Seriály a filmy

19. června 2014 01:21

Iva Kropáčková

Svatba šetrná k peněžence: 20 tipů, jak na veselce ušetřit!

Plánujete se vzít, ale nechcete nebo nemůžete zaplatit za svatbu horentní sumy? Poradíme vám, jak a na čem se dá více či méně ušetřit. Počítejte ale s kompromisy...

“Pokud se přece jen rozhodnete pro drahý snubní prstýnek, nakupte na cashbackovém portále Plná Peněženka. Za nákup v široké nabídce online klenotnictví můžete ušetřit až 6 % z nákupu Vašeho prstýnku.”

Svatba jen se svědky, úzkou rodinou, tradiční, na pláži, chatě, zámku, pod vodou či ve vlaku. Co pár, to jiný scénář svatebního dne i předsvatebních příprav. Dnešní snoubenci si můžou vymyslet v podstatě cokoliv. Jedno je ale jisté. Každá veselka něco stojí. Rozmezí konečných účtů ale může být opravdu velké. Někdo zaplatí tisíce (nebo méně), někdo statisíce (nebo více). Ale vždy může být konečná suma nižší.

A i když máte to štěstí, že vám vše nebo alespoň část zaplatí rodiče, možná vám přijdou naše tipy vhod. To, že svatba bude stát málo nebo méně, než je běžné, neznamená, že nebude hezká a nebudete mít na co vzpomínat. Naopak! I z mála se dá udělat dost. Základní myšlenkou svatebních příprav může být: I když si „náš den“ chceme spolu s ostatními užít, nemusí to nikoho zruinovat.

Stanovte si rozpočet a priority

V podstatě jde jen o podepsání několika formulářů. To „všechno kolem“ už může mít různou podobu. Stanovit si částku, kterou chcete za svatbu dát, je to první, co byste měli udělat. A raději už několik měsíců dopředu. Podle toho se pak budete rozhodovat a vybírat, co můžete oželet a bez čeho si nedovedete svatbu představit.

Těžší to mají páry, u nichž v rodině se hodně dbá na tradice, protože v mnoha ohledech právě tradiční svatby s klasickým dortem a velkou hostinou pro celou blízkou i vzdálenou rodinu bývají finančně náročnější. Nicméně, i tady se dá ušetřit. Díky uspořeným částkám si můžete dopřát hezkou svatební cestu nebo částečně pokrýt výdaje na vlastní bydlení. Následující nápady jsou většinou tipy od šťastně sezdaných párů, kterým se osvědčily. Třeba se některý z nich bude hodit i vám... :-)

Váš postoj: Chceme pohostit hodně lidí, tradice tolik nemusíme...

1. Hodně se dá ušetřit pojetím svatby – pokud jste nenároční a nevadí vám postarat se o většinu příprav, zarezervujte si třeba kemp s chatkami u rybníka, kde se můžete i vzít. Nutné je ale zázemí s kuchyní a jídelnou.

2. Zásoby jídla a pití nakupte, sami i uvařte (guláš), na večer naplánujte opékání prasete, nebo jen špekáčků. S hostinou můžou pomoci i šikovné maminky či tety, které napečou. Ušetříte zhruba 30 tisíc korun.

Pojetede na svatební cestu do zahraničí? Nezpomeňte se pojistit. Cestovní pojištění on-line od 9 korun na den

3. Oznámení a pozvánky rozešlete mailem, můžete si je v grafickém programu udělat sami. Dnes už to nikoho nepřekvapí. Ušetříte zhruba 3 tisíce korun.

4. Ženich si může obléct padnoucí oblek, který už visí ve skříni, ženili se už muži v letních kalhotách a svěží košili. Nevěsta může požádat o ušití šatů švadlenu, ideálně kamarádku či příbuznou. Šaty lze samozřejmě půjčit či koupit takové, které žena může nosit i při jiných příležitostech. Zcela nenáročná nevěsta možná najde hezké uvolněné šaty ve skříni také. Ušetříte průměrně 10–20 tisíc korun.

