Seriály a filmy

18. června 2015 11:00

Gabriela Gabrielová

Sobotní Potopa vám připomene reálný scénář zaplavení Londýna

Snad s žádnou jinou pohromou nejsou Češi tak dobře seznámeni jako v povodněmi. Může ale být i hůře, jako v sobotním filmu Potopa.

Ta ukáže ničivou bouři, jejíž obětí se stane východní pobřeží Velké Británie společně s metropolí Londýnem.

V hlavní roli nezůstane nit suchá ani na milovaném Robertu Carlylovi (Trainspotting, 28 týdnů poté, Stargate Universe).

Odhlédneme-li od nezbytných filmových propriet a digitálních triků různé kvality, není scénář zatopeného hlavního města Anglie jenom výplodem scenáristické fantazie.

Londýn je, historicky vzato, skutečně ohrožován Damoklovým mečem gigantické záplavy. Poslední velká povodeň zasáhla město teprve v roce 1928 a zanechala po sobě 14 obětí. Také tato povodeň vznikla vlivem extratropického cyklonu v Severním moři.

Právě Temžská povodeň z roku 1928 měla za následek vznik sofistikovaných protipovodňových bariér, tzv. Thames Barrier, vystavěných v 70. letech. Jejich konstrukce dostačovala po dekády, avšak vloni zveřejněná zpráva člena komise spravující bariéru varovala, že zvyšující se intenzita bouří může snadno překonat londýnskou linii protipovodňové obrany...

Doufejme ovšem, že sobotní Potopa ukáže pouze hypotetický a náležitě žánrový katastrofický scénář, nikoliv budoucí realitu.

Robert Carlyle a Potopa se na vás těší na Primě v sobotu ve 23:50.

(lol)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.