VIDEO: Prostřeno! bude tento týden hezky ostré hned od začátku. Proč si dvě dámy nesednou?

V týdnu z Jihomoravského kraje se sejdou samí mladí lidé, čtyři ženy a jeden muž. Tři ještě studují. Jak si budou Moraváci rozumět? Jako bílá vrána se mezi nimi vyjímá nejstarší účastnice, realitní makléřka Helena, která má zajímavou historku ohledně svého přítele a bydlení, díky němuž se seznámili.

To bydlení je zajímavé a servírování na galerii ještě více, jak uvidíme. Korunu tomu ale dodá úkol týdne, což má být nějaká specialita z avokáda. A Heleně se do toho vůbec nechce… Prostě se na úkol týdne vykašle, což se občas stává, ale Helena svým soupeřům lže sprostě do očí, že ona úkol týdne prostě a zkrátka nedostala. Že by na ni štáb zapomněl? Tomu už ve čtvrtek nikdo nevěří, hlavně Lucie ne, ta má na Helenu pifku už od pondělka… Kdy to praskne? A proč se Helena urazí a odejde? To všechno a samozřejmě mnohem víc uvidíte v dalším Prostřeno! Kdo si na jižní Moravě nakonec vyvaří krásných 50 000 korun?

Pondělí: Kočka Lucie (25) pracuje v kasinu, zdravě se stravuje a dopřeje to i soutěžícím

Štíhlá černovláska s předlouhými řasami připraví příjemný první večer. I když je trochu zklamaná ze sestavy u stolu, chtěla by více starších účastníků a také mužů. Budou na ni holky a vrstevník Jan zlí, jak se obává? „Největší strach mám z ženské rivality, že nebudou soudit jídlo, ale jak vypadám.“ Lucie se stravuje dietně a ráda si dělá věci podle sebe. Podle toho vypadá i její menu. Rozhodla se pro francouzskou cibulačku, do které přijde i oblíbený sekt, a možná i díky tomu je to jedna z mála cibulaček, která má v pořadu velký úspěch. Sukces mají také gratinované brambory, které doprovodí lososa a pečenou zeleninu.

A aby jídlo nebylo suché, budou k němu i dipy. Jsou k hlavnímu chodu vůbec nějaké výtky? Snad jen chvíle čekání a málo soli a koření. Na předkrm jde Lucka od lesa, její mini quiche budou z rozváleného toustového chleba, který vloží do formy na muffiny. Hostitelka přiznává: „V původním receptu to není, ale do těsta jsem si netroufla.“ Většina hostů stejně neví, jak správný francouzský quiche vypadá, Helena dokonce čeká těstoviny. Přesto je to risk, protože mladá pokladní z kasina dělá tuto improvizaci prý úplně poprvé!

A úkol týdne? Avokádo v teplé podobě konzumuje Diana i se slupkou, hostitelka měla asi prostřít i lžíce, aby si hosté zapečený obsah snáze vyloupli. Mezi Helenou a Lucií to začíná jiskřit, nejen kvůli tomu, co realitní makléřka prozradila o své práci, ale hlavně kvůli dobrému dezertu s malinami, v němž Helena údajně našla vlas. Je Helena „zlý člověk a hrozná taktička“, která by si tak jako tak něco našla? Na zábavu hostitelka do svého moderního bytu nechá přenést mobilní kasino, aby soupeřům přiblížila svoji práci. Bude se hrát o peníze?

Helena se přitom tváří jako pomalu jako anděl boží, když popisuje svou práci:

Úterý: Realitní agentka Helena (32) se vykašle na úkol týdne a ještě si vymýšlí

„Práce mně dala přítele i domov,“ vypráví neuvěřitelný příběh svého seznámení s partnerem a následného společného bydlení v domě, který mu prodala v Příbrami na Moravě, brněnská realitní makléřka Helena, když představuje domeček s růžovým krbem a úzkým točitým schodištěm. A na galerii v podkroví se bude podávat i večeře. Je jasné, že se hostitelka docela naběhá. Nebo ne?

