Velké finále anglické trilogie: V pátek se dozvíme, kdo vraždí v Yorkshiru

Je tu poslední díl drsné trilogie o zkorumpovaných strážcích zákona, kteří vládnou svému „Severu“! Když se na cestu temna vydá policejní sbor, pak potemní i celá oblast. A stane se, že vrah, který už druhé desetiletí unáší a vraždí yorkshirské holčičky, je stále na svobodě. Sledujte Primu ve 23.20.

Rok: 1983. Místo: Yorkshire, severozápad Anglie. Případ: Ztracená holčička, hrozí, že bude zneužívána, zavražděna. Jako už tolikrát.

Yorkshirský rozparovač neodolal pokušení a opět vytahuje své drápy. Kdo unesl malou dívenku? Je to opět onen nechvalně pověstný „vlk“? Případ je tolik podobný tomu z roku 1974, kdy trilogie Vraždy v Yorkshiru (v originále Red Riding) začíná. Holčička je ze stejné školy, dokonce ze stejného obvodu jako nebohá dívka, které byla nalezena zavražděná s labutími křídly na zádech.

Policajti na „Severu“ jsou tvrdí, mají svá pravidla a podle těch jedou. Úplatky, nadbíhání mocným, zametání případů pod koberec. Ale co to, jeden z nich se přeci jen začíná obracet? Detektiv Jobson (David Morrissey) začíná po ztracené dívce pátrat. Má snad špatné svědomí? Vzpomíná si snad na to, jak velmi „neortodoxně“ dostali přiznání z Michaela Mishkina, údajného vraha malé holčičky zabité před deseti lety?

Michael (Daniel Mays) si odpykává doživotní trest, ale jeho matka si ve světle toho, že se objevil nový únos, najímá právníka. Vyhořelý obtloustlý zoufalec John Piggott (Mark Addy) ze spisu zjišťuje řadu nesrovnalostí. A věci se dávají do pohybu. Rozpletené nitky se začínají splétat. Dozvíme se, kdo koho uplácel, kdo vraždil a z jakých důvodů a kdo vraždy kryl. Happyend v pravém smyslu se ale nekoná, spousta věcí zůstává nedořečena, ale světýlko naděje se nad neskutečným marasmem anglického Yorkshiru konečně vznáší.

Co vás dostane?

1. Trilogie se každým dílem zlepšuje. Jednotlivé díly točili různí režiséři, nicméně celá série působí obrazově a zejména surovou, ponurou atmosférou poměrně kompaktně. Trojky se ujal Anand Tucker. Jedničku natočil Julian Jarrold, dvojku James Marsh.

2. Série Vraždy v Yorkshiru je televizní projekt, který vznikl podle trilogie Red Riding anglického autora Davida Peace. Novely jsou však ještě drsnější v popisu zvěrstev, kterých se dopouští policie i vrah, než všechny tři filmy.

3. Třetí díl je super napínavý a mírně spletitý. Vyžaduje celou vaši pozornost. Na záchod choďte opravdu jen v pauzách na reklamu, jinak by vám mohlo něco utéct. Pozor! Je tu hodně postav a mezi současností a flashbacky často není jasná linie.

4. Setkáte se tu s plejádou výborných anglických herců – hrají Robert Sheehan, Warren Clarke, Paddy Considine, Maxine Peake, Andrew Garfield, Sean Bean, Rebecca Hall. Většinu z nich ve filmech často nevídáme, nicméně podle rozhovorů byli této trilogii naprosto oddáni. Mluví o úžasném projektu, výborném scénáři i hereckých kolezích. Maxine Peake řekla: „Mohla bych si klidně odškrtnout většinu ze svého seznamu ,S kým bych chtěla hrát‘. Byla to úžasná zkušenost.“

Chcete vědět, kdo vraždil a kdo všechno o tom věděl? Na závěrečný díl trilogie Vraždy v Yorkshiru 1983 se dívejte v pátek ve 20.15 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.