Seriály a filmy

13. července 2016 01:00

Iva Kropáčková

Úraz, ztracené kufry nebo nehoda v zahraničí? NÁVOD, jak nesnáze řešit

Stačí chvilka nepozornosti a může být všechno jinak. Poradíme vám, jak řešit potíže, které vás na dovolené mohou potkat...

Zásadní je mít uzavřené pojištění. A to jak cestovní, tak povinné ručení v případě dovolené vlastním autem. Řešení většiny situací pak může být snazší a nemělo by v takové míře zasáhnout rodinný rozpočet. Co dělat, pokud se zraníte vy nebo vaši blízcí nebo když rozbijete v hotelu skříň? Nebo pokud se stanete účastníkem dopravní nehody? Tady jsou doporučené postupy...

1. Úraz, nemoc, poškození cizí věci, ztracená zavazadla

Základním pravidlem je kontaktovat asistenční službu v případě pojistné události co možná nejdříve. Asistenční služba vám v rodném jazyce doporučí, kam se obrátit nebo rovnou zavolá vhodnou pomoc, případně poskytne finanční záruky zdravotnickému zařízení nebo přetlumočí konverzaci s lékaři, místními orgány a podobně.

APLIKACE – CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ: Plánujete dovolenou nebo jinou zahraniční cestu? Sjednejte si cestovní pojištění online na Prima Rádci, během pár minut. Je platné ihned...

Asistenční pracovníci disponují znalostí místních poměrů, jde proto o nejefektivnější způsob, jak řešit nastalé komplikace a zároveň předejít případným problémům s následným plněním pojišťovny. Uložte si proto kontakt na asistenční službu do vašeho telefonu. Číslo najdete v průvodní knížce k pojištění. Obraťte se na asistenční službu vaší pojišťovny v jakékoli tísňové situaci, většinou je k dispozici odkudkoli ze světa 24 hodin denně.

Úraz nebo onemocnění v cizině

 • Asistenční službu zavolejte ideálně ještě před vyhledáním lékaře, případně ji můžete zavolat například z čekárny lékaře, a než se dostanete na řadu, je na faxové číslo zdravotnického zařízení zaslána garance platby a potvrzení o platnosti pojištění.
 • Pokud z jakéhokoliv důvodu bude i nadále lékař požadovat platbu v hotovosti (většinou do částky cca 150 EUR), nechte si na zaplacenou částku vystavit účet, který po návratu přinesete pojišťovně. Účtenky si schovávejte i v případě vyzvednutí léků v lékárnách.
 • Přímo u lékaře se vždy prokažte pojistkou nebo informační kartičkou, která je důkazem toho, že jste pojištěni. Bude-li nutná hospitalizace, nemocnice se většinou sama spojí s asistenční službou nebo pojišťovnou.

Jaký je postup při odpovědnosti za škodu?

 • Pokud poničíte vybavení hotelu nebo provozovatele pláže nebo nechtěně někoho zraníte, svou odpovědnost za škodu bez souhlasu pojišťovny neuznávejte, vzniklou škodu neuhrazujte ani částečně, nepodepisujte žádný dokument, jehož obsahu nebudete rozumět.
 • Poškozeného informujte o svém pojištění a předejte mu kontakt na pojišťovnu.
 • Snažte se zajistit písemná prohlášení poškozeného a případných svědků.
 • Zdokumentujte okolnosti škody (pořiďte například fotografie).

Když se stanete terčem zlodějů...

 • Krádež zavazadel ohlaste okamžitě na policii a vyžádejte si protokol obsahující seznam odcizených věcí a okolnosti krádeže (čas, místo, způsob…).
 • Při škodě na zavazadlech v ubytovacím zařízení požádejte písemně provozovatele o náhradu škody, převzetí žádosti si nechte potvrdit.
 • Poškodí-li se zavazadla při přepravě, vyžádejte si od dopravce protokol PIR či jiné věrohodné potvrzení. Vše průběžně konzultujte opět s asistenční službou.

SPECIÁL: Letní dovolená 2016

 • tipy na cestu (nejen) do Chorvatska
 • cestovní pojištění
 • jak řešit problémy v zahraničí
 • kdy a kde vyměnit valuty, ...

2. Dopravní nehoda v zahraničí

Tady mohou nastat dvě situace. Buď způsobíte škodu svým vozem vy, nebo ji naopak někdo způsobí vám. Co tedy dělat v obou případech?

