Seriály a filmy

4. července 2016 01:00

Iva Kropáčková

Také v létě můžete šetřit za energie. Váš domov bude navíc zdravější

Úspora za energie je možná to poslední, na co v létě chcete myslet. Vždyť nejvíc utratíte za topení i elektřinu na podzim a v zimě. Přesto se najdou situace, kdy i teď můžete ušetřit a navíc vašemu domovu zajistíte v řadě případů "ozdravnou" kúru.

Jsou to často jen maličkosti, které vám v parném létě pomůžou ušetřit peníze za energie. Tady je šest praktických tipů:

1. Ledničku v létě pravidelně odmrazujte

Lednička by měla být ideálně umístěna co nejdál od zdrojů tepla, například trouby. Každý stupeň Celsia navíc v okolí chladničky zvyšuje její spotřebu až o 4 procenta. Ideální vnitřní teplota je pak 7 stupňů a není třeba ji podchlazovat ani v parném létě. A pokud jde o mrazničku, tu je třeba důkladně odmrazovat. Už jen třímilimetrová vrstva námrazy totiž zvýší náklady na elektřinu až o 75 procent. O to víc to platí v létě, kdy většina lidí zmrazuje například ovocné dřeně či další tekutiny. Nádoby s tekutinami ale odpařováním tvorbu námrazy podporují.

Tip navíc: Pokud máte ledničku už delší dobu, měli byste také uvažovat o koupi nové. Chlazení a mrazení se starší ledničkou je druhým největším žroutem energie v domácnosti. Spotřeba elektřiny může být i více než 600 kWh za rok. Přitom roční spotřeba u nových modelů v třídě energetické účinnosti A+++ je o dvě třetiny nižší. Investice se vám tak brzy vrátí.

Ušetřit můžete i změnou dodavatele elektřiny nebo plynu. Srovnání dodavatelů energií online na Prima Rádci

2. V troubě využívejte zbytkové teplo

Při používání trouby ji vypněte deset minut před tím, než z ní jídlo vyndáte. Dopeče ho, i když bude postupně chladnout. Pokud má vaše trouba samočistící program, zapněte ho, dokud je ještě teplá. A máte-li mikrovlnku, místo trouby jídlo ohřívejte v ní nebo grilujte, v domě tak bude chladněji.

Možná jste zvyklí předvařovat vodu na těstoviny nebo brambory v rychlovarné konvici. To se vyplatí právě v létě. Ale předvším tak, že nebudete zvyšovat zbytečně teplotu v místnosti. V zimě pak využívejte i na vaření vody spíš sporák, to vám kuchyni zahřeje. Pokud jde ale o srovnání nákladů, vyjde to asi ve výsledku nastejno, záleží právě na ročním období.

3. Žaluzie mohou krásně nahradit klimatizaci

Klimatizace pro jednu místnost má spotřebu asi 1000 wattů, to je až 16krát víc, než kolik spotřebuje stojanový ventilátor. Navíc při špatném ovládání a častém užívání klimatizace mohou přijít i zdravotní problémy. Klimatizaci byste měli pravidelně čistit, jinak se v ní usazují nečistoty a bakterie. Vstupu tepla do místnosti ale často zabráníte i venkovními žaluziemi, pomoci mohou i vnitřní nebo meziokenní žaluzie, závěsy nebo rolety. Dalším řešením proti přehřívání interiéru jsou pak okenní odrazové fólie, které stačí nalepit přímo na vnější stranu okna.

Pokud už klimatizaci máte, například v práci, naučte se ji správně ovládat. Základním pravidlem při jejím užívání je mít zavřená okna. Vhodná teplota je 24 stupňů, plus/mínus dva stupně, a od venkovní teploty by se teplota v domě měla lišit maximálně o 7 stupňů. Snaha o větší teplotní rozdíl zbytečně zvyšuje spotřebu energie i riziko nastydnutí.

NEPŘEHLÉDNĚTE: SPECIÁL – Vše o energiích u vás doma

4. Pračku naplňte a prádlo sušte venku

Neperte poloprázdnou pračku, snažte se ji naplnit (to platí i u myčky). Praní na devadesát stupňů má pak vyšší spotřebu energie než teplota praní „na šedesát“. Snažte se vyhnout předepírání, většinou to není nutné. Ušetřit můžete i správnou volbou pracího prášku. Prádlo pak stačí prát na nižší teplotu, čímž ušetříte energii nutnou k ohřevu vody.

Sušička prádla sice ušetří trochu času, jedná se ale o energeticky velmi náročný spotřebič. V létě můžete využít sluníčko (samozřejmě platí i pro ty z vás, kteří sušičku nemáte) a pověsit prádlo na balkon nebo zahradu. V tom případě nebudete potřebovat aviváž, prádlo bude provoněné, vybělené i desinfikované. A suché během chvilky.

5. Sprcha místo koupele ve vaně ušetří až 170 litrů

Pokud si napustíte vanu, spotřebujete až 200 litrů vody. Na rozdíl od sprchování, to spotřebujete 30 až 50 litrů. V řeči peněz vás jedna koupel přijde asi na 12 korun, sprcha stojí necelé 4 koruny. Pokud koupání neholdujete, ale chtěli byste na sprchování ušetřit ještě víc, pořiďte si dobrou hlavici. Starší typy hlavic totiž spotřebují i 20 litrů vody za minutu. Úspornou hlavici pořídíte do tisícovky a spotřeba se tím sníží na 6 až 8 litrů. Rozdíl při sprchování přitom nepocítíte. Využít můžete i takzvaný stop-ventil, který se namontuje mezi baterii a sprchovou hadici, čímž se reguluje průtok vody za minutu. Těmito opatřeními lze ušetřit dalších 50 procent teplé vody.

6. Místo vody z kohoutku nachytejte dešťovku

Ušetřit můžete i na splachování nebo zalévání zahrádky. Stačí si třeba do barelu nachytat dešťovou vodu. Ta je v některých ohledech dokonce lepší než voda pitná, která obsahuje chlór. Ten neprospívá rostlinám ani lidské pokožce. Pro své blahodárné účinky si „dešťovkou“ polévaly vlasy už naše babičky, proč si v dnešní době nezkusit umýt hlavu taky tak? Dešťová voda se dokonce doporučuje k použití při praní prádla, protože je měkká a rozpouští lépe prací prášek. Navíc se pak v pračce neusazuje ani tolik vodního kamene. Vyřešit přívod dešťové vody k pračce je ovšem trochu stavebně náročnější proces, při občasném praní v ruce dešťovku ale můžete zkusit hned. :-)

>>> Srovnání nabídek všech dodavatelů energií online <<<

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.