Seriály a filmy

21. srpna 2018 13:00

V Německu objevili pětkrát větší tropická klíšťata, mohou přenášet nebezpečné choroby

Vědci letos v Dolním Sasku a Hesensku objevili již sedm exemplářů velkých tropických klíšťat Hyalomma marginatum. Informoval o tom podle serveru DW Institut pro mikrobiologii německých spolkových ozbrojených sil v Mnichově. Tyto často až pětkrát větší klíšťata oproti nám běžně známým druhům mohou přenášet řadu exotických nemocí.

Doposud se přitom v Německu tento druh klíštěte vyskytl pouze dvakrát: poprvé v roce 2015 a podruhé v roce 2017.

Vědci se obávají, že vzhledem k nárůstu teplot se tento druh klíšťat stane běžnou součástí německé přírody. Jejich přítomnost souvisí s horkým, suchým německým létem – přičemž druh Hyalomma marginatum upřednostňuje nižší vlhkost než menší druh, který se v Německu běžně nachází.

Až dva centimetry dlouhá klíšťata

Klíšťata druhu Hyalomma mohou dorůstat až dvou centimetrů, několikanásobně více než klíšťata obecná (Ixodes ricinus), která se v Německu běžně vyskytují. Lze je tedy poznat podle neobvyklé velikosti a nezvykle pruhovaných nožiček.

Všechny exempláře byly v Německu objeveny na farmářských zvířatech, nejčastěji na koních. Jeden z exemplářů obsahoval nebezpečné bakterie horečky přenášené klíšťaty. Klíšťata druhu Hyalomma mohou rovněž přenášet Krymsko-konžskou horečku, která se doposud v Německu nevyskytla.

Letos objevená tropická klíšťata patří k druhům Hyalomma marginatum a Hyalomma rufipe. Do Německa se údajně dostala přes stěhovavé ptáky.

Výskyt v severní Africe, Asii a v jihovýchodní Evropě

Podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí je Hyalomma marginatum široce rozšířeným druhem po severní Africe a Asii.

Výskyt byl hlášen z Alžírska, Arménie, Ázerbájdžánu, Egypta, Etiopie, Gruzie, Iránu, Iráku, Izraele, Maroka, Súdánu, Sýrie, Tunisu a Turecka. V Evropě byl výskyt zaznamenán v Albánii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Chorvatsku, Francii, Řecku, Itálii, Kosovu, Makedonii, Moldávii, Černé hoře, Portugalsku, Rumunsku, Rusku, Srbsku, Španělsku, na Ukrajině nebo Kypru.

Několik výjimečných případů bylo zaznamenáno u (dovezených) zvířat, lidí nebo migrujících ptáků v Německu, Maďarsku, Finsku, Holandsku, Rusku nebo ve Velké Británii.

Sdílejte článek
Štítky Německo klíšťata

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.