Seriály a filmy

3. května 2016 06:00

Iva Kropáčková

Úraz kvůli nemoci, o které nevíte? Pojišťovna může odmítnout vyplatit pojistku

Pokud zatajíte zdravotní potíže při sjednávání smlouvy a víte o nich, pak při likvidaci pojistky peníze zřejmě nedostanete. Ale co když o nemoci nemá zatím nikdo ani tušení a přesto zaviní úraz či jiné komplikace, při kterých odškodnění normálně dostat musíte? Může pojišťovna odmítnout plnit?

Ve většině případů následné odškodnění úrazu probíhá ke spokojenosti toho, kdo se zranil a následně obrátil na pojišťovnu, aby mu vyplatila odpovídající pojistné plnění. (U pojišťovny lze mimo jiné nárokovat i dva roky starý úraz.) Nicméně, není to pravidlem. Například jedna naše čtenářka se obrátila na odborníky Prima Rádce s vážným dotazem. Stal se jí úraz zad. Jenže bohužel při operaci páteře lékaři zjistili, že má osteoporózu. A tím nastaly, kromě zdravotních komplikací, i potíže s pojišťovnou, která odmítla úraz kvůli tomu zaplatit. Má tato žena šanci získat nějaké odškodnění, i když pojišťovně svou nemoc nezatajila při sjednávání pojistky (nevěděla o ní až do onoho úrazu)?

Dotaz: Platím si pojistku už dva roky, měla jsem úraz na zádech, operovali mi 3. a 4. obratel a zjistili mi, že mám osteoporózu. To jsem předtím nevěděla. Podala jsem žádost o vyplacení pojistné události a odepsali mi, že nemám nárok na pojistku, protože mám osteoporózu. O tom jsem ale před pojištěním nevěděla. Prosím o radu, zda mám na vyplacení pojistky nějaký nárok a zda byl postup správný? Děkuji.

Odpověď: K jistější odpovědi by bylo třeba znát podrobnější informace k danému případu – zejména co se přesně stalo a jak byla nastavená smlouva. Velmi záleží z jakého připojištění se uplatňovalo plnění.

1) Pokud z připojištění pracovní neschopnosti (z důvodu úrazu nebo nemoci), tak tam by to mělo být v pořádku a měli by plnit. Pokud jste se tedy s tímto problémem neléčila před počátkem pojištění a pojišťovně tuto informaci nezatajila při vstupu do pojištění.

2) Pokud jste měla úrazové připojištění – denní odškodné úrazem, či trvalé následky úrazu, pak velmi záleží, jak se daný úraz stal. Pokud by se prokázalo, že úraz jako takový měl příčinnou souvislost s daným problémem, pak by pojišťovna měla plnit. Pokud ale příčinou byla nemoc – tedy osteoporóza (oslabení kostí) a na základě tohoto oslabení kostí došlo ke zlomenině, pak to z úrazového připojištění nebude likvidní, protože nebyla splněna definice úrazu. Příčina problému byla nemocenská.

Existuje řešení?

Jedinou šanci vidím v tom, pokud by se prokázalo, že se stal takový úraz, který by zapříčinil podobný úraz i na zdravé kosti (například kdyby vám na nohu spadl velmi těžký předmět a kost by rozdrtil - zdravou končetinu, i tu postiženou osteoporózou). Pak si teoreticky dovedu představit plnění. V opačném případě postupovala pojišťovna pravděpodobně správně. Záleží také na přesných pojistných podmínkách a typu produktu, ale například jeden typ smlouvy u Vaší pojišťovny z roku 2013 to takto má…

Podobné články

NEPŘEHLÉDNĚTE: V případě zájmu o sjednání či kontrolu životního/úrazového pojištění pro vás či vaše děti kontaktuje finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám pomohou nastavit pojistku přesně podle vašich potřeb. Máte-li jakýkoliv dotaz, můžete se ptát i v poradně nebo na info@prima-radce.cz, můžete volat i na telefonní číslo 810 811 812.

Na finanční otázky v naší poradně odpovídá Zbyněk Laisek.

PhDr. Zbyněk Laisek, M. B. A. Působil mnoho let na poradenských a řídicích funkcích v oblasti finančnictví a energetického trhu v Čechách i v zemích střední a východní Evropy. Několik let se zabývá provozováním nabídek energetických firem na trhu v ČR včetně zajištění zasmluvnění a přechodu klientů k novému dodavateli. Po odoborné stránce se podílí na provozu srovnávače www.prima-RADCE.cz, který srovnává necelou stovku subjektů na trhu v ČR. Zbyněk Laisek má magisterský titul v oboru sociologie a doktorát v oboru ekonomie z Univerzity Karlovy v Praze. Studoval Executive MBA program na Universitě v Pittsburghu a Business Administration ve škole McCombs of Business, University of Texas.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.