Doporučujeme: Aplikace POVINNÉ RUČENÍ online

Škodu jste způsobili svým autem vy

1. Poškozenému, ať už je to řidič auta, do kterého jste "drcli" na parkovišti, nebo majitel domu, u jehož zahrady jste najeli na plot, oznamte:

 • své jméno, příjmení a bydliště,
 • jméno, příjmení a bydliště nebo obchodní jméno a sídlo vlastníka vozidla,
 • obchodní jméno a sídlo pojistitele, u něhož bylo uzavřeno pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, a číslo pojistné smlouvy
 • registrační značku svého auta, kterým byla škoda způsobena,
 • číslo zelené karty – kompletní údaje z její rubriky č. 4 (mezinárodní automobilovou pojišťovací kartu, tzv. „zelenou kartu“ byste měli mít s sebou).

2. S ostatními účastníky dopravní nehody vyplňte evropský záznam dopravní nehody (pokud je k dispozici). Pokud máte tento dokument k dispozici v češtině a ostatní účastníci nehody v jiných jazycích, vyplňte ho jak v češtině, tak i v jiném dostupném jazyku. Jde o obsahově shodné formuláře. Před oddělením originálu od kopie je důležité formulář nejen podepsat, ale také zaškrtnout vyplněné body k nehodě a uvést počet vyplněných bodů.3. Opatřete plánek místa nehody a pokud možno i fotodokumentaci místa nehody.

4. Vždy k dopravní nehodě zavolejte policii. V řadě zemí jsou však policií vyšetřovány jen vážné dopravní nehody (škody na zdraví, usmrcení, velké materiální škody). Protokol podepište pouze tehdy, rozumíte-li mu a souhlasíte-li s jeho zněním. Jinak do něho v češtině uveďte své vlastní vyjádření o nehodě.

5. Zapište si jména a adresy řidičů ostatních havarovaných vozidel, údaje o těchto vozidlech (registrační značku, výrobní značku a typ a barvu vozidla) a svědcích dopravní nehody.

6. Co nejdříve kontaktujte svou pojišťovnu, u které máte sjednané povinné ručení, a dodejte potřebné doklady.

7. Pokud potřebujete poradit, jak postupovat, a nemůžete kontaktovat svého pojistitele, obraťte se na národní kancelář země, kde došlo k dopravní nehodě. Její adresu, telefonní a faxové číslo najdete na webu Rady kanceláří.

Způsobil někdo vám škodu svým autem?

1. Zjistěte si od škůdce (ideálně z dokladů):

 • jeho jméno, příjmení a bydliště,
 • jméno, příjmení a bydliště nebo název obchodní firmy a sídlo vlastníka vozidla, kterým byla škoda způsobena,
 • registrační značku a mezinárodní rozeznávací značku země registrace vozidla, kterým byla škoda způsobena,
 • název a sídlo pojistitele, u něhož bylo uzavřeno pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, číslo pojistné smlouvy,
 • číslo pojistné smlouvy, číslo zelené karty a její časovou platnost – kompletní údaje z její rubriky č. 3, 4.

2. S ostatními účastníky dopravní nehody vyplňte evropský záznam dopravní nehody (pokud je k dispozici).

3. Opatřete plánek místa nehody a pokud možno i fotodokumentaci místa nehody.

4. Vždy k dopravní nehodě zavolejte policii. Protokol podepište jen, pokud mu rozumíte a souhlasíte s ním.

5. Zapište si jména a adresy řidičů ostatních poškozených aut, údaje o těchto vozidlech (registrační značku, výrobní značku a typ a barvu vozidla) a svědcích dopravní nehody.

6. Sdělte případným zájemcům z řad účastníků dopravní nehody své jméno a adresu.

7. S uplatněním svého nároku na pojistné plnění a dokumentací prokazující odpovědnost za škodu řidiče nebo provozovatele cizozemského vozidla se můžete obrátit buď:

 • přímo na příslušného zahraničního pojistitele vozidla škůdce,
 • nebo na národní Kancelář státu, ve kterém k dopravní nehodě došlo – adresu, telefonní a faxové číslo najdete na webu Rady kanceláří,
 • nebo na škodního zástupce zahraničního pojistitele v České republice.

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Zdroj postupu v případě dopravní nehody: www.ckp.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.