Seriály a filmy

25. září 2019 06:00

Strach aneb Major Kalaš zasahuje

Tým Hrušínský–Brzobohatý aka major Kalaš a nadporučík Varga se divákům úplně poprvé představil právě v detektivce Strach a už od prvního případu pojali páni herci své role výtečně - minimalistickým způsobem vyšetřování a s nepopiratelným charismatem.

První setkání s majorem Kalašem (Rudolfem Hrušínským) nás zavede do malého městečka na německo-českých hranicích. Ještě než se tam ale dostaneme, sledujeme mladého muže, jak si spěšně balí a odjíždí dálkovým autobusem pryč z Prahy.

Československou detektivku Strach vysíláme v sobotu 4. dubna ve 21:45 na Primě.

Pozdě večer vystoupí v Kromperku a stopuje auta směřující k pohraničnímu pásmu. Netuší však, že ho sleduje modrá Octavia, jejíž řidič ho o pár minut později v plné rychlosti srazí. Druhý den je mrtvý muž bez dokladů nalezen v příkopu u silnice a do Kromperku přijíždí major Kalaš (Rudolf Hrušínský) s nadporučíkem Vargou (Radoslav Brzobohatý). Málokdo tuší, že vyšetřování případu je zavede až do kolaborantských kruhů a do špionážní centrály v západním Německu.

Možná jste o filmu Strach netušili, že...

  • Major Kalaš je taková slečna Marplová české detektivky. Postava policisty se vyskytuje celkem v pěti filmech. Prvním z nich je právě Strach (1963) následovaný detektivkou Vrah skrývá tvář (1966) a Po stopách krve (1969). Všechny tyto snímky napsal i režíroval Petr Schulhoff, známý český režisér a scenárista, který se však nezaměřoval pouze na krimi žánr. Na svědomí má třeba komedie Zítra to roztočíme, drahoušku, Já to tedy beru, šéfe či Já už budu hodný dědečku.
  • Strach byl vůbec prvním celovečerním snímkem Schulhoffovy bohaté filmové kariéry.
  • V dalším pokračování série o majoru Kalašovi byl Rudolf Hrušínský nahrazen Jiřím Sovákem, jelikož Hrušínský měl od roku 1969 zakázáno točit filmy. V kriminálce Na kolejích čeká vrah (1970) si tedy majora nezahrál a z pozice režiséra a scenáristy vypadl i Petr Schulhoff, který byl nahrazen Josefem Machem (režie) a Jiřím Markem (scénář).
  • Osvědčená dvojka Hrušínský–Schulhoff se opět setkala v posledním volném pokračování o majoru Kalašovi nazvaném Diagnóza smrti (1979).
  • Scénáře ke všem Kalašovým detektivkám vznikaly na motivy krimi románů Eduarda Fikera. Strach například vychází z jeho knihy Kilometr devatenáct.
  • Nenatáčelo se nikde v pohraničí, ale v Novém Kníně v okrese Příbram.
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.