7 zajímavostí ze Šíleně smutné princezny. Natáčení provázela i velmi smutná událost

Taky jste si jako děti dělali žebříčky nejoblíbenějších pohádek? Do našeho domácího Top five patřily „Pyšná“, „Jak se budí“, „Myší kožíšek“ a „Šíleně smutná“. Číslo pět bylo různé. Občas prorazila novinka jako třeba Tři veteráni.

Československá hudební pohádka Šíleně smutná princezna z pera režijního mága Bořivoje Zemana vznikla v roce 1968. A její zápletka se musela líbit všem svobodomyslným divákům, kteří si právě procházejí, budou procházet nebo kdysi prošli pořádným trucem proti svým rodičům. Královské dětičky ze sousedních říší si byly zaslíbeny takříkajíc u stolu, u něhož se kdysi sešli jejich královští tatínkové. Jenže to se královským ratolestem ani trochu nelíbí. Proč by proboha měli o jejich budoucí lásce rozhodovat rodiče nebo státnické zájmy jejich říše?

A tak když princ Václav cestuje se svým otcem na návštěvu na zámek princezny Heleny, vezme přitom svému papá jednoduše roha. Rozhodne se totiž, že si princeznu Helenu tajně proklepne. Cestou potká krásnou venkovskou dívku, do které se postupně zamiluje. Později sice zjistí, že je to princezna, ale ona jeho převlek neodhalí.

Zkraťte si čekání na oblíbený pořad a přehrajte si některý z dalších filmů z naší pohádkové nabídky na iPrima.cz:

Ani poté, co Václava zavřou do vězení proradní královští rádcové Iks a Ypsilon. Helena se domnívá, že se zakoukala do vesničana. A protože se ho nechce vzdát, začne hrát „šíleně smutnou princeznu“. Za muže si vezme prý jen toho, kdo ji rozesměje. Nápadníci se začínají hrnout. Jak to celé dopadne? A vydrží láska mezi Helenou a Václavem?

Slavní herci pohádky Šíleně smutná princezna:

 • Princezna Helena – Helena Vondráčková
 • Princ Václav – Václav Neckář
 • Král Jindřich (otec Václava) – Jaroslav Marvan
 • Král Dobromysl (otec Heleny) – Bohuš Záhorský
 • Rádce Iks – Josef Kemr
 • Rádce Ypsilon – Darek Vostřel
 • Chůva – Stella Zázvorková

Zajímavosti o pohádce Šíleně smutná princezna:

 1. Režisér Bořivoj Zeman (1912–1991) byl skutečným mistrem pohádek. Na svém kontě má opravdové pecky jako Pyšná princezna (1952), Byl jednou jeden král (1954), Honza málem králem (1976). Ale také například dvě andělské komedie s Marvanem – Dovolená s Andělem (1952) a o tři roky později Anděl na horách.
 2. Tvůrci roztomile mixovali natáčecí lokace i v rámci jedné scény. Film se točil na slovenském zámku Bojnice a na české zámku Blatná. Ve scéně, kdy Václav Neckář stojí na vrbové větvi, stojí ve skutečnosti nad jezírkem v Bojnicích, pak spadne do vody v Blatné, ale z vody vyleze už zase na Slovensku, protože za ním je vidět zámecká věž Bojnic.
 3. Natáčení a uvedení filmu provázela i velmi smutná událost. Během natáčení zemřel herec Rudolf Deyl ml., představitel krále Dobromysla. Role se musela přeobsadit a většinu záběrů bylo nutné přetočit s hercem Bohušem Záhorským. Rudolfa Deyla ml. můžete zahlédnout v jediném záběru. Jde o velký celek na nádvoří zámku, kam se sjedou princové – nápadníci. Kamera je tak daleko, že se záběr nepřetáčel.
 4. Geniální písničky a hudbu k filmu složil skladatel Jan Hammer, který ale ještě před uvedením filmu emigroval do Ameriky. V titulcích nesmělo být jeho jméno vůbec uvedeno. V době, kdy hudbu skládal, mu bylo 17 let a neměl ještě ani maturitu.
 5. Šíleně smutná princezna byla filmovým debutem pro Helenu Vondráčkovou. Údajně měla s Václavem Neckářem hrát již v Menzelových oskarových Ostře sledovaných vlacích (1966). Režisérovi se prý ale nelíbilo, že je Vondráčková vyšší než Neckář.
 6. V případě hudební Šíleně smutné princezny nebyl velikostní rozdíl mezi oběma zpěváky žádný problém. V některých scénách se z nich filmaři vylhali, například tak, že Václav Neckář stojí, zatímco Helena Vondráčková sedí. Nebo jsou postavy zabrány tak, že Neckář je před Vondráčkovou a výškový rozdíl se mírně stírá. Jsou ale i scény, kdy stojí či jdou oba vedle sebe.
 7. To, že šlo v případě této pohádky o kasovní trhák, dokládá statistika z kin. Film na plátně viděly 3 miliony diváků!!!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.