Užijte si odpoledne s českou komedií Hodinářova svatební cesta korálovým mořem

Crazy hudební komedii předčasně zesnulého nadaného režiséra Tomáše Svobody Hodinářova svatební cesta korálovým mořem si můžete užít v sobou ve 12.25 hodin na Primě. Je plná absurdních nápadů, parodického humoru a mnoha převrácených odkazů na slavné předlohy.

Pokud dosud netušíte, jak snadno se dá vypustit Vltava, či jak se zasnoubí kus syrového masa s budíkem, pak po zhlédnutí této komedie budete zase moudřejší.

Řeznice Laďka Kozderková

Komedie má skvělé obsazení. Na prvním místě nutno jmenovat tehdejší hvězdu muzikálu Laďku Kozderkovou (1949-1986), která zářila na prknech Hudebního divadla v Karlíně, a přesto si ráda odskočila i před filmovou kameru. Někteří její obdivovatelé to kritizovali, protože se jim zdálo, že svůj talent rozmělňuje, ale temperamentní a živočišná Laďka prostě adrenalin vyhledávala.

Poprvé se objevila už v roce 1967 v seriálu Píseň pro Rudolfa III. a naposledy v hudební pohádce Plaváček v posledním roce svého života. Několik let se potýkala se zákeřnou nemocí - tak moc chtěla žít, zpívat a hrát! V Hodinářově svatební cestě si svou roli řeznice Šárky, která konečně najde muže, ochotného se s ní oženit, patřičně vychutnala. Jejím partnerem, nesmělým hodinářem Ctiradem, je Luděk Sobota, jenž byl v té době také na vrcholu popularity, točil několik filmů do roka a fanynky na něj chodily do divadla Semafor, kde vystupoval po boku Miloslava Šimka.

Tři mužské sudičky

Režisér Svoboda dal v komedii největší prostor trojici sudiček v kalhotách, jakýmsi průvodcům dějem. Zahráli si je Karel Augusta, Petr Svojtka a Ivan Vyskočil, na první pohled zcela nesourodé herecké typy, které se tu ale dobře vyjímaly. Pro dnešního diváka je jistě zajímavé sledovat Petra Svojtku, jednoho z nejnadanějších herců sedmdesátých let, jenž zemřel předčasně v pouhých pětatřiceti, při tragické nehodě, kterou zřejmě zavinil sám, když pod vlivem alkoholu vstoupil mezi tramvajové vozy a byl na místě usmrcen.

Karel Augusta také bojoval s alkoholovou závislostí; byl výrazným hercem malých rolí a tady dobře doplňoval trojlístek, z nějž dnes žije jediný – Ivan Vyskočil.

Za zmínku stojí i podivná dvojice, nabízející během filmu opakovaně harmonium. Větu „Nechcete harmonium?“ opakuje pokaždé s jinou dikcí originální humorista a tremp Jaroslav Štercl, který tady vytvořil dvojici se svým vlastním mladším bratrem Václavem. Jde skutečně o raritu – nikdy jindy už spolu nefilmovali. Slavnější Jaroslav dost nelibě nesl, že Václav, vystupující někdy pod pseudonymem Bettl, využíval značné podoby s ním ke kariéře. Podobně jako on našel uplatnění s komediálními skeči v různých kabaretech, ale jeho humor byl pokleslejší a vždy zůstal v bratrově stínu. Mihl se však v řadě filmů, kde si diváci mohli myslet, že jde o Jaroslava.

Mihne se tu Mišík i Jana Kratochvílová

Crazy komedie překvapí nejen spoustou nápaditých momentů, ale i tím, že do děje jsou zapojeny naprosto kontrastní osobnosti z oblasti populární i rockové hudby, což bylo na rok 1979 od režiséra celkem odvážné. A tak se tu vedle sebe zjeví Naďa Urbánková, Eva Pilarová či Milan Drobný zároveň s Vladimírem Mišíkem a Janou Kratochvílovou.

A aby bylo absurditě učiněno za dost, svůj výstup tu má i major Leoš Jirsák, který v těch letech hlásil relaci Federální kriminální ústředna pátrá, radí, informuje a býval dokonce hostem i slavných televizních Silvestrů, uváděných Vladimírem Menšíkem.

Hodinářova svatební cesta korálovým mořem

  • Rok vzniku: 1979
  • Režie: Tomáš Svoboda
  • Scénář: Vladimír Kalina, Tomáš Svoboda, David Jan Novotný
  • Kamera: Jan Čuřík
  • Hudba: Petr Hapka

(kov)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.