Vypomůže se si kladkou, košíkem a zaangažuje Honzu? Kdo si tipnul, že Helena vsadí na poctivou moravskou klasiku, má zčásti pravdu, ale na hlavní chod bude česká „čína“ podle babiččina receptu. Originál žraločí ploutve to asi nebudou. „Moje výhoda bude v tom, že tyto recepty jsou vyzkoušené a lidem chutnají,“ doufá na začátku svého úterního vaření blonďatá hostitelka. U přípravy kynutého těsta na valašské frgále se pěkně zapotí – a pak jeden koláč skončí na zemi!

Úvodní salát s majonézou připomíná saláty z lahůdkářství, poctivá zelňačka byla dobrá a chutnala i těm, co uzeninu v polévce nemusí. Největším zklamáním je již zmíněný hlavní chod – kuřecí nudličky s rýží, které mládeži připomínají školní jídelnu nebo závodku. Jan si maso radši ani nedal, Natálka v něm našla kost, hlavní výtka ale byla, že jsou „žraločí ploutve“ nedochucené včetně rýže s kari. A jaké víno dostanou hosté k moravským frgálům? Je to malé faux pas – to, co přinesli jako dárek.

Je atmosféra zamrzlá, protože hostitelka nedolévá? Nebo proto, že zvolila podivnou zábavu? Či snad proto, že zvolila „milosrdnou lež“ a na opakovaný dotaz ohledně úkolu týdne mlží? Je Helena falešná, jak si myslí Lucie, která už od včerejška ví, která bije? Myslí si snad Helena, že jí projde, že se vykašlala na úkol týdne? Přizná se až po bodování?

Středa: Student, světoběžník a vyznavač kvalitních surovin Jan (25)

„Jsem rád středem pozornosti a zatím mi to vychází,“ libuje si jediný muž týdne, výrazný student ekonomie Jan. Je hybatelem dění u stolu a dost se zajímá o to, co jí. Kromě toho, že by rád vyhrál a peníze použil na svou brzkou cestu do Austrálie, má ambici v pořadu předvést, že se lze stravovat jinak, kvalitně a bio. Hosty pozve do domu v Drnovicích, kde jsou stěny plné trofejí, protože otec i bratr jsou a byli nadšení myslivci. Jan se chystá na večírek plný zábavy a dobrého jídla. Slovo kvalitní je v jeho slovníku velmi frekventované, když představuje svoje menu a postupy.

Ocení to Helena, která pro změnu našla ve sklenici mušku? Všichni se už třesou na předkrm, ale musí čekat, až Honza přinese Heleně novou vodu. Právě ji ale červenou řepou s kozím sýrem moc nepotěší. Spraví to dýňovo-batátový krém a další losos s bylinkovými brambory? Ryba je šťavnatá a asi chutnější než v pondělí, také lépe a výrazněji ochucená. Honza mizí v kuchyni a krb hasne. Dámy by si chtěly přitopit. Kdo si spálí ruku?

S vínem ale Jan nešetří. Další rozlévá k dezertu, což je domácí zmrzlina a čokoládový fondant. Zábava souvisí s jídlem a je překvapivě spíš holčičí, jako by hostitel věděl, kdo k němu přijde na večeři. A u ručních prací nastane další příležitost pro Lucku zpovídat Helenu, které nemůže odpustit její lež. Rozváže víno Heleně jazyk, nebo si bude stát za svým?

Čtvrtek: Nejmladší soutěžící Natálka (18), studentka gymnázia, si vůbec nevede zle

Nejmladší Natálie se zatím moc neprojevovala, co ale předvede u sporáku, kde ji to prý moc baví? Vypadá to, že v kuchyni domu svých rodičů ani nemá trému, ostatní překvapilo, jak je čtvrteční hostitelka klidná. Začne cheesecakem s malinami, ty jsou tento týden v kurzu.

