Seriály a filmy

26. července 2018 15:59

Vědci objevili pod povrchem Marsu jezero. Objev může přispět k pochopení evoluce na této planetě

Italští vědci z tamní vesmírné agentury Italian Space Agency publikovali v časopise Science studii, podle níž radary sondy Mars Express detekovaly přibližně 20 km dlouhé jezero pod jižní ledovou polární částí Marsu.

Důkazy o podzemním jezeře získal radar známý jako MARSIS, který je na kosmické lodi Mars Express patřící Evropské kosmické agentuře, píše server CNN, který o studii informoval.

Průzkum oblasti Planum Australe, která se nachází na jižním ledovém pólu Marsu, probíhal od května 2012 do prosince 2015. V jedné části pod zamrzlým povrchem pak radar objevil asi 20 km dlouhé jezero, velmi podobné těm pod ledovci Grónska nebo Antarktidy na Zemi. Radar podle vědců odrážel jasný odlesk signalizující, že se jedná o vodu.

Pomůže objev pochopit evoluci na Marsu?

Vzhledem k umístění jezera pod polární ledovou pokrývkou se očekává, že je voda v jezeře bude pod bodem mrazu. Díky solím, jako jsou sodík, hořčík nebo vápník, které byly na Marsu nalezeny dříve, může voda vytvořit solanku a snížit tak bod mrazu tak, aby jezero pod povrchem ledu mohlo být kapalné.

Další studium zamrzlých částí Marsu pak může pomoci odhalit historii klimatu na Marsu. „Tento vzrušující objev je jedním z velkých okamžiků planetární vědy a přispěje k pochopení evoluce na Marsu, historie vody na naší sousední planetě a jejího případného osídlení,“ uvedl Dmitri Titov, vědec z Mars Express.

Externí odborníci nicméně zatím nebyli schopni tyto nálezy potvrdit prostřednictvím jiných radarových detekcí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.