Ve speciálu TOP STARu uvidíte Krakonoše Františka Peterku

"Nebudem se pouštět do žádnejch větších akcí." Touhle hláškou z filmu Jáchymě, hoď ho do stroje se František Peterka vryl do pamětí filmových diváků. Jeho další prupovídky si připomeňte v TOP STAR Speciálu ve čtvrtek na Prima family ve 20.15.

František Peterka (91) vlastně nikdy nechtěl být hercem. Sám sebe viděl jinde. Již od mládí rád sportoval a svůj život chtěl zasvětit vzpírání. Téměř se mu to podařilo. Cvičil i několik hodin denně a minimálně na nejlepšího vzpěrače v republice by to určitě dotáhl. Osud s ním měl ale jiné plány.

Ač po obchodní škole nastoupil na konzervatoř, stále se věnoval především své lásce – sportu. Shodou náhod však získal angažmá ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, odkud jeho cesta vedla do Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Místo kariéry olympijské začala na obrátkách nabírat kariéra herecká.

Ztvárnil desítky divadelních rolí, do pamětí diváků se ale zapsal nejvíce díky filmům, v nichž hrál. Všichni si jej pamatujeme coby podvodníčka z filmu Zítra budeme chytřejší, staroušku! a hlavně jako manžela Ivy Janžurové z komedií Zítra to roztočíme, drahoušku a Co je doma, to se počítá. I přes nesporný komediální talent se ale velké hlavní role Františkovi Peterkovi spíše vyhýbaly. Jeho nejznámější televizní rolí tak asi navždy zůstane Krakonoš z dětského Večerníčku Krkonošské pohádky.

V roce 2001 potkal Peterku vážný úraz – na ranní procházce jej srazilo auto. Sérii desítek operací, jež musel absolvovat, zvládl bez vážnějších komplikací. Díky svému celoživotnímu sportovnímu nasazení a trénovanému srdci přežil i infarkt, který jej skolil minulý týden, 1. května. V současnosti leží František Peterka v nemocnici a jeho stav je již stabilizovaný.

Oblíbenému herci přejeme hodně zdraví! Zavpomínat na něj můžete i vy v TOP STAR Speciálu ve čtvrtek ve 20.15 na Prima family.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.