I když si Diana myslí, že to bude ta jednodušší nepečená verze, mýlí se, Natálka se pustí do pečeného moučníku a moc se jí povede. Na polévku bude opět dýňový krém, takže bude možnost srovnání se včerejškem. Místo kokosového mléka ale bude v polévce smetana i vývar a mladá hostitelka si myslí, že ta její verze je lepší. I v Šaraticích bude hořet krb, ale nejdříve ho musí Honza roztopit. „Udělal jsem to s velkou radostí, protože Natálka se u mě včera spálila,“ uvědomuje si Jan.

Moderní meníčka jsou si v něčem podobná. Jak moc se na tvorbě jídelníčku podílel Natálčin přítel-kuchař? Na předkrm bude zelený salátek, tentokrát s rukolou a několika sýry a tofu pro ty, co kozí sýr nemusí. Honza je nadšený, takhle podle něj vypadá zdravý a kvalitní předkrm. Na divoké selátko na víně a zelenině se šťouchanými brambory jsou už všichni zvědaví a natěšení. Hlavní chod chutná, jen Lucii neuchvátí, ta má ale asi raději boty než jídlo, občas prý si kupuje pár bot denně!

A na stole opět přistane jablko sváru v podobě nesplněného úterního úkolu týdne z avokáda a Helena zase lže, dokonce v rámci hry bez uzardění přísahá! Prý je to, jako když by potřebovala prodat dům s prasklými zdmi…. Následuje školní zábava jako na lyžáku, která odpovídá věku hostitelky. A Natálie, která vařila poprvé v životě pro více lidí, je se svým výkonem právem spokojená…

Pátek: Vaří další studentka Diana (21) a kvůli Heleně zažije malé drama. Naštěstí je celkem kliďas

Ve finále jsme v jedné z nejklidnějších částí Brna, kde ve velkém bytě žije poslední hostitelka se svými bratry, kterým často vaří. „Bydlím tady se třema chlapama a velím tomu ráznou ženskou rukou,“ charakterizuje sourozenecké soužití s bratry a psem studentka sociální práce Diana.

V pátek může předvést, jak se umí v kuchyni otáčet i řešit složité situace. Poprvé bude tento týden domácí paštika i pečivo. Hostitelka sice trochu bojuje s malou nádobou mixéru, také se, chudinka, řízla a nenajde náplast, ale dělá, co může. Paštika úplně neztuhne, jak má, a také ji všichni nemusí. Jak soupeři přijmou její trochu zvláštní, ale zamilovanou rodinnou polévku „Šulcovku“?

Diana ji chce předat dál. Jen jestli bude dost zájemců o tuhle kulinářskou štafetu. Vepřovou panenku jen se zeleninovou přílohou a bylinkovou omáčkou hostitelka zapomněla opepřit, jídlo je prý plané, celkem bez chuti. Na dezert je sladká domácí jogurtová zmrzlina z Dianina oblíbeného exotického ovoce a k tomu sladká nadýchaná kokosová buchta. Pak to ale bude hodně trpké. Poslední večeře a pomalu je to všichni proti Heleně. A Helena si to za tu lež jako věž dneska slízne ode všech – i podle poslední hostitelky se chová nefér.

Proč se ale realitní makléřka najednou zvedne a odejde? Je nejstarší, a takhle urážlivá? A vrátí se vůbec ještě ke stolu? I ta nejdelší lež má prostě krátké nohy… Rozptýlí ty chmury zábava s héliem a vzrušení z blízkého vítězství?

Protože někdo nakonec těch krásných 50 000 vyhraje. Kdo to bude? Dívejte se každý všední den od 17.50 na Primě na Prostřeno!

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 9. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a vyrazit, ale zároveň můžete mít pocit, že nejste připraveni. Možná nemáte pocit, že stojíte na dostatečně pevné půdě, abyste mohli udělat další krok. Nedovolte, aby vás tlak okolního světa posunul někam, kam nejste připraveni jít. Jděte svým vlastním tempem a buďte tolerantní k těm, kteří se rozhodli jít svým tempem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.