VIDEO: Prostřeno! bude tentokrát japonské. Proč ale budou nosit kimono i muži?

V Plzeňském kraji se sejde sympatická sestava tří žen a dvou mužů. Bude s nimi legrace, nejsou rozhodně nudní, zajímají se o to, co vaří a také konzumují. Úkol týdne je tentokrát lokální – obyvatelé Plzeňského kraje mají připravit nějaké jídlo s pivem nebo pivo do svého jídelníčku šikovně zařadit.

Bude to i týden oranžových, nasládlých, zeleninových a krémovitých polévek. Jako vedlejší téma se nabízí „život s cizincem“, což například poslední účastnice, jejíž manžel je Francouz, považuje za obohacení. Své k tomu také řekne nejstarší Alice, která žila v dvacet let v Německu, nebo Ondřej, který si přivezl svého registrovaného partnera až z Dominikánské republiky. A v neposlední řadě se budeme bavit také o zdravém vaření a životním stylu, který vyznává zejména výživová poradkyně Diana nebo pracující student Honza. Kdo ze Západočechů vyhraje krásných 50 000 korun a stane se hostitelem týdne? Dívejte se na Prostřeno! a dozvíte se to…

Pondělí: Nejstarší Alice (59) zaboduje krásným prostředím svého statku, pohostinností a bavorskou kuchyní

Z nejstarší účastnice plzeňského týdne energie jen čiší a přivítání na její rekonstruované usedlosti bude velmi příjemné. Vdova Alice je určitě zdatná kuchařka. Prozradí na sebe, že je po mamince Maďarka, její tatínek byl Němec, a protože žila dlouhá léta v Německu, kde si oblíbila bavorskou kuchyni, její hlavní chod bude právě tamní vepřo knedlo zelo s krustou. Je trochu jiné a hostům moc chutná, stejně jako fazolová polévka na maďarský způsob. Někdo se k fazolačce zpočátku staví rezervovaně, ale po ochutnání všichni – až na Jana, který fazole opravdu nemusí – změní názor. I dezert, variace na jablkový koláč, je dobrý a hostitelka i hosté se proto srovnají s faktem, že se srazila šlehačka, která je v názvu dezertu. Alice zaimprovizuje a nahradí ji zakysanou smetanou. Zábava je zábavná, cenné je, že se do ní stoprocentně vloží hostitelka, která si umí udělat legraci i sama ze sebe. Alice se totiž třeskutě vážně nebere. Úkol týdne, který zpracuje nápaditě, neprozradí a ještě předvede svůj trik, jak oživit několik dní starý koupený chléb.

Úterý: Proč se mají k pracujícímu studentovi Honzovi (21) hosté dostavit v kimonech, když japonskou kuchyni nepodává?

Druhý hostitel, který své soupeře pozve do menšího bytu, jejž sdílí se spolubydlícím, je optimistický a pozitivně naladěný. Trumfne Alici? Honzovo menu přinese spoustu otázek:

„Proč my tu sedíme po japonsku a máme řecký předkrm?!“

A proč je hostitel v civilu? Ondřejovi přijde úterní menu jako páté přes deváté. Řecký předkrm z lilku, francouzská polévka z mrkve, český hlavní chod a nepečený sušenkový dort spojuje snad jen to, že tato jídla hostiteli chutnají a jsou spíš lehká. Hlavní chod, který Jan odkoukal u nich v restauraci, všem moc chutná a zmizí z talířů. Hlavně bramborovo-hráškové pyré, které je spolu s grilovanou zeleninou přílohou k marinované šťavnaté krkovičce. A proč tedy ta kimona? „Origami je příčinou toho, proč jsem požádal soutěžící, aby přišli oblečení v japonském stylu,“ uvádí své přání na pravou míru Jan, který tyhle krásné japonské papírové skládanky umí dokonale. Origami dekorují stůl a soupeři si je budou moci zkusit složit – a jak zjistí, není to žádná hračka. Takže kdo se těšil na sushi, má to marné, i když tyčinky dostane, ale z pivního těsta. Proč Honza podává polévku dříve než předkrm? Česnek by prý narušil chuťové buňky… Jenže v kašovité polévce je zase až moc skořice. Iniciátorem zábavy je hlavně nepřehlédnutelný Ondra, který se snaží rozmluvit nesmělou Ivanu, a nakonec se u stolu rozvine téměř genderová debata.

