Seriály a filmy

24. února 2017 01:55

Iva Kropáčková

Týden volna za 70 % platu pro čerstvé táty. Poslanci schválili otcovskou dovolenou

Novopečení tatínkové by mohli novou dávku ze systému nemocenského pojištění začít využívat už ke konci letošního roku...

Sledujte Zprávy FTV Prima každý den v 18.55 hodin nebo kdykoliv po odvysílání na Prima PLAY – Zprávy.

Čerství otcové by měli mít brzy možnost zůstat oficiálně doma z práce spolu s matkou a dítětem po dobu jednoho týdne během takzvaného šestinedělí, tedy v období měsíce a půl následujícím po porodu. Poslanci schválili novelu zákona o nemocenském pojištění, která mimo jiné zavádí takzvanou otcovskou dovolenou. Tu navrhla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová /ČSSD/. „Nabízíme rodinám možnost rozložit péči o novorozeně mezi oba rodiče. Smyslem je, aby otcové nebyli ochuzeni o čas strávený s dítětem a maminkou v důležitém období krátce po porodu,“ uvedla už dříve ministryně.

Jako mateřská...

Pokud novinku schválí Senát a podepíše prezident (komplikace se prý neočekávají), nastoupit na takzvanou „otcovskou dovolenou“ bude možné už na konci tohoto roku. Využít ji budou moci i podnikatelé, kteří si platí dobrovolné nemocenské pojištění. "Podstatné je, že to čerpají tatínkové, kteří si platí nemocenské pojištění, během té otcovské poporodní péče berou vlastně tu stejnou částku z nemocenského pojištění, jako maminka na mateřské, a to je 70 procent té částky, ze které se to počítá," říká ministryně Marksová. Muž tedy bude mít po dobu uvolnění ze zaměstnání nárok na 70 procent tzv. denního vyměřovacího základu svého výdělku. 7denní otcovskou dovolenou pak nebude možné přerušit. Většina otců si teď v případě narození dítěte bere dovolenou nebo neplacené volno. "Tatínkové nemusí plýtvat třeba klasickou dovolenou nebo nemusí předstírat, že jsou nemocní, je to prostě dovolená jasně určená k tomu, aby se sžili a hlavně, aby se sžili s tím dítětem," dodává ministryně.

Jak to vychází?

Požadavek na otcovskou dovolenou bude moci čerstvý otec jednoduše nahlásit zaměstnavateli, stejně jako když hlásí dovolenou nebo je nemocný. Jak uvádí deník Aktuálně.cz, podle ministerstva by dávka měla nahradit ušlou čistou mzdu hlavně mužům, kteří vydělávají od 15 do 25 tisíc korun hrubého měsíčně. "Při příjmu vyšším, než je průměrná mzda, by podíl otcovské k čistému příjmu postupně klesal," uvádí ministerstvo. Dávka by byla v praxi nižší než čistá mzda i pro lidi, kteří si vydělají zhruba 10 tisíc korun, což je prý způsobeno konstrukcí daně z příjmu.

A kolik konkrétně by měli tátové za týden dostat podle svých výdělků? Tady je orientační přehled:

Hrubá měsíční mzdaDávka týdenní otcovské dovolené
12 000 korun1 939 korun
15 000 korun2 422 korun
18 000 korun2 905 korun
20 000 korun3 227 korun
23 000 korun3 710 korun
25 000 korun4 032 korun
28 000 korun4 515 korun
30 000 korun4 753 korun
33 000 korun5 040 korun
35 000 korun5 236 korun
40 000 korun5 719 korun

(Pozn.: Vypočteno dle tabulky MPSV pro výpočet mateřské dovolené, kde můžete zjistit výši 7denní "dovolené" pro jakkoli vysokou mzdu, pokud jste ji nenašli v našem přehledu.)

Může být lepší řešení? Dle jiných politiků ano

S novinkou dlouhodobě nesouhlasí ministerstvo financí. Hlavně prý kvůli negativnímu dopadu na státní rozpočet. A proti je i opoziční ODS, která se snažila návrh překazit ještě před pátečním hlasováním. "Je to nová sociální dávka, úplně zbytečná, nikomu to nepomůže, jenom to bude stát daňové poplatníky zhruba 800 miliónů korun ročně," říká předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. TOP 09 pak upřednostňuje, aby se za oněch 600–800 miliónů korun ročně podpořily rodiny úplně jinou formou, a to formou částečných úvazků. "Protože to jim pomůže na mnohem delší dobu, než jenom týden po porodu dítěte. Ve své podstatě na toto nebudou mít živnostníci nárok nebo jen omezeně," myslí si místopředsedkyně strany Markéta Adamová.

Tátové doma být chtějí...

Nicméně otcovskou dovolenou, která je v Evropské unii běžným standardem a průměrně trvá dva týdny, podporuje podle loňského průzkumu pro Ligu otevřených mužů 93 procent lidí u nás. Tátové prý chtějí být bezprostředně po porodu se svojí partnerkou a svým dítětem doma. “Institucionální podpora otcovství v této podobě je víc než symbolické gesto. Je také praktickým krokem s pozitivními dopady na rodiny i na společnost. Časné zapojení mužů do péče o děti zvyšuje šanci, že se rodiče budou i později o tuto péči dělit a podporuje spravedlivé rozložení domácích prací mezi partnery. Je také zdrojem kvality života dnešních mužů,” říká psycholog a ředitel Ligy Martin Jára.

Ivana Kropáčková, ve spolupráci s Petrou Doležalovou, redaktorkou Zpráv FTV Prima

>>> Jak si udělat nezávisle přehled na trhu doplňkového penzijního spoření? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření.

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 12. 4. 2024

Berani, dnes můžete přemýšlet o politických nebo společenských záležitostech, konkrétně o zhoršení stavu planety. Možná se obáváte o svou budoucnost a budoucnost svých dětí. Možná se pokusíte toto téma nadhodit na nějakém společenském setkání. Někdo, koho tam potkáte, vás o této problematice určitě něco naučí. Pokud se potřebujete dále zapojit do zvyšování povědomí lidí o této problematice, udělejte to.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.