Seriály a filmy

10. března 2014 12:28

Markéta Zídková

VIDEO: Víte, co je to rojber? Tuhle třineckou specialitu předvedeme v Prostřeno!

Vypadá to na příjemné ženské klábosení. Ale dvě dámy do sebe od úterka pěkně začnou šít. Těšte se na tento týden s Prostřeno! vždy od 18.00 večer na Primě.

Jedna rázná důchodkyně, dvě zkušené matky a dvě mladé ženy se na severu Moravy utkají o padesát tisíc korun.

Pětice prozradí i něco ze svého bohatého soukromého života, takže se nebude pouze taktizovat nebo striktně mluvit jen o jídle – i když vaření a stolování zůstávají v hlavní roli. Povinný úkol týdne Slezankám jejich menu poněkud osladí – každá musí připravit nějaký dobrý pohár.

Tentokrát nebude vývar pětkrát jinak, pro změnu nebude žádný! A odpůrkyni krémových polévek, nepřehlédnutelné generálce Zdence, se bude po vývaru s nudlemi a knedlíčky stýskat… Mezi ní a tramvajačkou Lýdií to od úterka jiskří. Jadrná Zdena má od začátku hlavní slovo, jak si povede v kuchyni? Vyhraje zkušenost, nebo mládí, kterému patří závěr týdne?

Sledujte ryze ženské klání z Moravskoslezského kraje a dozvíte se to!

Čtvrtek: sympatická keramička Dominika

Mladá maminka dvou holčiček vzbudí zvědavost svým hlavním chodem, protože zatím nikdo netuší, co se skrývá pod názvem „rojber“. Prý jde o masitou třineckou specialitu, kterou na balkoně nad uhlím opéká Petřin přítel: Solidárně mrzne venku, protože obrovský špíz z vepřového v alobalu pár hodinek chce, ale soupeřkám se to moc nelíbí – taková výpomoc jim zavání porušením pravidel.

Zeleninový předkrm i příloha jsou chutné, příjemnou změnou bude nepečený moučník, který dostanou v podobě poháru dámy hned dvakrát. Dominika nabídne čokoládový sen, ten povinný bude s karotkou a mandarinkami. Vývaru se ve čtvrtek Zdena ani Míša opět nedočkají, bude žampionový krém, ale výborný a navíc pěkně servírovaný. Inu, výtvarnice! A kreativní je i Dominičina sladká zábava, která také souvisí s jídlem.

Ještěže tento týden nepřijde na večeři žádný muž, zřejmě by ho tolik zdobení moc nebavilo. Zato by asi ocenil tu flákotu masa, byť poněkud přesušeného. Prostě zatím není ideální počasí na grilovačku. Uváže si paní Zdena bryndák, který jí vnucují rozjařené soupeřky?

Podívejte se, co je to ten rojber:

Pátek: moderní slečna Michaela (23)

Štíhlou Míšu všichni tipovali na exotickou kuchyni, ale dočkají se jednoduššího současného menu.

Nejmladší hostitelka je šikovná, i když nepříliš zkušená kuchařka s estetickým cítěním. Úhledná špenátová roláda se povede, plněná kuřecí prsa zase taková pecka nejsou. Další bramborovou kaši už soupeřky sotva vydýchají. Co Zdenka řekne na poslední krémovou polévku, tentokrát pro změnu dýňovou? A proč vlastně ona neuvařila vývar, když po něm pořád pláče?

Lýdie si to dnes se Zdenkou vyříká, snad tím nepokazí finále. Míša vypadá klidně, ale proražené dveře v jejím bytě vypovídají o tom, že i ona prožila krušné chvíle. Teď už se tomu směje… Zdena zvolí dost konfrontační tón, ale naštěstí ji zklidní Petra. Konec sladký, všechno sladké? Kdo připraví nejlepší pohár týdne? A kdo získá truhličku s pokladem, odměnu za soutěž s pantomimou?

V pondělí jste viděli:

Řidička tramvaje Lýdie (48)

V týdnu, kdy se sešly samé ženy, se řeč brzy stočí na muže, s nimiž má první hostitelka hodně zkušeností – minimálně jako kolegyně. Vždyť je řidičkou tramvaje.