Středa: Dvoumetrový gay Ondřej (28), který si přivezl partnera z Dominikánské republiky, zatančí u tyče

Od zcestovalého Ondřeje všichni čekají cizokrajné menu a částečně se strefili, hostitel ho charakterizuje jako španělsko-české menu. Většina chodů se ale „ztratí v překladu“; jídelníček je převážně ve španělštině, a tudíž se v něm schová i všeobecně neoblíbená mléčná polévka, kterou má Ondra rád. „Chci, aby strčili lžíce do té polévky a ochutnali to.“ Španělštinu Ondřej ovládá, protože žije v registrovaném partnerství s mužem, kterého si přivezl z Dominikánské republiky. Chlap jako hora pěstuje pole dance – a přiznejme si, že vidět tančit muže s bradkou u tyče není častý obrázek. Ondřej tento zážitek dopřeje divákům i soutěžícím, které přivítá v tanečním studiu. Proto si hosté měli pro změnu obléknout sportovní úbory a doma nechat prstýnky? Netradičně se začne zábavou a po panáku kubánského rumu se budou všichni nejprve hýbat. U Ondry doma je pak k večeři čeká španělská tortilla – tradiční bramborová omeleta, vepřová panenka s batátovou kaší, říz jídlu dodá kyselá cibule a jako sladká tečka bude netradiční (a moderní) dezert z krupicové kaše. Ondra, který svůj večírek pojme jako show, prozradí pár vlastních kuchařských vychytávek, a přestože trochu nestíhá, nezapomene ani na úkol týdne v podobě smaženého olomouckého tvarůžku v pivním těstíčku. Pozorný hostitel nemá zábrany a hosty rozesměje nekorektním vtípkem o svém partnerovi. A nakonec ještě přijde neplánovaná soutěž – sněz mátu včetně stonku!

Čtvrtek: Výživová poradkyně Diana (23) jde sama příkladem. Krásně zhubla a dnes běhá i maraton

Sympatická slečna Diana říká, že její hlavní motivací není výhra, ale chce v pořadu předvést, že se dá jíst jinak – zdravě a přitom chutně. Diana pracuje jako výživová poradkyně a sama na sobě si vyzkoušela razantní změnu životního stylu, která byla úspěšná. Z nadváhy se dostala do vynikající formy, kterou tuží denně, někdy prý i dvakrát, vstává v pět ráno a běhá. Kromě posilování počítá kalorie a myslí na to, co jí. Nikoho proto nepřekvapí, že Dianino menu tvoří celozrnné obilniny, uzené tofu, zelenina, karotkový krém. Na hlavní chod bude losos a brambory na rozmarýnu, sladká tečka na závěr je téměř bez cukru. Naštěstí je to všechno zdravé vaření a pečení docela dost k jídlu... Karotkový krém není bez chuti, má naopak říz a je výborný a inspiruje debatu, jaký že je rozdíl mezi mrkví a karotkou. Je vůbec nějaký? A protože Diana ráda jezdila na pionýrské tábory, kde ji prý děti sice šikanovaly, že je tlustá, přesto ráda na tábory vzpomíná a kolegům připomene jednu hru, která se tam hrála. Naše soutěžící by mohla sblížit, protože bez dotyků tělo na tělo se tahle legrace prostě neobejde!

Pátek: Dvojnásobná maminka Ivana (32) je původem Slovenka, vzala si Francouze a usadili se na půl cesty v Plzni

„Možná si o mně myslí, že jsem největší taktik ze všech,“ říká málomluvná Iva, původem Slovenka z Banské Bystrice, „ale já to ani nestíhám. Někdy chci něco říct, ale ani se nedostanu ke slovu.“ Změní se to v pátek, který patří téhle milé drobné mamince na mateřské? Moc ne, hosté jsou během poslední večeře poněkud rozjetí. Alice si plete tučňáka s tuňákem a Ondřejovi, který přišel v převleku za francouzského umělce, už od včerejška připadá, že si sedí na vedení. V útulném plzeňském bytě by se mohli Západočeši cítit opravdu dobře. Ivana to má v něčem jednodušší, protože už ví, co bude za úkol týdne – včera to prozradila Diana. Pivo obohatí jeden z předkrmů – pravý francouzský quiche s tuňákem. „Ivana mi vrátila moje středeční španělské menu, akorát ve francouzštině,“ směje se Ondra. Co všechny ty chody znamenají? Krémová batátová polévka je další z nasládlých zeleninových krémů, v receptu jsou dokonce dvě hrušky. Iva se pustí do odpalovaného těsta, ale protože nějak nenabývá, zkusí to s novou várkou obohacenou o další vejce a mouku. Některé recepty má od své tchyně. Nakonec mají slané větrníčky s lososovým krémem obrovský úspěch a hosté si přidávají. Hostitelka dbá i na servírování, hlavní chod, hovězí po burgundsku, podává v malých kastrůlcích. A protože francouzsky se kastrol řekne cocotte (vyslov kokot), je zase čemu se smát! Ivanina plánovaná zábava je lákavá, neboť se pojí s ochutnávkou vína a sýrů a hádáním lokalit, odkud jsou. A co bude k dezertu – citronovému dortu se sněhovými pusinkami? Pravé šampaňské!

Štědrá a v bodování velkorysá Ivana se svým francouzským večerem potěšila chuťové buňky soupeřů, zda ale též skutečně zabodovala, to teprve uvidíte ve finále pořadu Prostřeno!

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.