5. Svatební kytici objednejte ze sezonních květin v obchodě, který je navíc po cestě některých ze svatebních hostů. Ti ji jistě rádi vyzvednou. Máte-li možnost a nebojíte se „odvázat“ ještě víc, natrhejte si třeba kopretiny nebo jiné právě rostoucí květiny sama nebo to může být důležitý úkol malých hostů – družiček – proč ne? Ušetříte cca 2 tisíce korun.

6. Svatební účes? Vsaďte na přirozenost, nechte vlasy klidně rozpuštěné. Nechte se nalíčit od šikovné kamarádky, pokud jste zvyklá líčit se sama, neutrácejte za vizážistku... Ušetříte cca 5 tisíc korun.

7. Prstýnky můžou být stříbrné nebo z chirugické oceli. Případně posbírejte doma zlaté šperky, které nenosíte a nechte si snubní prstýnky vyrobit z nich. Pokud víte, že někdo z vás prstýnky nenosí a nosit nebude ani snubní, kupte nějaký obyčejný jen pro efekt na obřad nebo si půjčte... Ušetříte cca 5–15 tisíc korun. Pokud se ale přece jen rozhodnete pro dražší snubní prstýnek, nakupte na cashbackovém portále Plná Peněženka. Za nákup v široké nabídce online klenotnictví můžete ušetřit až 6 procent z nákupu vašeho prstýnku.

8. Možná máte v okruhu známých šikovného fotografa, byť amatérského, který rád zdokumentuje váš den. Vy si pak fotky můžete sami vybrat a nechat vyvolat. Ušetříte až 10 tisíc korun.

9. Hudbu a zábavu zajistíte sami spolu se svatebčany, přivezte hudební nástroje, přehrávač, sportovní vybavení nebo si na DJ může zahrát kamarád... Ušetříte cca 12 tisíc.

10. Vynechte výslužku, případně hostům rozdejte to, co zbylo.

Váš postoj: Trochu víc romantiky a tradic neuškodí...

11. Například obřad na zámku sám o sobě vás vyjde na desítky tisíc korun. Na zámek patří princ a princezna v překrásných šatech a skvělém účesu, honosná kytice. Takovému páru to sluší i v kostele. Vy ušetříte jedině tak, že na hostinu pozvete minimum lidí, v podstatě jen nejbližší rodinu.

Jak zařídit svatbu? Nejen můžete sledovat v seriálu Svatby v Benátkách.

12. Oželte luxusní výzdobu restaurace, svatební koordinátoři doporučují nechat na stolech místo výzdoby mísy s ovocem, které udělají parádu, ale zároveň se zkonzumují.

13. Vezměte se odpoledne, kdy bude většina hostů po obědě a udělejte jen večerní grilovačku v kempu nebo na zahradě. Ušetříte 10–20 tisíc.

14. "Přespolní" hosty ubytujte doma nebo u známých. Ušetříte cca 8 tisíc korun.

15. Hostům nehraďte tvrdý alkohol.

16. Dort může být menší a/nebo ho nechte upéct od maminky či kamarádky. Stejně tak cukroví. Ušetříte cca 7 tisíc.

17. Naplánujte si svatbu mimo velká města, kde jsou služby levnější.

18. Levnější jsou oslavy, které naplánujete na jiný termín, než je sobotní večer.

19. Ušetříte i tehdy, vezmete-li se mimo „hlavní sezonu“, tedy na jaře či na podzim. Zajímavou a levnější svatbu můžete prožít i v zimě na sněhu. Ušetříte desítky tisíc korun.

20. A snad nejpraktičtější rada na závěr. Zvlášť pokud za žádných okolností nechcete slevit ze svých přestav o svatbě, přejte si místo svatebních darů peníze (dnes už naprosto běžné). Tyto finanční příspěvky vám z velké části (možná úplně) pokryjí svatební výdaje.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky peníze jak ušetřit svatba

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.