Seriály a filmy

6. srpna 2015 10:00

Gabriela Gabrielová

Věčný souboj víry s racionalitou v kultovním trháku Akta X: Chci uvěřit

Tvrdá, nekompromisní a krásná Dana Scullyová. Zádumčivý a mystériím nakloněný Fox Mulder. Setkání po dlouhých deseti letech je opět nabité jiskřením mezi hlavními hrdiny. Podívejte se na mysteriózní sci-fi Akta X: Chci uvěřit v sobotu ve 22:55 u nás na Primě!

Kdysi dávno prožil agent Mulder (David Duchovny) tragédii v rodině. Jeho sestra byla za záhadných okolností unesena a zavražděna. Agentka Scullyová (Gillian Anderson) si ze své minulosti rovněž přináší bolest. Zemřela jí dcera a přišla o syna, kterého byla nucena přenechat k adopci, aby ho ochránila. Případ, který je po letech svede dohromady, jim ale na minulost nedává zapomenout. Tolik let prožitých snahou o řešení nevysvětlitelných záhad nechalo v duších obou protagonistů nesmazatelnou stopu. Spolupráci po tak dlouhé době si zprvu nedovedou představit. Jejich životy už dávno směřují každý jinam.

Na scéně se ale objeví mladá agentka FBI Dakota Whitney (Amanda Peet). Mulder jí vždy byl vzorem, a tak musí využít příležitosti. Její případ se totiž dostane tam, kde ho obvyklé detektivní praktiky nejsou schopny objasnit. Potřebuje, aby jí oba agenti pomohli s případem záhadných zmizení mladých žen. Je možné, že za únosy stojí mimozemská civilizace? Jde o nebezpečnou aktivitu gangu, který ženy unáší pro medicínský výzkum? Anebo je vysvětlení zcela mimo naše chápání.

Perličky z natáčení

• David Duchovny doslova nenáviděl umělé vousy. Svědily ho a maskérům způsobovaly potíže, protože se pod ateliérovými světly roztékaly.

• Protože se producenti obávali úniku informací, který byl kvůli obrovské popularitě předchozích Akt X nasnadě, natáčení podléhalo utajení, jaké Hollywood dosud zažil. Jméno produkční společnosti zajišťující výrobu bylo schválně falešné, herci na castingu dostali scénář k neexistujícímu filmu. Co se bude ten který den točit bylo oznámeno teprve ráno daného dne a téhož večera byly veškeré písemné podklady pečlivě ničeny.

• Jedná se o režijní debut Chrise Cartera, který se při natáčení řídil technikou Stevena Spielberga použitou ve filmu Mnichov (2005).

• Režisérovo cameo je ve filmu spojené se smutnou událostí. Všimněte si scény, ve které sedí před kanceláří agentky Scullyové. Na klíně drží urnu s ostatky svého pejska Frankieho, který zemřel během natáčení.

• Krvavé slzy otce Crissmana (Billy Connolly) jsou vytvořené pomocí počítačové grafiky.

• Transplantace hlav jsou skutečné. Použity byly hlavy opic.

• Natáčelo se tři měsíce v Kanadě na přelomu let 2007 a 2008 - ve Vancouveru a Pembertonu.

• Název filmu (Chci věřit) je odvozen od věčného sváru, který v sobě svádí agentka Scullyová. Její přesvědčení, že případy mají racionální vysvětlení, tentokráte získá hlubokou trhlinu.

• Sníh ve všech klíčových scénách je umělý.

Co naznačuje příjmení Davida Duchovnyho?

Navzdory očekávání kořeny v Čechách nemá, zato na východ od našich hranic ano. Narodil se v New Yorku v roce 1960 do rodiny luteránské učitelky irského původu a židovského publicisty pocházejícího z Ukrajiny. Jeho babička byla Polka. Tatínek se rozhodl vynechat „h“ v příjmení, protože mu bylo v armádě komoleno. David se navrátil k původní podobě, které se správně vyslovuje „dukovny“.

Nenechte si ujít agenty Muldera a Scullyovou v napínavé scifi Akta X: Chci uvěřit u nás na Primě v sobotu ve 22:30!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.