Seriály a filmy

29. srpna 2013 10:11

Denisa Nováková

Veřejní nepřátelé aneb kdo jsou nejslavnější američtí banditi

Před premiérou Veřejných nepřátel si připomeňte ty nejdrsnější bandity 30. let. A v sobotu si je porovnejte s filmovým ztvárněním. Kriminálku Veřejní nepřátelé vysílá Prima v sobotu ve 21:55.

5) John Dillinger

Ačkoliv byly bankovní loupeže kratochvílí kriminálníků už ve 20. letech, nemluvě o Divokém západě, až během 30. let s jejich hospodářskou krizí došlo na výraznější nárůst banditů, mnohdy zchudlou veřejností postavenou do role hrdinů. Bankeři byli konec konců za krizi často obviňováni. Mezi všemi slavnými jmény byl však bezesporu nejprominentnější figurou John Dillinger.

Jeho gang mezi na počátku 30. let přepadl na dvě desítky bank a čtyři policejní stanice. Dillinger sám dvakrát unikl z vězení a i pro jeho činy nakonec J. Edgar Hoover založil dnes slavnou FBI. Kariéry bankovního lupiče však neplatí za nejzdravější řemeslo a ta Dillingerova skončila v roce 1934. Po ročním úprku před policií po čtyřech státech (!) se totiž vrátil bydliště svého otce, byl zde napráskán a zabit třemi až čtyřmi ranami z pistole.

Je dobré přitom mít na paměti, že Dillinger je stejně slavný pro mýtus kolem jeho osoby jako pro jeho samotné činy. Dillingerovy loupeže byly v médiích značně nadhodnoceny – nebylo to však poprvé ani naposledy, uvážíme-li, že i rovněž na Divokém západě za jeho historii došlo na pouhých osm přepadení bank za 40 let. Legenda zjevně žije stále – právě o Dillingerovi totiž vyprávějí Veřejní nepřátele, jeho postavu si tu střihl Leonardo DiCaprio.

4) Pretty-boy Floyd

Charles "Hezoun" Floyd si vysloužil pověst americké verze Robina Hooda, tragické postavy a oběti krušných časů. Poprvé byl uvězněn již v osmnácti letech poté, co z oklahomské pošty ukradl tři a půl dolaru.

Brzy na to se po sérii dalších loupeží dostal na pět let do vězení a zapřísahal se, že už svět skrze mříže nikdy neuvidí – a spojil se s kansaským podsvětím. Právě zde údajně došlo na nechvalně známý "Masakr v Kansas City", kde v přestřelce s policií zahynuli čtyři policisté. Není však zcela jasné, jestli se Floyd přestřelky doopravdy zúčastnil – historici jsou v tomto rozpolceni.

V následujících letech se tenhle slušně vypadající mladík proslavil celou sérií bankovních loupeží a po šokované výpovědi jednoho z úředníků, překvapeného nad jednáním švarného jinocha, získal i svou přezdívku Hezoun. Jeho štěstí vyprchalo v roce 1930, kdy byl konečně zatčen – ačkoliv hned následně utekl, unikajíc automobilem hustou mlhou havaroval a ztratil náskok před policií. Nedlouho po úprku byl zastřelen v přestřelce s policií.

3) Lucky Luciano

V našem přehledu je Lucky Luciano pověstnou výjimkou z pravidla, nešlo totiž o banditu vykrádajícího banky, ale o regulérního mafiána na způsob Al Caponeho. Luciano byl však natolik úspěšným zloduchem - jako jediný se vyhnul špatnému konci - že ho prostě nelze nezmínit.

Přezdívá se mu "otec moderního organizovaného zločinu v USA" a je zodpovědný za rozdělení New Yorku mezi patero různých mafiánských rodin, jež se všechny zodpovídaly jeho moci.

V mládí přitom Luciano jako imigrant narozený v Itálii pouze pašoval alkohol a posléze kuplířství – ambice být bossem přišly až v průběhu 30. let, kdy zvítězil v tzv. Castellamarské válce mezi dvěma newyorskými klany.

