Seriály a filmy

7. června 2020 07:46

Vinnetou: Rudý gentleman. Pravda o scénách s krvelačným medvědem

Sledujte další snímek inspirovaný příběhy Karla Maye Vinnetou: Rudý gentleman. Divoký západ se zmítá v bojích rudých proti bílým. Mladý indiánský náčelník Vinnetou ale považuje za smysl svého života boje ukončit a snažit se, aby na sporném území zavládl mír. Vinnetou obětuje svoji lásku. Zavládne na Divokém západě konečně mír?

Indiáni z kmene Assinboiů se mstí za vypálení jejich vesnice bělochy. Zajmou proto syna velitele místní pevnosti a jako mstu chtějí jeho i jeho přátele usmrtit. Zbytečnému dramatu zabrání Vinnetou a po mladém poručíkovi pošle jeho otci vzkaz, aby o úplňku dorazili do pevnosti Niobrara, kde se vojáci společně s Indiány domluví na míru a zakopou válečnou sekeru.

To se ale vůbec nehodí banditům a jejich náčelníkovi Forresterovi, kteří by takto vzniklým smírem přišli o neprávem nabytá ropná pole. Proto se rozhodnou domluvu o smíru sabotovat a tropí problémy jak na straně indiánů, tak bělochů, aby rozdmýchávali jejich odvěké spory.

Povede se jim těžce vydobytému smíru zabránit? To se dozvíte v pondělí 20. července od 20.15 na Primě ve snímku Vinnetou: Rudý gentleman.

Třikrát Karin Dorová

V roli krásné Ribanny, do níž se zamiluje Vinnetou, ale která se nakonec za účelem „vyššího dobra“ provdá za mladého poručíka Merrila, jehož hraje Terrence Hill, se objevila herečka Karin Dorová. Ve filmovém zpracování mayovek to ale nebyla zdaleka její první role. Zahrála si již Ellen v Pokladu na Stříbrném jezeře a ve snímku Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti pak ztvárnila Mabel. Že by byl důvod její obliby a častého obsazování fakt, že byla manželkou režiséra Haralda Reinla?

Scéna s medvědem

Pro scénu, v níž Vinnetou zachraňuje Ribannu ze spárů krvelačného medvěda, bylo třeba sehnat medvěda. A protože se jednalo o Divoký západ, bylo třeba mít medvěda grizzlyho. Nakonec pomohl slavný cirkusový mág Rudi Althoff, který na natáčení dovezl hned tři medvědy: Petera, Peggy a Mundiho. Ne že by bylo tolik medvědů zapotřebí, jenže tihle na sebe byli tak zvyklí, že jakmile se od nich jeden oddělil, začali smutnit. Výlet do Chorvatska si tak udělali společně. Ve finále ale stejně ve většině scén nefigurují medvědi, ale jejich cvičitel Rudi Althof převelčený do medvědího kožichu. Režisér Reinl se totiž i na sebelépe vycvičená zvířata odmítal zcela spolehnout.

Velká konkurence

Hlava produkční společnosti Rialto Horst Wendlandt před natáčením nemusel zdaleka řešit jen záludné produkční záležitosti. Nejproblematičtější bylo, že se do natáčení filmových verzí oblíbených mayovek vrhl i nejmocnější německý producent Artur Brauner. Ten sice ve svých filmech nemohl využívat Lexe Barkera, Pierra Briceho ani další známé postavy, které měl Wendlandt smluvně zavázané, nicméně příběhy, které natočí, si vybíral čistě podle svého, soustředil se proto na příběhy z Mexika a Orientu. V Rialtu měli oprávněné obavy, aby diváky nadmíra filmů dle předloh Karla Maye neznudila. To se ale naštěstí nestalo…

Dokument mapující fenomén Vinnetou by vás mohl zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.