Domácké prostředí jejího finského domku svádí k povídání u stolu, které vyvrcholí modelováním figurek se zajímavou hmotou. Stolování začne dobře, až na malé hostitelské faux pas, kdy Lýdie naleje přípitek první sobě.

Gratinovaný předkrm, nevšední kombinace šunky, sýra a banánu s domácí bagetkou, chutná. Zvláštní se někomu zdá i česnek v brokolicové polévce a kombinace kuřecích stehen s kynutým knedlíkem. Bohužel omáčka z leča přetéká z talíře a zeleninová obloha se k jídlu nehodí.

Zdenka si poprvé pokecá tričko, ale nebude to naposled. Závěr večeře s hnědou kokosovou buchtou a pohárem, v němž je přeslazená šlehačka podivné konzistence, Lýdii body nepřidá.

Podívejte se na ukázky, jak si Lýdie dnes povede:

V úterý vařila veselá trémistka Petra (44):

Bývalá servírka Petra je nervózní a roztěkaná, ale také vysmátá a zkušená kuchařka a hostitelka. Takže sice zapomene vepřové závitky před obložením potřít hořčicí nebo po upečení hned srolovat piškotovou roládu, ale zvládne to promptně napravit.

Trojnásobná maminka se brzy vdávala, vaří od sedmnácti a umí příjemně překvapit. Okurková polévka se sýrem je pro soupeřky novinka – bude mít úspěch? Poměrně odvážný je i zeleninový koláč s olivami, otázky vzbuzuje hlavní chod. Nebudou závitky z vepřové pečeně plněné švestkou vysušené? Také příjemně překvapí – jsou měkoučké a šťavnaté.

Petra nasadí laťku vysoko a dobře zvládne i povinný francouzský limetkový krém, který pasuje k její šlehačkové roládě s malinami. A hostitelka potěší i aktivní zábavou plnou tance a hudby. Jediným karambolem je opět potřísněné tričko paní Zdenky…

Petra nestihne srolovat roládu, dokud je teplá. Podívejte se, jak si s tím poradí:

Středa: šťastná důchodkyně Zdenka (64)

Nejstarší hostitelka uvaří svoje prověřené rodinné menu a není připravená na žádnou kritiku. Tu jí uštědří „tichá voda“ Lýdie, což suverénku Zdenku zaskočí.

Ženy pro změnu překvapí chuť její čočkové polévky, kam kromě cukru a octa přijde ještě jedna tajná surovina. Konečný výsledek je ale spíš rozpačitý a Zdenčina „čína“ je na tom podobně. V masové směsi chybí zelenina nebo oříšky, k tomu jsou opečené brambory a tatarka. S asijskou kuchyní to moc společného nemá, jak potvrdí Dominika, jejíž přítel žil pět let v Číně.

Na jídlo se navíc čeká. Jako cukrářka se ale Zdena osvědčí – její dobrý tvarožník je bezkonkurenčně nejsložitější moučník týdne, zato ji potrápí výroba šlehačky. S rafinovaným úkolem týdne hostitelce musí pomoci přítelkyně na telefonu. I zábava uprostřed týdne souvisí s gastronomií a dámy se při ní o sobě zase dozvědí něco víc.

A jaká že je to ta Zdenčina tajná ingredience do čočkové polévky?

A jak tahle speciální "čočkovka" chutnala? To se můžete podívat už teď:

Která z žen si nakonec odnese ten hlavní poklad? Bude to napínavé až do konce… Vždy v 18.00 večer na Primě.

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 9. 2023

Vaše inspirace a představivost dnes stoupá, Berani. Možná se budete chtít pustit do nějakého uměleckého projektu. Výsledek by vás mohl příjemně překvapit. Vaše intuice je také na vysoké úrovni a vaše porozumění lidem kolem vás se výrazně zvýší. Nebojte se jednat na základě instinktu. Toto je jeden z těch dnů, kdy by měl zvítězit nad racionalitou a logikou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.