V thrilleru Neříkej ani slovo zazáří Michael Douglas a Brittany Murphy

Psychologický thriller Neříkej ani slovo s Michaelem Douglasem je plný zvratů. Sází nejen na napínavou prvotní zápletku, ale pohraje si i s vaší schopností mnohé si domyslet. V roli narušené dívky se objeví nedávno zesnulá Brittany Murphy. Dívejte ve 22.15 na Primu

I když to stále dnes ještě málokdo přizná, žijeme ve světě, kdy bychom si sami rádi odskočili k nějakému psychoterapeutovi, abychom si ujasnili, co se sebou v dnešní bláznivé době. Naštěstí jsou to jen myšlenky, které rozptýlí chvíle odpočinku a pokec s přáteli.

Mnozí ale takové štěstí nemají a v jejich mozku je to zašmodrchanější, než je na jednoho člověka zdrávo. A co teprve když jde o mladou ženu Elizabeth, jejíž nejvýraznější vlastností je krutost. Michael Douglas jako uznávaný zkušený psychiatr dr. Nathan R. Conrad je pro ni poslední naděje, než ji pošlou do ústavu. Brzy s hrůzou zjistí, že dívka ukrývá ve své smysli tajemství, které musí, ať chce, či nechce, odhalit. Jeho dcerku totiž unesli gangsteři a život děvčátka ušetří jen výměnou za šest čísel ukrytých v mozku narušené dívky...

Neříkej ani slovo natočil zkušený režisér Gary Fleder, jenž má za sebou nejeden napínavý film a v kriminálních thrillerech s nádechem psychologických záhad je jako doma. Stačí připomenout film Sběratel polibků o psychopatickém únosci nebo povedený seriál Polda z Marsu, který vysílala Prima COOL. Další výraznou osobností zaručující filmu vynikající návštěvnost kin je Andrew Klavan. Autor psychologicky laděných novel poskytl filmařům napínavý příběh nejen v Neříkej ani slovo, ale také v knize Pravda zabíjí.

Za úspěchem snímku však stojí zejména herecké obsazení, v němž se ke zkušenému Michaelu Douglasovi přidali nejen zruční kolegové, ale i mladá Brittany Murphy, která si slávy ve svém životě bohužel moc neužila.

Michael Douglas je pojem. Navíc je v thrillerech jako doma. Nezklame ani tentokrát. Dokáže rozehrát několik poloh své postavy od vřele milujícího otce a starostlivého manžela přes chápajícího a dobromyslného lékaře po zručného lovce, jenž se nehodlá smířit s rolí oběti a nespravedlností nastavenou zločinci.

Protivníkem mu bude ledově zlý Sean Bean. Britský herec natočil Neříkej ani slovo v nevelkém časovém odstupu od jedničky Pána prstenů, kde se zaskvěl ve zcela odlišné podobě, v roli Borimira.

Znamenitou příležitost dostala i mladá herečka Brittany Murphy v roli narušené Elizabeth. Brittany měla tak výrazný talent i zjev, že brzy přesvědčila filmaře svým hereckým projevem a šla z filmu do filmu (např. 8. míle, Sin City). Jako by ona i okolí vědělo, že nemá moc času. Osm let na to, kdy zazářila v roli narušené dívky vedle M. Douglase, zemřela na nečekanou zástavu srdce. Pro všechny to bylo otřesné překvapení, ale osud si málokdy vybírá podle přání lidí.

Naštěstí Brittany stačila natočit opravdu hodně filmů, takže si ji můžeme stále připomínat. V pátečním thrilleru, který na Primě začne ve 22.15, strhujícím výkonem podpořila napínavě vystavěný děj snímku. Někdy se dokonce rozvětví až na čtyři dějové linie, vždy ale drží hlavní linku a prolíná ji s dramatickými a akčními momenty – zkrátka zážitek pro nervy, mozek i oči.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.