Úterní večer na Primě: Luděk Sobota jako hloupý Honza, který na všechny vyzraje

Bláznivá komedie Ještě větší blbec, než jsme doufali nás přenese do chaosu 90. let, který vznikl po sametové revoluci. Prosťáček Vitoušek zdědil po dědovi z Ameriky hotel v Karlových Varech. Okamžitě se však najdou vykukové, kteří ho chtějí o majetek připravit. Dívejte se v úterý ve 22:35 na Primu.

Vít Olmer se svým filmem zařadil mezi tvůrce, kteří chtěli satiricky reflektovat nově se rodící demokracii a všechny její nešvary. Jeho hrdina Vít Dolejš (Luděk Sobota) je typický smolař, který předtím, než přišel k pohádkovému bohatství, stačil ztratit práci i bydlení. Dědictvím se z něj však stane milionář, na kterého se začnou nabalovat protřelí šíbři, šizuňkové a podvodníci. Ať už je to mafián Bosák (Roman Skamene), advokát Wagner (Tomáš Töpfer) anebo ředitel hotelu a bývalý estébák Křiváček (Jan Přeučil).

Příběh funguje trochu jako pohádka o hloupém Honzovi pro dospělé. Postupně se totiž ukazuje, že Vitoušek Dolejš není jen vykulený jelimánek a král všech hejlů, kterého je možné lehce oškubat. Osudem zmateného naivky nakonec pořádně zamíchá i notorická hráčka a tak trochu femme fatale Alice (Simona Chytrová), do níž se Vitoušek zamiluje. Těšit se můžete na nefalšovaný happy end!

Drby-info-kritika

Odborná kritika Olmerův film rozmetala. V době svého vzniku se dokonce stal nejhorším filmem roku 1994 a při slavnostním udílení Českých lvů mu byla udělena anticena Plyšový lev.

Diváci si ale na filmu našli „to své“ dokázali najít. Pobaví vás některé vtipy, komediální honička v autech po Karlových Varech. Dobře se kouká i na režisérovu manželku Simonu Chytrovou v roli uhrančivé hráčky Alice.

O filmu Ještě větší blbec, než jsme doufali, se podle některých zdrojů poprvé objevuje tzv. product placement neboli reklamní umisťování předmětů jako filmových rekvizit. Schválně, kolik jich objevíte.

Legendární koktavý prosťáček

  • Luděk Sobota začal svoji kariéru v roce 1967 ve filmech Soukromá vichřice a Zázračný hlavolam.
  • Svého blonďatého naivního šprýmaře, který podivně koktavě mluví a o němž se neví, jestli je hloupý nebo si na to jen hraje, si poprvé a dodnes nepřekonatelně zahrál v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje (1974).
  • Od té doby je obsazován zejména v komediích a pohádkách. Proslýchá se, že by rád komedie občas vyměnil i za vážné role. Na svém kontě má filmy a seriály Zítra to roztočíme, drahoušku!, Jen ho nechte, ať se bojí, Já to tedy beru, šéfe!, Létající Čestmír, O Kubovi a Stázině, Pra pra pra, Okresní přebor, Helena, Mazalové.

Českou komedii Ještě větší blbec, než jsme doufali, si pusťte v úterý ve 22:35 na Primě!

(tek)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.