Seriály a filmy

28. prosince 2020 06:00

Strašidla: Jiří Dvořák podstoupil kvůli roli vodníka velmi chladnou oběť. Přitom mu šlo o život

Zdeněk Troška se v roce 2016 opět pustil na dobře probádanou půdu – totiž do světa pohádek. Sehnal rozsáhlý herecký ansámbl a natočil další pohádkový hit.

V neděli od 20:15 na Primě budou úřadovat Strašidla! Tereza Kostková, její matka Carmen Mayerová, Václav Postránecký, Anna Polívková, Vladimír Polívka, Petr Nárožný, Matěj Hádek, Petr Čtvrtníček či Jiří Dvořák – to je jen stručný výčet hereckých es, která si zahrála v pohádkové komedii Zdeňka Trošky.

Triky a osobnosti

„Chtěli jsme navázat na slavnou tradici českých trikových filmů pro děti i dospělé, jako byla například Dívka na koštěti nebo Jak utopit doktora Mráčka. Prostě protnout moderní současnost s pohádkovým světem nadpřirozených bytostí,“ uvedl Troška, kterého potěšilo, kolik zvučných jmen se mu do pohádky podařilo dostat.

„Obsadit tak populární herce bylo velmi složité. Už jenom proto, že skoro všichni hráli v televizních seriálech, do toho zkoušky v jejich domovských divadlech, dabing… S úsměvem říkám, že nejlepší je loutkový film. Herce pověsíš na hřebík a kdykoliv ho potřebuješ, víš, kam sáhnout,“ režisér.

Neplavající vodník

Natáčení bylo plné převleků, kaskadérských scén a triků, při nichž si hlavní aktéři vytrpěli své. „Nejvíce mě překvapil Jirka Dvořák, který hrál vodníka. V říjnu, kdy jsme natáčeli, se musel celý ponořit do ledové vody zámeckého jezírku. Ale vykoupal se i Matěj Hádek v roli záletného divadelního režiséra,“ popsal Zdeněk Troška.

„Hned první natáčecí den byl opravdu zajímavý. Bylo asi třináct stupňů a vzhledem k charakteru mé postavy jsem se měl ponořit do rybníka. Byl paradox, že já jako víceméně neplavec jsem dostal právě roli vodníka,“ potvrdil s úsměvem Dvořák.

Atraktivní lokality navzdory počasí

Filmovalo se v Řevnicích, Litni nebo na zámku Líšno. „Mám hodně turistických knih, kterými se nechávám inspirovat. Když mě něco zaujme, rozjedu se tam podívat. Rozhodně je z čeho vybírat, těch nádherných míst je u nás opravdu mnoho,“ prohlásil režisér, který si na lokacích dává obzvláště záležet.

Během natáčení panovala pohodová atmosféra. „Pamatuji se, že se mnou jezdil i můj syn Toník. Byl velmi rád, že hraju pohádkovou bytost. Zhruba věděl, o čem to je, ale zápletku si nechal vyluštit až v kině, kde pohádku viděl, až když byla hotová,“ vylíčila Tereza Kostková, která ztvárnila kouzelnici Patricii, která vaří lektvary, po nichž lidé mění svou podobu nebo se mění ve zvířata.

Herečka Sara Sandeva si splnila svůj sen. Vždycky totiž toužila po tom zahrát si alespoň jednou v životě vílu. „Už jako malá jsem si na ně hrála. Navíc miluji pohádky Zdeňka Trošky. Před natáčením jsem si je pro inspiraci pouštěla pořád dokola. Natáčení bylo úžasné, moc jsem si to užívala. Jediné, co bylo nepříjemné, bylo počasí, která nám moc nepřálo. Jako víla jsem byla spoře oděná, přitom byla skoro pořád zima,“ zavzpomínala herečka.

Pohádkovou komedii Strašidla uvidíte v neděli od 20:15 na Primě.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.