Ironií osudu se Luciano, odpovědný za řadu úmrtí svých konkurentů, mohl dočkat podobně neblahého osudu jako běžní bandité 30. let – v roce 1936 byl totiž obviněn a odsouzen na 50 let. Po vypuknutí druhé světové války však sehrál klíčovou roli při potlačení německých sabotérů v New Yorku i usnadnění invaze spojeneckých sil na Sicílii, a tak byl v roce 1946 propuštěn za podmínky, že se do USA nikdy nevrátí. Ačkoliv to splnil, nic mu to nebránilo řídit dále své impérium z ciziny, především z Neapole. V době smrti v roce 1962 dokonce jednal k prodeji práv na svůj život hollywoodským filmařům, ve věku 66 let však zemřel na infarkt.

2) Herman Lamm

Zpátky ve sféře tradičných lupičů se pohyboval německý rodák Herman Lamm. je častován titulem "nejlepší bankovní lupič všech dob" či "otec moderního vykrádání bank" a právem – z jeho technik se totiž učili pozdější bandité včetně Johna Dillingera.

Lamm byl bývalým vojákem pruské armády a na jeho praktikách to bylo znát – přepady nebral jako nahodilý útok několika pomatenců, ale jako vojenskou operaci. Součástí toho bylo dlouhé plánování a hledání únikových tras dlouho před samotnou loupeží. Již od mládí měl však náchylnost k podvádění – do USA se Lamm ostatně dostal poté, co byl vyhoštěn od své jednotky za podvádění v kartách...

Také pro Lamma si však zubatá přišla předčasně, na 16. prosince 1930. Poté, co vykradl jistou banku v Indianě, si totiž řidič jeho únikové vozu všiml, že se k jejich vozu blíží holič vyzbrojený brokovnicí. Šlo o jednoho z mnoha lidí domobrany, která vypomáhala policii s udržováním pořádku. Při pohledu a něj zpanikařil, udělal vozem otočku čelem vzad, následkem čehož vozidle praskla pneumatika. Lammovi lupiči sice hned ukradli jiné auto, dostali se však pouze 56 kilometrů za město a brzy byli obklíčeni více než 200 policisty a členy domobrany. Než aby se jim vydal, spáchal Lamm sebevraždu střelou do hlavy.

1) Bonnie a Clyde

Bylo by snadné označit nejslavnější pár banditů pouze za výplod hollywoodského scénáristy – populární gangsterka Bonnie a Clyde byla však skutečně natočena na základě stejnojmenné dvojice, která v 30. letech doslova rozsévala teror.

Zatímco takový Dillinger se dočkal obvinění z jedné vraždy policisty (nakonec nebyl odsouzen), Bonnie a Clyde měli na svědomí devět mrtvých policistů i několik dalších civilistů. Hýbatelem byl přitom především Clyde, který se v mládí za vykrádání trezorů a aut dostal do kriminálu a údajně zde byl zneužíván spoluvězněm. V tomto kontextu působí jeho osobní vendetta systému o něco smysluplněji – a na popularitě ji rovněž přidala účastni Bonnie Parkerové, ačkoliv dle většinové interpretace tato dívka působila spíše jako opora a ze zbraně si vystřelila pouze několikrát.

Nic to nemění na vraždě několika majitelů obchodů – Bonnie a Clyde totiž přepadávali nejen banky. Při přepadu v roce 1932 dokonce zavraždili majitele obchůdku kvůli zboží v hodnotě pouhých 28 dolarů. Právě tyto zločiny nakonec dobovou veřejnost obrátili proti nim a měly přímý vliv i na stupňující se hon bezpečnostních orgánů. Pár nakonec zemřel v přestřelce na 23. května 1934.

Na film Veřejní nepřátelé se podívejte v sobotu ve 21:55 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 11. 10. 2024

Přemýšleli jste o stěhování? Možná jste si dokonce koupili nový domov. Ať už je vaše situace jakákoli, možná dnes vyřizujete nějaké papíry, možná smlouvu s realitní kanceláří nebo dodavatelem, možná dokumenty o úschově. To může být frustrující, protože znění dokumentů se může zdát nejasné. Vyřiďte si je. Nebudete toho litovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.