Užijte si recidivistu Pacínka v české detektivce Nahá pastýřka
Zdánlivě vedlejší role recidivisty Felixe Pacínka v podání Bohumila Šmídy přitahuje dodnes největší divákovu pozornost při sledování detektivky Nahá pastýřka. Můžete si ho užít i vy, a to již v úterý ve 20:15 na Primě.
V roce 1966 ji natočil režisér Jaroslav Mach (1921-1972), kterého si někdy diváci pletou s jeho starším bratrem, režisérem a scenáristou Josefem Machem (1909-1987). Jaroslav Mach se s Bohumilem Šmídou, který byl nejen hercem, ale také členem výrazné barrandovské tvůrčí skupiny, v níž se detektivka Nahá pastýřka realizovala, přátelil.
Filmaři se usadili na Orlíku
Po kladném ohlasu na Šmídovu postavu laskavého a prvorepublikově zdvořilého podvodníčka Pacínka (byla to nakonec Šmídova nejvýznamnější filmová role vůbec) mu dal režisér o dva roky později ještě jednu možnost si ho zahrát, tentokrát v crazy komedii Rakev ve snu viděti. Sám Bohumil Šmída na to vzpomíná v knížce Jeden život s filmem: „Dávno před natáčením jsem se s Pacínkem procházel po vltavském nábřeží, pražskými uličkami i parky, jezdil s ním tramvají, anebo s ním sedával na zaplněné tribuně fotbalového stadionu a mumlal si tiše pro sebe jeho typickou řeč. Když jsem se postavil před kameru ke svému prvnímu záběru, zdálo se mi, že jsem tu postavu našel. Točili jsme pak v hostivařském ateliéru i na zámku Orlík, a žili si celou tu dobu jako spokojená rodina.“
Šmída byl tehdy stejně jako další herci ubytován přímo na Orlíku. Vzpomínal, jaké rozčarování zažila paní na náměstí, když na ni zazvonil a řekl, že u ní bude bydlet. „Jéžišmarjá, já jsem říkala, aby mi sem dali pana Högra nebo pana Růžka, je to takovej krásnej sváteční pokoj, všechno čistě povlečený, a voni mi pošlou vás!“ To ještě netušila, že právě Šmída, který se popularitou, ani úrovní herectví rozhodně nemohl srovnávat s Karlem Högrem či Martinem Růžkem, svým osobitým humorem dodá detektivce ten správný glanc.
Kriminalisty strčil do kapsy kapitán Veřejné bezpečnosti
V detektivce bylo obsazeno hned několik herců, kteří představovali kriminalisty: Jan Skopeček, Oldřich Velen a Zdeněk Řehoř. Všechny je ale strčil do kapsy kapitán Veřejné bezpečnosti Josef Tronda v podání Vladimíra Menšíka. Zatímco kriminalisté zůstávají poměrně nevýrazní, Trondovi to pálí a posouvá vyšetřování kupředu.
Nejlepší Pacínkovy hlášky:
- Jak se něco semele, tak v tom lítá Pacínek.
- Pacínek se netáže, Pacínek vykoná.
- Pane kapitán, snažně vás prosím, já chci být zavřenej.
- Já jsem totiž přinesl panu zesnulému biftek, ale on se tu již nenalézal.
Zajímavé je i další herecké obsazení. Najdeme tu hned několik předních členů Národního divadla šedesátých let – vynikající je Martin Růžek jako bohémský malíř Maudr, Karel Höger jako expert na umělecká díla dr. Laburda, Miloš Nedbal jako profesor Nykl, Jiřina Petrovická jako správkyně zámku Anna Jůzová a její filmový milenec Luděk Munzar, průvodce na zámku. Právě ten se hned na začátku filmu dopustí chyby, když prohlásí o Williamu Shakespearovi, že před 200 lety psal o něčem jiném. Zde se scenáristé „sekli“ o dobrých 200 let…Na druhé straně filmoví milovníci mají tyto chyby rádi a s chutí na ně upozorňují.
Nahá pastýřka
- Rok vzniku: 1966
- Režie: Jaroslav Mach
- Scénář: Jiří Karásek, F.B.Kunc, Jaroslav Mach
- Kamera: Jiří Tarantík
- Hudba: Štěpán Lucký
(kov)