Sobotní kataklyzma má jméno Stupeň 8: Armageddon

Tříhodinová minisérie Stupeň 8: Armageddon vám v sobotu od 20.15 na Primě ukáže odvrácenou stranu slunce. A nemusí být nutně daleko od pravdy.

Zatímco si vědec Michael Mitchell užívá penze poté, co odešel z utajovaného armádního programu pro vývoj nové superzbraně, Zemi zasáhne nečekaně silný výboj sluneční energie.

Elektromagnetické pulsy mají za následek výpadky elektřiny, poškození elektroniky i silná zemětřesení – a situace velmi rychle eskaluje hrozící erupcí, která by s lidstvem učinila krátký proces. Mitchell se však dozvídá, že na vině jsou jeho bývalí zaměstnavatelé a vydá se učinit apokalypse přítrž, než bude příliš pozdě.

V hlavní roli dvoudílné katastrofické minisérie, kterou v sobotu 24. srpna od 20.15 naráz odvysílá Prima, je hrdina 80. a 90. let Matthew Modine. Toho jste mohli znát z filmů jako je Ocelová vesta, Memphiská kráska, Křídla nebo nově i ve vedlejší leč stěžejní postavě v biografickém filmu jOBS o zakladateli korporace Apple Stevu Jobsovi.

Sekundovat mu budou seriáloví herci jako je sličná Maxim Roy (Adamova zeď, Love & Human Remains), Susan Hogan (Battlestar Galactica) nebo Ted Whittall (Smallville, Once Upon a Time). Svého hrdinu, ať už Mitchellově snaze bude pomáhat či bránit, si tak vybere prakticky každý divák.

Elektromagnetické vlny ze Slunce mohou Zemi ohrozit

Za to premisa Stupně 8 je sympatická pramálo, v menším měřítku totiž může nastat doslova každým okamžikem, a nebude k tomu třeba ani tajný armádní výzkum. Podle některých médií doslova před několika týdny Země unikla "čertovi z lopaty", když nás těsně minula silná elektromagnetická vlna vyslaná Sluncem. Její zásah do zemské magnetosféry by vyvolal řetězec elektrických zkratů, vymazal data z počítačů a na dlouho dobu uvrhl svět do chaosu. Konspirační teorie dokonce mluví i o možném spojení slunečních erupcí a zemětřešení.

Kdybyste film Kategorie 8: Armageddon nestihli v televizi, pusťte si ho na Prima PLAY. Šanci máte 10 dní po odvysílání,

Ačkoliv americká NASA a odborníci zprávu o nedávné hrozbě vyvrací, na podobné události docházelo i v minulosti, přičemž poslední z ní je nechvalně známá Carringtonova událost z roku 1859, kdy silná sluneční superbouře vyřadila telegrafy po celé Zemi. Co tehdy vyvolalo sotva několik požárů, by v dnešní informační době mělo za následek škody nezměrných rozměrů, a to nejen na internetové komunikaci - EMP puls by vyřadil i dopravu, transformátory a tak v důsledku i distribuci potravin ve velkoměstech. Trvalo by roky, než by svět zacelil poškozenou infrastrukturu i zruinovanou ekonomiku.

Naštěstí na to v moderní historii zatím nedošlo. A doufejme, že ještě dlouho nedojde. Prozatím si tak užijte příjemné mrazení z Kategorie 8, v sobotu na Primě od 20.15.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.