Seriály a filmy

14. listopadu 2014 11:00

Gabriela Gabrielová

Tomáš Holý pátrá po pytlákovi

Když se řekne prázdniny, znamená to pro malého Vénu jediné, a sice dva měsíce u dědy na Šumavě. Jenže tohle léto si pro něj rodiče připravili něco fajnovějšího, chtějí ho vzít k moři. A tak se Véna rozhodne vzít situaci do svých rukou. Dětský dobrodružný film Na pytlácké stezce vznikl v roce 1979.

Film Na pytlácké stezce režiséra Václava Gajera je druhým dílem volné trilogie o chlapci Vaškovi (Tomáš Holý) a jeho dědečkovi hajném Strakovi (Gustáv Valach), který má revír na Šumavě. Jako první vznikl v roce 1978 oceňovaný film Pod jezevčí skálou, v němž se bručounský hajný teprve postupně seznamuje se svým vnukem a prožijí spolu spousty dobrodružství. Trilogii zakončil snímek Za trnkovým keřem (1980), v němž Véna plaší mufloní stádo, aby zvířata nikdo nemohl lovit. Díky chlapci se také konečně smíří hajný Straka se svým synem (Ladislav Frej), kterého léta neviděl. Maminku hraje Vénovi v celé trilogii Jana Brejchová.

Napínavý rodinný film Na pytlácké stezce si pusťte v sobotu ve 14:25 hodin na Primě!

O čem je film?

• Vénův dědeček hajný Straka dostane dopis, ve kterém mu jeho snacha oznamuje, že Véna za ním tentokrát na prázdniny nepřijede. Pojede prý s rodiči do Bulharska k moři. Děda je smutný, ale Véna se nevzdává. Celý rok se na prázdniny u dědy těšil, uteče z domu a vydává se za dědou na vlastní pěst.

• Na Šumavě zrovna řádí v dědově revíru pytlák. Hajný Straka se ho snaží chytit. A Vašek mu v tom pomáhá. Přitom se Véna dostane do opravdu nebezpečných a dobrodružných situací. Nakonec stane malý kluk pytlákovi přímo tváří v tvář.

• A dostane se nakonec Véna tohle léto k moři?

Shirley Templová v kalhotách

1. Tomáš Holý se stal nejznámějším českým dětským hercem. Byl opravdová hvězda, jeho nejznámější filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) a Jak poslat tatínka do polepšovny (1978) se prodaly do desítek zemí.

2. U dětských herců se říká, že nejde o opravdové herectví, že děti jsou jen samy sebou v určitém příběhu, do kterého se vcítí. Protože byl Tomáš Holý sám z rozvedené rodiny, vciťoval se skvěle do role malého Vaška, který vyrůstá bez otce.

3. Hlavní zbraní Tomáše Holého byla jeho šibalská dětská roztomilost a naprostá bezprostřednost s jakou své role hrál.

4. Na filmovém festivalu v Monte Carlu v roce 1978 nazvala porota Tomáše Holého nejlepším dětským hercem od dob Shirley Templové. Je otázka, jak velká by byla Tomášova hvězda, kdyby se narodil v anglicky mluvících zemích. Tam se téměř až o patnáct let později objevil Macaulay Culkin se svými rolemi malého Kevina v sérii filmů Sám doma.

5. Tomáš Holý byl objeven naprostou náhodou pro kratičkou roli školáčka v komedii Marečku podejte mi pero. Dětský herec, který měl chlapečka ve filmu původně hrát onemocněl, a tak režisér Oldřich Lipský vyzval štáb, aby přivedl nějakého klučíka, který by se nebál před kamerou. Tomášův strýc pracoval jako rekvizitář a přivedl malého Tomáše Holého, který miniaturní roličkou všechny okouzlil. Následoval film za filmem. Nabídek bylo dokonce tolik, že rodiče Tomáše Holého museli některé role odmítat.

6. Kariéra Tomáše Holého končí rokem 1982, kdy v Německu natočil koprodukční seriál Připoutejte se, letíme nad Atlantidou. Bylo mu 14 a vyrostl zkrátka ze své roztomilosti.

7. V dospělosti se chtěl Tomáš Holý stát právníkem, ale zemřel ve 22 letech při nešťastné autonehodě na chalupě u České lípy.

(tek)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.