Seriály a filmy

30. ledna 2017 00:55

Iva Kropáčková

Většina Čechů nemá pojištění odpovědnosti. Škody hradí ze svého

Průzkum: Téměř polovina dospělých Čechů už někdy řešila škodu, kterou buď způsobili oni sami, nebo někdo z jejich rodiny druhému...

Rozbitá okna nebo předměty, vyplavený byt sousedů, požár, srážka lyžařů či bruslařů, pokousání zvířetem, zadávení drůbeže psem, neúmyslná škoda na majetku ve školách, restaruacích či galeriích. Nikdo není neomylný a podle nedávného průzkumu České asociace pojišťoven téměř každý druhý dospělý už někdy řešil škodu, kterou buď způsobil on sám, nebo někdo z jeho rodiny druhému. A výše uvedený výčet jsou situace, které se stávají nejčastěji. Přitom když už k takové škodě dojde, nejvíc Čechů ji řeší tím, že ji prostě zaplatí ze svého, další se snaží smírně domluvit s poškozeným a ideálně neplatit nic. Jen 1 procento škodu lidově řečeno zatluče a nepřizná se. Pojištění odpovědnosti za škody (takzvaná pojistka "na blbost"), které je určené pro krytí menších či větších katastrof tohoto typu, má podle průzkumu sjednáno jen 30 procent lidí.

Některé škody lidé splácí do konce života

Pokud někomu někdo něco způsobí, musí podle zákona škodu nahradit. A před tím ho právě může ochránit pojištění odpovědnosti. „Dobré je si uvědomit, že v dnešní době skoro neexistuje horní limit, kam až se může škoda vyšplhat. Ukázkou jsou škody na zdraví vzniklé při sportu nebo se sportem související. Stačí chvilka nepozornosti, kdy vjedete do dráhy jinému cyklistovi nebo jinému lyžaři na sjezdovce. Ten skončí s trvalými následky v invalidním důchodu. Taková škoda může dosáhnout milionů korun. Bez pojištění ji budete splácet do konce života,“ říká Marcela Machová, specialistka pro pojištění odpovědnosti z České asociace pojišťoven. Výše pojistného u pojištění odpovědnosti se zase pohybuje na úrovni několika stokorun ročně. Nejčastěji se sjednává spolu s pojištěním domácnosti a vztahuje se i na další členy, kteří v ní bydlí, tedy na manžela nebo manželku, děti a domácí zvířata.

Každý může být škůdcem i poškozeným

Podle průzkumu asociace patří mezi nejčastější škody, které způsobíme druhým, vodovodní škody (vytopení sousedů, poškození majetku). S nimi má zkušenost 30 procent Čechů. Rizikovou skupinou jsou také děti. Až 30 procent rodičů už někdy řešilo škodu, kterou jejich dítě způsobilo. Více než 17 procent majitelů domácích mazlíčků už neslo odpovědnost za škodu, kterou způsobilo jejich zvíře. Škoda na majetku nebo na zdraví tedy není nic neobvyklého. Dokazují to také svědectví z druhé strany. Celým 37 procentům Čechů už byla způsobena nějaká škoda na majetku nebo na zdraví. Dvakrát tuto situaci řešilo 11 procent Čechů a třikrát a vícekrát 10 procent Čechů.

Přehled: Co kryje pojištění odpovědnosti, a co ne

Tady přinášíme předhled škod, které kryje občanské pojištění odpovědnosti. Jedná se o škody způsobené zejména:

 • v běžném soukromém životě (na výstavě, v restauraci apod.)
 • při běžném provozu domácnosti (způsobíte požár, který zasáhne i sousedy, vytopíte sousedy poté, co praskla hadička od WC apod.)
 • během dětských her
 • domácími zvířaty (pes pokouše chodce, zakousne slepici apod.)
 • při rekreačním sportu (včetně cyklistiky, lyžování na českých horách či jízdy na koni)
 • při provozu nemotorových plavidel
 • činností lidí pověřených údržbou domácnosti
 • vinou pojištěného cyklisty

Co už není kryto pojištěním odpovědnosti:

 • Výjimka se týká například škod, které způsobíte svému zaměstnavateli. Pokud poničíte služební telefon nebo notebook, ale i pokud například jako účetní chybně něco zaúčtujete nebo jezdíte-li služebním autem a natankujete benzín místo nafty, odpovědnostní pojistka škod v běžném životě vám tuto situaci nepokryje. Pro tyto případy je vhodné mít sjednané pojištění odpovědnosti zaměstnance. To je přitom nejpraktičtější pro ty zaměstnance, kterým jsou svěřeny drahé přístroje či finance.
 • Také pokud něco zničíte v pronajatém bytě, může vám být odpovědnostní pojistka „k ničemu“. Sice zničíte cizí věc, ale trvale ji užíváte. K vybavení se podle asociace přistupuje úplně stejně, jako k předmětům zapůjčeným - a to je ve výluce. Nicméně na trhu lze najít produkty, které to poskytují.
 • A stejně, jako je to u většiny jiných pojistek, pojištění odpovědnosti za škodu v běžném životě vám nekryje nehody, které způsobíte sami sobě, respektive lidem žijícím s vámi v jedné domácnosti, často ani jiným blízkým lidem.

DOPORUČUJEME:>>> Chcete poradit, jak se nejlépe pojistit? Kontaktujte pojistné odborníky na info@prima-radce.cz nebo na čísle 810 811 812.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky škody

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.