9 zajímavostí o Účastnících zájezdu: Natáčení doprovázela zima, stres a každodenní pendlování

Tahle dovolená u moře je nezapomenutelná. Jak pro samotné Účastníky zájezdu, tak pro diváky filmu, natočeného podle stejnojmenné knižní předlohy Michala Viewegha. Svěží česká komedie nikdy neomrzí. Stejně jako hlášky z ní.

Nesourodá skupina lidí se poprvé vidí až v autobuse. Cíl společné cesty: rekreace u moře. Kromě nesebevědomé Jolany (Anna Polívková), která pozvala na dovolenou rodiče (Eva Holubová a Bohumil Klepl), jejichž partnerství léty dospělo k stereotypu, jsou tu i šarmantní stárnoucí dámy Helga a Šarlota. Hvězdou zájezdu je Max, zpěvák a sexy idol, který si chce od erotických dobrodružství odpočinout s kamarády – gayi Ignácem a Oskarem (Míra Nosek, Adrian Jastraban). Max se líbí nejen Jolaně, ale i sličné průvodkyni – „jmenuji se Pavlína, ale přátelé mi říkají Pamela“ (Jitka Kocurová).

Na film Účastníci zájezdu se podívejte v sobotu 26. září ve 20.15 na Primě.

Vzorek klasické české společnosti

Nejmladšími cestujícími jsou dvě dívky Denisa s Irmou, které s opovržením pozorují nejstarší a roztomile zmatené účastnice zájezdu Helgu a Šarlotu... a také přítomné pány.

Mezi cestujícími nechybí ani typická maloměstská rodina: táta Jarda, máma Jituš, malá dcerka a syn Jakub, který si nechal namluvit, že je gay. Rodiče Jarda s Jituš mají omezené myšlení a věří, že homosexualita je nakažlivá, tudíž od Ignáce a Oskara drží děti stranou.

A pak je tady cestující Vladimír. Je to tichý mladý muž, ale pozorný. Když je Jolaně například špatně z cesty, obratně jí podá na zvracení svou igelitovou tašku – i se zapomenutými brýlemi.

Všichni účastníci zájezdu mají o své dovolené nějakou představu, která se ne vždy vyplní.

Vracejte ty podšálky!

Nad bezpečností cesty a pohodlím účastníků zájezdu bdí řidiči Karel a Karel. Ve filmu tuto výraznou dvojici v podání Pavla Lišky a Miroslava Krobota sice vidíme jen na začátku a chvíli na konci filmu, ale nelze ji vynechat. Hlášky této dvojky zná snad každý.

Exkluzivně: Pusťte si celou legendární scénu s podšálky!

Hned při startu vyzývají cestující, aby vraceli hnědé podšálky: „Vy si z toho děláte srandu, ale jestli se ty hnědý podšálky ztratí, budete muset pít z těch rozpálenejch bílejch. A to se fakt nedá.“ Tímto apelem baví nejen cestující, ale i miliony diváků, kteří komedii od jejího uvedení v kinech (r. 2006) už viděli. Stejně tak zlidověly i některé výroky Účastníků.

9 zajímavostí o natáčení Účastníků zájezdu:

  1. Natáčení probíhalo hlavně v Itálii, nikoli v Chorvatsku.
  2. Adrian Jastraban se první den natáčení v Itálii pěkně spálil.
  3. Spousta herců hrála v době natáčení i v tuzemských divadlech, kam několikrát do týdne dojížděla.
  4. V době natáčení mělo moře jen kolem 13 stupňů.
  5. Stalo se, že na herce, kteří pendlovali mezi Itálií a Českem, se muselo čekat 7 hodin, protože uvízli v zácpě v Rakousku.
  6. Natáčelo se mnoho hodin na dálnici mezi Prahou a Brnem.
  7. Pro natáčení Účastníků zájezdu jako celovečerního filmu se tvůrci rozhodli až po úspěchu Románu pro ženy, taktéž natočeného podle předlohy a scénáře Michala Viewegha.
  8. Postava Ladislava Ondřeje ve filmu trpí skutečnou poruchou močení zvanou paruréza.
  9. Adrian Jastraban a Jaromír Nosek, kteří ztvárnili homosexuální pár, museli ještě několik let poté na ulici čelit posměškům a narážkám na své role.

Nej hlášky z Účastníků zájezdu

Matka Jolany o jejím otci, který se opije a usne na pláži: „Našli ho na pláži, ležel tam jak vyvrženej vorvaň. Už se do něj pouštěli racci.“

Šarlota: „To jsou potápěčské brýle.“ Helga: „Miláčku, ty si myslíš, že dáma tvého věku bude ještě potřebovat potápěčské brýle?“ Vladimír: „Náhodou, přes ně můžete vidět úžasné věci.“ Helga: „Jo? I po operaci kyčlí?“

Jolana: „Co se ti vybaví při slově dovolená? Mně liposukce.“

Matka: „Bože, on se topí!“ Otec: „Nějakej Ital.“ Matka: „Ital? Ne, to je Francouz.“ Otec: „Ital. Podívej na ty černý vlasy.“ Matka: „Tys neslyšel to výrazný 'r'? To je Francouz.“ Otec: „Ale prosím tě. Kdybys polykala andělíčky, taky bys měla výrazný 'r'!“

Jitka: „Hele, až dorazíme, tak to všechno svlíknete, a já začnu prát.“ Jarda: „Až dorazíme, tak si dám pořádný pívo.“ Jitka: „A nejdřív to vyperu děckám, aby měly příští tejden v čem chodit.“ Jarda: „Pořádný pívo, protože tohle není pívo, ale jsou to takový… lepší chcanky.“ Jitka: „Ale dám to jenom na čtyřicet, protože zas tak špinavý to nemaj.“ Jarda: „Neříkej mi, že tobě to pivo chutná.“

Česká komedie Účastníci zájezdu

Režie: Jiří Vejdělek

Předloha: Michal Viewegh (kniha)

Scénář: Michal Viewegh, Jiří Vejdělek

Hrají: Anna Polívková, Eva Holubová, Bohumil Klepl, Ondrej Kovaľ, Květa Fialová, Míra Nosek, Adrian Jastraban, Jitka Kocurová, Jana Štěpánková, Šárka Opršálová, Kristýna Leichtová, Martin Pechlát, Martin Sitta, Eva Nosálková-Leinweberová, Miroslav Krobot, Pavel Liška, Ladislav Ondřej, Dany Mesároš, Rozálie Kotyková, David Hlaváč,

Komedie ČR (2006).

Ještě více filmových trháků můžete kdykoliv sledovat on-line v archivu iPrima.cz Vyberte si, na který film máte chuť:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.