně kouzelnou radu, díky které se jí narodí další děti. Jsou to chlapci – dvojčata. Dostanou jména Jaroslav a Jaromír. Rychle rostou, a když dospějí, objeví se na zámku obraz tajemné princezny. Jenže stejný obraz se už kdysi objevil, než odjel do světa Jindřich. Král dá zavřít obraz do věže, jenže pozdě. Jaromír se do princezny už zamiloval. Také on odjíždí do světa za svojí láskou a nevrací se. Je čas, aby se třetí princ vydal na cestu a své bratry vyrval ze spárů zlého kouzla.

Co vás přiková do sedačky:

  • krásný a tajemně děsivý příběh
  • naprosto neokoukatelné a uhrančivé přírodní kulisy pískovcových skalních stěn nedaleko severočeské vesničky Tisá
  • stoprocentně fungující pohádková dvojice Trávníček–Šafránková

Nejlepší scény z pohádky Třetí princ:

1. Uzoučké soutěsky mezi skalami vytvořily tak svíravý pocit, který ještě doplňuje dramatická hudba a zvukové efekty. Skutečně uvěříme, že skály zajaly živé tělo, které se proměnilo v kámen.

2. Brilantní jsou i záběry jakéhosi odpočinku či pikniku prince Jaromíra na bílém písku u skal, při kterých mu oči zaslepí krása drahokamů a diamantů.

3. Dějový zlom obsahují pokaždé scény s potulnými kupci a kejklíři, kteří kromě radosti a kejklování rozdávají rady k nezaplacení. Jako například tu nejdůležitější, že princezny z Démantových skal jsou ve skutečnosti dvě.

Zajímavosti o pohádce Třetí princ:

  • Krále a královnu hráli životní partneři Luděk Munzar a Jana Hlaváčová.
  • Na začátku filmu se ve scéně s kejklíři objevila i tehdy devítiletá Tereza Munzarová, dcera Jany Hlaváčové a Jiřího Michného.
  • Pavel Trávníček si zažil jednu „horkou“ chvilku během natáčení jezdeckých scén v Adršpašských skalách. V jeden moment se mu totiž kůň doopravdy splašil, a tak Pavel Trávníček proti své vůli ujel na koňském hřbetě několik desítek kilometrů, než se kůň zastavil.
  • Dialogy malé kejklířky-provazochodkyně, ztělesněné tehdy čtrnáctiletou Lucií Zedníčkovou, namluvila Libuše Šafránková.

Trojka v českých pohádkách… najdete další?

  • Princezny Zpěvanka, Drahomíra a Mařenka v pohádce Byl jednou jeden král (1954)
  • Vládci živlů Měsíčník, Slunečník a Větrník z pohádky Princ a Večernice (1979)
  • Troje šaty si nechá ušít od krále Kazisvěta princezna Lada v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.