Užijte si recidivistu Pacínka v české detektivce Nahá pastýřka

Zdánlivě vedlejší role recidivisty Felixe Pacínka v podání Bohumila Šmídy přitahuje dodnes největší divákovu pozornost při sledování detektivky Nahá pastýřka. Můžete si ho užít i vy, a to již v úterý ve 20:15 na Primě.

V roce 1966 ji natočil režisér Jaroslav Mach (1921-1972), kterého si někdy diváci pletou s jeho starším bratrem, režisérem a scenáristou Josefem Machem (1909-1987). Jaroslav Mach se s Bohumilem Šmídou, který byl nejen hercem, ale také členem výrazné barrandovské tvůrčí skupiny, v níž se detektivka Nahá pastýřka realizovala, přátelil.

Filmaři se usadili na Orlíku

Po kladném ohlasu na Šmídovu postavu laskavého a prvorepublikově zdvořilého podvodníčka Pacínka (byla to nakonec Šmídova nejvýznamnější filmová role vůbec) mu dal režisér o dva roky později ještě jednu možnost si ho zahrát, tentokrát v crazy komedii Rakev ve snu viděti. Sám Bohumil Šmída na to vzpomíná v knížce Jeden život s filmem: „Dávno před natáčením jsem se s Pacínkem procházel po vltavském nábřeží, pražskými uličkami i parky, jezdil s ním tramvají, anebo s ním sedával na zaplněné tribuně fotbalového stadionu a mumlal si tiše pro sebe jeho typickou řeč. Když jsem se postavil před kameru ke svému prvnímu záběru, zdálo se mi, že jsem tu postavu našel. Točili jsme pak v hostivařském ateliéru i na zámku Orlík, a žili si celou tu dobu jako spokojená rodina.“

Šmída byl tehdy stejně jako další herci ubytován přímo na Orlíku. Vzpomínal, jaké rozčarování zažila paní na náměstí, když na ni zazvonil a řekl, že u ní bude bydlet. „Jéžišmarjá, já jsem říkala, aby mi sem dali pana Högra nebo pana Růžka, je to takovej krásnej sváteční pokoj, všechno čistě povlečený, a voni mi pošlou vás!“ To ještě netušila, že právě Šmída, který se popularitou, ani úrovní herectví rozhodně nemohl srovnávat s Karlem Högrem či Martinem Růžkem, svým osobitým humorem dodá detektivce ten správný glanc.

Kriminalisty strčil do kapsy kapitán Veřejné bezpečnosti

V detektivce bylo obsazeno hned několik herců, kteří představovali kriminalisty: Jan Skopeček, Oldřich Velen a Zdeněk Řehoř. Všechny je ale strčil do kapsy kapitán Veřejné bezpečnosti Josef Tronda v podání Vladimíra Menšíka. Zatímco kriminalisté zůstávají poměrně nevýrazní, Trondovi to pálí a posouvá vyšetřování kupředu.

Nejlepší Pacínkovy hlášky:

  • Jak se něco semele, tak v tom lítá Pacínek.
  • Pacínek se netáže, Pacínek vykoná.
  • Pane kapitán, snažně vás prosím, já chci být zavřenej.
  • Já jsem totiž přinesl panu zesnulému biftek, ale on se tu již nenalézal.

Zajímavé je i další herecké obsazení. Najdeme tu hned několik předních členů Národního divadla šedesátých let – vynikající je Martin Růžek jako bohémský malíř Maudr, Karel Höger jako expert na umělecká díla dr. Laburda, Miloš Nedbal jako profesor Nykl, Jiřina Petrovická jako správkyně zámku Anna Jůzová a její filmový milenec Luděk Munzar, průvodce na zámku. Právě ten se hned na začátku filmu dopustí chyby, když prohlásí o Williamu Shakespearovi, že před 200 lety psal o něčem jiném. Zde se scenáristé „sekli“ o dobrých 200 let…Na druhé straně filmoví milovníci mají tyto chyby rádi a s chutí na ně upozorňují.

Nahá pastýřka

  • Rok vzniku: 1966
  • Režie: Jaroslav Mach
  • Scénář: Jiří Karásek, F.B.Kunc, Jaroslav Mach
  • Kamera: Jiří Tarantík
  • Hudba: Štěpán Lucký

(kov)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.