Seriály a filmy

31. května 2017 09:00

Iva Kropáčková

Vážné zranění či nemoc dítěte: Možnosti, kde hledat finanční pomoc

Jak vyřešit situaci, když má dítě závažné zdravotní problémy, abyste nezůstali finančně na všechno sami?

Denně se podle statistik zraní přes tisíc dětí. A bohužel ne všechny úrazy končí jen modřinami. I přes zodpovědný přístup rodičů i samotného dítěte se může stát, že dítě utrpí vážný úraz nebo onemocní některým ze závažných onemocnění a jeden z rodičů se o něj bude muset dlouhodobě postarat. Taková situace je mimořádně složitá jak po psychické stránce, tak také po té finanční, protože léčba či rehabilitace bývá náročná a rodina také přijde na delší dobu o jeden příjem. Poté hrozí, že se dostane do vážné finanční tísně a bude se muset vzdát komfortu a životního stylu, na který byla doposud zvyklá, což celou situaci jen zhorší. To všechno ale nutně nemusí rodiče zvládat úplně sami. Kde lze hledat v takové tíživé situaci pomoc?

1. Životní/úrazové pojištění

V případě nemoci nebo úrazu dítěte dostává zaměstnanec po dobu prvních devíti dnů od státu tzv. ošetřovné. To činí 60 procent příjmu. Po uplynutí této doby rodiče už žádný příspěvek nedostávají a rodina tak zcela přichází o jeden příjem. V případě osob samostatně výdělečně činných stát dávky nevyplácí vůbec. Dorovnat ztrátu příjmu ale v takové situaci pomůže dobře nastavené dětské životní pojištění, které často bývá automatickou součástí pojištění rodičů. A mimo jiné samozřejmě vzniknou i další náklady na léčbu, které mohou růst do statisíců. Například pořízení speciální polohovací postele či speciálního automobilu je pak možné také v některých případech hradit z dětské pojistky. Díky možnostem dětského životního pojištění se tak s následkem úrazu či nemoci dítěte celá rodina vyrovná snáze a může spolu trávit více času, aniž by zásadně utrpěl její rozpočet. „V případně pojistné události nemusí rodiče řešit ušlé příjmy a mohou se plně soustředit na léčbu dítěte a následnou péči o něj,“ upřesňuje Markéta Filová, manažerka útvaru produktového managementu životního pojištění České pojišťovny a dodává. „Díky rozšířeným asistenčním službám pak mají rodiček dispozici nástroj, jak dítěti zabezpečit kvalitní rekonvalescenci po nemoci či po úraze. Pojišťovna totiž zajistí například umístění dítěte do některého ze špičkových rehabilitačních či lázeňských zařízení.“

2. Úřad práce

Pokud se ukáže, že vzniklá zdravotní komplikace je na dlouhou dobu a že zůstanou nějaké trvalé následky, můžou se rodiče zkusit obrátit i na úřad práce, kde je možné požádat o příspěvek na péči, o průkaz osoby se zdravotním postižením, pokud je handicap většího rozsahu. Měsíčně pak lze u osob mladších 18 let získat příspěvek na péči od 3 300 korun do 13 200 korun dle stupně závislosti. U úřadu práce lze (v případě těžkého onemocnění) zkusit žádat i o příspěvek na zvláštní pomůcku, což může být například schodišťová plošina či úprava bytu nebo auta. Maximální výše příspěvku na pomůcku je 350 tisíc korun, úřad může stanovit určitou částku jako spoluúčast a přihlédnout k příjmům rodiny.

3. Zdravotní pojišťovna

O příspěvky na další kompenzační pomůcky lze zažádat i u své zdravotní pojišťovny. Každá pojišťovna má podmínky nastaveny ale jinak, některé pomůcky mohou být hrazeny v plné výši, jiné v částečné. Podklady k žádosti dodá ošetřující lékař.

4. Nadace a fondy

Důležitou pomoc představují také různé nadace a fondy, které se specializují většinou na konkrétní typy onemocnění. Informace o těchto organizacích předávají rodičům přímo ošetřující lékaři jejich dětí, kteří poradí, co všechno je možné vyzkoušet, kde o pomoc požádat.

Sdílejte článek
Štítky nemoc děti

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.