Seriály a filmy

16. října 2014 15:00

Gabriela Gabrielová

Uchrání Nicolas Cage Zemi od apokalyptického Proroctví?

Nicolas Cage je jediný, kdo porozumí záhadné sérii čísel a objeví v ní zakódovaná data největších lidských katastrof – těch, které se již staly, i těch, co se neodvratně blíží… Doslova přikováni k obrazovce budete v pátek ve 20.15 na Primě!

Mystery, thriller, horor, sci-fi, apokalyptické sci-fi… režisér Proyas (Já robot, Smrtihlav) zvládnul do Proroctví nacpat všechny tyto žánry a možná ještě pár navíc. Můžeme mít výhrady k určitým scénám (spasené děti pobíhající ve zlatých lánech obilí jak vystřižené z jehovistické literatury) či k finálnímu vyústění, faktem ovšem zůstává, že natočit něco podobného za tak směšné peníze (50 milionů dolarů je na poměry dnešního Hollywoodu opravdu nic), za to musíme před Proyasem smeknout. Tahle lahůdková vizuální podívaná vás bude příjemně mrazit v zádech od začátku až do konce!

Nicolas Cage – Jonathan – je univerzitní profesor astrofyziky, který se náhodou dostane k listu papíru popsaného zdánlivě nesourodými číslicemi. Papír před padesáti lety napsala jistá dívka Lucinda, studentka stejné školy, kterou navštěvuje i Jonathanův syn Caleb, a vložila ho do časové schránky školy. (Mimochodem úvodní scéna, kde malá Lucinda nejdříve konsternovaně zírá do Slunce, ze kterého k sobě slyší přicházet hlasy, pak jak smyslů zbavená čmárá na papír řady čísel, které nestihne dokončit, a následně je nalezena v kumbále, kde do krve strhanými nehty škrábe na dveře nedokončená čísla, je jak vystřižená ze špičkového hororu. Prakticky od toho momentu už se od obrazovky neodtrhnete.)

Jonathan v číslech objeví zašifrované zprávy o všech velkých katastrofách posledních padesáti let – jejich data, počty mrtvých a souřadnice míst, kde k nim došlo. Poslední čísla pak předpovídají příchod obrovské katastrofy v nejbližší budoucnosti a končí poznámkou „všichni ostatní“. Nikdo jiný než Jonathan tomuto varování ovšem nepřikládá důležitost. Mezitím navštíví jeho syna dvě zvláštní bytosti, které mu darují neobvyklý černý oblázek, a dále se zjevují v jeho snech o hořících zvířatech prchajících z hořícího lesa.

Pod tíhou všech těchto indicií to Jonathanovi konečně dochází a na své observatoři na univerzitě si své podezření potvrzuje: k Zemi se blíží obrovský sluneční výboj, který na naší planetě sežehne všechno živé a učiní ji zcela neobyvatelnou. A zvláštních nadlidských bytostí kolem Jonathana a Caleba stále přibývá…

Věděli jste, že…

  • Děj filmu se odehrává převážně v Bostonu v Americe, natáčelo se ale v Austrálii, kde režisér Proyas žije.
  • Proroctví je prvním hollywoodským snímkem natočeným digitálními kamerami a délka natáčení se díky tomu výrazně zkrátila. Já robot trval například Proyasovi celý půl rok, Proroctví jen tři měsíce.
  • Scéna s padajícím letadlem je od začátku do konce (cca 2 minuty) natočená na jeden zátah – bez střihů či použití speciálních efektů. A tomu, že to skutečně musel být oříšek, napovídá i fakt, že přípravy na scénu trvaly dva dny a další dva si vyžádalo filmování. Proyas se k tomu nechal slyšet: „Udělal jsem to schválně, aby umělost speciálních efektů a příliš střihu nezastínily emoce.“
  • Jednou z katastrof, které Lucinda ve své sérii čísel předpoví a která se ve filmu vyplní, je havárie ropné plošiny v Mexickém zálivu. Je zajímavé, že rok a něco po premiéře snímku se toto stalo realitou. 20. dubna 2010 zde došlo k nechvalně proslulé nehodě na ropné plošině společnosti Deepwater Horizont.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.