9 zajímavostí o Účastnících zájezdu: Natáčení doprovázela zima, stres a každodenní pendlování

Tahle dovolená u moře je nezapomenutelná. Jak pro samotné Účastníky zájezdu, tak pro diváky filmu, natočeného podle stejnojmenné knižní předlohy Michala Viewegha. Svěží česká komedie nikdy neomrzí. Stejně jako hlášky z ní.

Nesourodá skupina lidí se poprvé vidí až v autobuse. Cíl společné cesty: rekreace u moře. Kromě nesebevědomé Jolany (Anna Polívková), která pozvala na dovolenou rodiče (Eva Holubová a Bohumil Klepl), jejichž partnerství léty dospělo k stereotypu, jsou tu i šarmantní stárnoucí dámy Helga a Šarlota. Hvězdou zájezdu je Max, zpěvák a sexy idol, který si chce od erotických dobrodružství odpočinout s kamarády – gayi Ignácem a Oskarem (Míra Nosek, Adrian Jastraban). Max se líbí nejen Jolaně, ale i sličné průvodkyni – „jmenuji se Pavlína, ale přátelé mi říkají Pamela“ (Jitka Kocurová).

Na film Účastníci zájezdu se podívejte v sobotu 26. září ve 20.15 na Primě.

Vzorek klasické české společnosti

Nejmladšími cestujícími jsou dvě dívky Denisa s Irmou, které s opovržením pozorují nejstarší a roztomile zmatené účastnice zájezdu Helgu a Šarlotu... a také přítomné pány.

Mezi cestujícími nechybí ani typická maloměstská rodina: táta Jarda, máma Jituš, malá dcerka a syn Jakub, který si nechal namluvit, že je gay. Rodiče Jarda s Jituš mají omezené myšlení a věří, že homosexualita je nakažlivá, tudíž od Ignáce a Oskara drží děti stranou.

A pak je tady cestující Vladimír. Je to tichý mladý muž, ale pozorný. Když je Jolaně například špatně z cesty, obratně jí podá na zvracení svou igelitovou tašku – i se zapomenutými brýlemi.

Všichni účastníci zájezdu mají o své dovolené nějakou představu, která se ne vždy vyplní.

Vracejte ty podšálky!

Nad bezpečností cesty a pohodlím účastníků zájezdu bdí řidiči Karel a Karel. Ve filmu tuto výraznou dvojici v podání Pavla Lišky a Miroslava Krobota sice vidíme jen na začátku a chvíli na konci filmu, ale nelze ji vynechat. Hlášky této dvojky zná snad každý.

Exkluzivně: Pusťte si celou legendární scénu s podšálky!

Hned při startu vyzývají cestující, aby vraceli hnědé podšálky: „Vy si z toho děláte srandu, ale jestli se ty hnědý podšálky ztratí, budete muset pít z těch rozpálenejch bílejch. A to se fakt nedá.“ Tímto apelem baví nejen cestující, ale i miliony diváků, kteří komedii od jejího uvedení v kinech (r. 2006) už viděli. Stejně tak zlidověly i některé výroky Účastníků.

9 zajímavostí o natáčení Účastníků zájezdu:

  1. Natáčení probíhalo hlavně v Itálii, nikoli v Chorvatsku.
  2. Adrian Jastraban se první den natáčení v Itálii pěkně spálil.
  3. Spousta herců hrála v době natáčení i v tuzemských divadlech, kam několikrát do týdne dojížděla.
  4. V době natáčení mělo moře jen kolem 13 stupňů.
  5. Stalo se, že na herce, kteří pendlovali mezi Itálií a Českem, se muselo čekat 7 hodin, protože uvízli v zácpě v Rakousku.
  6. Natáčelo se mnoho hodin na dálnici mezi Prahou a Brnem.
  7. Pro natáčení Účastníků zájezdu jako celovečerního filmu se tvůrci rozhodli až po úspěchu Románu pro ženy, taktéž natočeného podle předlohy a scénáře Michala Viewegha.
  8. Postava Ladislava Ondřeje ve filmu trpí skutečnou poruchou močení zvanou paruréza.
  9. Adrian Jastraban a Jaromír Nosek, kteří ztvárnili homosexuální pár, museli ještě několik let poté na ulici čelit posměškům a narážkám na své role.

Nej hlášky z Účastníků zájezdu

Matka Jolany o jejím otci, který se opije a usne na pláži: „Našli ho na pláži, ležel tam jak vyvrženej vorvaň. Už se do něj pouštěli racci.“

Šarlota: „To jsou potápěčské brýle.“ Helga: „Miláčku, ty si myslíš, že dáma tvého věku bude ještě potřebovat potápěčské brýle?“ Vladimír: „Náhodou, přes ně můžete vidět úžasné věci.“ Helga: „Jo? I po operaci kyčlí?“

Jolana: „Co se ti vybaví při slově dovolená? Mně liposukce.“

Matka: „Bože, on se topí!“ Otec: „Nějakej Ital.“ Matka: „Ital? Ne, to je Francouz.“ Otec: „Ital. Podívej na ty černý vlasy.“ Matka: „Tys neslyšel to výrazný 'r'? To je Francouz.“ Otec: „Ale prosím tě. Kdybys polykala andělíčky, taky bys měla výrazný 'r'!“

Jitka: „Hele, až dorazíme, tak to všechno svlíknete, a já začnu prát.“ Jarda: „Až dorazíme, tak si dám pořádný pívo.“ Jitka: „A nejdřív to vyperu děckám, aby měly příští tejden v čem chodit.“ Jarda: „Pořádný pívo, protože tohle není pívo, ale jsou to takový… lepší chcanky.“ Jitka: „Ale dám to jenom na čtyřicet, protože zas tak špinavý to nemaj.“ Jarda: „Neříkej mi, že tobě to pivo chutná.“

Česká komedie Účastníci zájezdu

Režie: Jiří Vejdělek

Předloha: Michal Viewegh (kniha)

Scénář: Michal Viewegh, Jiří Vejdělek

Hrají: Anna Polívková, Eva Holubová, Bohumil Klepl, Ondrej Kovaľ, Květa Fialová, Míra Nosek, Adrian Jastraban, Jitka Kocurová, Jana Štěpánková, Šárka Opršálová, Kristýna Leichtová, Martin Pechlát, Martin Sitta, Eva Nosálková-Leinweberová, Miroslav Krobot, Pavel Liška, Ladislav Ondřej, Dany Mesároš, Rozálie Kotyková, David Hlaváč,

Komedie ČR (2006).

Ještě více filmových trháků můžete kdykoliv sledovat on-line v archivu iPrima.cz Vyberte si, na který film máte chuť:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.