Seriály a filmy

29. července 2015 11:00

Gabriela Gabrielová

V pátek vám hlavu zamotá Dvojí hra

Připravte se na chytrý thriller plný zvratů a totálních překvapení, u kterého si až do závěrečných titulků nebudete jistí, jak že to doopravdy je. A navíc v hvězdném obsazení Julie Roberts a Cliva Owena! Koukejte se v pátek, ve 21.30 na Primě.

Zaplétat se tu do líčení obsahu tentokrát nebudeme, neboť komplikovanější zápletku byste těžko hledali. Spokojme se s konstatováním, že Julia Roberts a Clive Owen zde hrají dva bývalé vládní agenty, které po dlouhých letech přestalo bavit tahat z bryndy politiky. Přesunuli se do soukromé sféry a v současnosti propůjčili své služby dvěma znepřáteleným společnostem. Jejich šéfové jsou dlouholetí konkurenti a nic by si nepřáli více, než svého obchodního rivala jednou provždy zničit. A k tomu jim má dvojka Roberts / Owen právě dopomoci. V prostředí, kde nikdo nehraje fér a nic není, jak se zdá, záleží čistě na tom, kdo koho dokáže přechytračit.

Film byl do kin uveden na jaře roku 2009 a obdržel převážně pozitivní reakce: dobře udělaný, chytrý a často vtipný. Někteří kritici se nicméně neubránili pocitu: Při tolika dějových zvratech, proč se děj snímku vůbec ještě snažit pochopit? Vzápětí si ovšem odpověděli: O děj tu jde až v druhé řadě. Hlavní je herecké souznění ústřední dvojice, které je tu opravdu maximální a které neustálé špičkování a hry na kočku a myš moc sluší.

Věděli jste, že...

  • Režisér snímku Tony Gilroy není žádným filmovým nováčkem. Spolupodílel se na vytvoření scénáře k apokalyptickému Armagedonu (1998), je autorem scénářů všech thrillerů s agentem Bournem stvárněným Mattem Damonem (2002, 2004 a 2007) a na svědomí má i vynikající thriller z právnického prostředí Michael Clayton (2007) s Georgem Clooneym v hlavní roli a to jak po scénaristické tak režijní stránce. Za všechny zmíněné snímky obrdžel již mnoho nominací na filmové ceny a i když žádnou dosud neobržel, jeho jméno je ve filmové branži pojem.
  • Na scénářích často spolupracuje se svým bratrem Johnem, filmovým editorem, a ne jinak tomu bylo i v případě Dvojí hry.
  • Postavu Julie Roberts pojmenoval Tony Gilroy „Claire Stenwick“ a to na počest slavné americké filmové herečky Barbary Stanwyck (1907-1990), kterou si můžete pamatovat třeba z miniseriálu Ptáci v trní (1983).

Chybička se vloudí...

  • Na začátku filmu se Julia s Owenem setkávají na americkém velvyslanectví v Dubaji. Jenže konzulát USA v Dubaji se nachází v mrakodrapu a ne ve vile, kterou vidíme. Ve skutečnosti jde o rezort One & Only Ocean Club na Bahamách.
  • Ve scéně zachycující rvačku šéfů obou korporací na letišti má pršet – vidíme zde chodit lidi s deštníky. Nicméně Tully ani Garsik, ač bez deštníků, mokří neskončí.
  • Ke konci filmu, když Tully a jeho lidi poslouchají nahrávku konverzace mezi oběma agenty, dostane se reproduktor zezadu do záběru kamery a je vidět, že není k ničemu připojen.
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.