Seriály a filmy

10. února 2014 14:31

Markéta Zídková

Víte, že Silvestr Stalone také režíroval? Dnes večer uvidíte jeho debut Cesta k ráji

Buďte svědky chvíle, kdy Sylvester Stallone poprvé usedl do režisérského křesla. Film Cesta k ráji nejen napsal, zrežíroval, ale také si v něm zahrál nezdolného mluvku, který se pokusí vydělat se svými italskými bratry hromadu peněz. Jak jinak než pěstními souboji. Dnes večer ve 23.25 na Primě.

Kdo by neznal jednoho z nejslavnějších svalovců Ameriky? Dnes by už jen málokdo věřil, jak to měl Sylvester zpočátku těžké.

Jeho charakteristickou kamennou tvář mu způsobilo zranění už v okamžiku, kdy přišel na svět. Musel se tedy od dětství potýkat s tím, že část tváře a jazyka už jen těžko rozpohybuje.

Energii do života mu to ale nevzalo, naopak. Měl ji na rozdávání a pro svou neposednost a neukázněnost byl častokrát vyloučen ze školy.

Během dospívání se vzhlédl v herectví a ze středoškolských prken, které znamenají svět, si to chtěl rovnou namířit na filmové plátno. Konkurence v tomto oboru byla ale veliká, a tak se mihnul jen v několika malých bezvýznamných roličkách.

Pro koho:- Pro fandy namakaného a přitom velmi lidského Sylvestera Stalloneho, kterému nechybí ani humor- Pro ty, kdo mají rádi filmy typu Rocky, kdy se z „nicky“ postupnou dřinou stává sportovní hvězda- Pro každého, kdo má rád americkou historii a chce přičuchnout k tomu, jak se po válce skutečně žilo v USA

Větší získal až ve filmu Italský hřebec. Ovšem, spíš než na jeho italském původu a hereckém výkonu, si snímek zakládal na mladíkových tělesných proporcích a na tom, čím v bezbřehé porno produkci tehdejších let ještě zaujmout.

Štěstí se k němu otočilo čelem až v roce 1976 s filmem Rocky a byl to úspěch kolosální. Film získal tři Oscary a, i když ani jeden nebyl určen pro Stalloneho, jeho vklad v podobě námětu a scénáře a pochopitelně přesvědčivý herecký výkon z něj udělaly hvězdu první velikosti.

Studio Universal Pictures pak nemělo vůbec problém souhlasit s tím, aby o dva roky později vznikl další Stalloneho film Cesta k ráji.

Důvěra šla tak daleko, že si mohl herec sednout i na režijní křeslo a svůj scénář realizovat podle sebe. Námět se opíral trochu i o Sylvesterův původ.

Tři bratři

Tři italští bratři se v New Yorku čtyřicátých let protloukají, jak umí. Jeden z nich Cosmo (Sylvester Stallone) si s rebelskou lehkostí klestí cestu životem i bez řádné práce. Viktor je poctivý dříč a Lenny si zas vydělává jako patolog. Cosmo ucítí šanci rychle zbohatnout na Viktorově síle a jeho zručnosti v pěstních soubojích. První zápasy se povedou, a tak se ke dvojici přidává i Lenny jako Viktorův manažer. Zdánlivě to vypadá na ideální spojení schopností tří mladíků, ale problémy na sebe nedají dlouho čekat a trojlístek to rozhodně nebude mít jednoduché.

Jak je vidět, Sylvester se vzdal role největšího bojovníka, tu svěřil skutečnému wrestlerovi Leemu Canalitovi. Později tento mistr pěstního souboje natočil už jen hrstku filmů. Zajímavějším mužem z hlediska herectví je další bratr – Lenny. Pro dnes už slavného Armanda Assantea to byla první velká role ve filmu a zvládnul ji na jedničku. My si jej ovšem vybavíme spíš z filmů, jako jsou Vojín Benjaminová, 1492: Dobytí ráje, nebo Americký gangster.

Spojení zmíněných jmen herců dalo vzniknout velmi zajímavé bratrské trojici, ve které to někdy vře, jindy sviští tvrdým humorem a jindy je cítit, že to jediné, s čím opravdu v Americe mohou prorazit, je táhnout za jeden provaz.

Kromě toho se můžete těšit na výborně vykreslenou atmosféru New Yorku čtyřicátých let a na nevšední pěstní bitky, na kterých se kamera do sytosti vyřádila.

V pondělí tak na Primě ve 23.25 vítejte do opravdového světa drsných chlapů.

Co jste možná nevěděli:

• Sylvester Stallone přezdívaný Sly se narodil v roce 1946 právě ve čtvrti Hell´s Kitchen, která sice sousedí s bohatým Manhattanem, ale bývala baštou chudé pracující třídy

• Stallone napsal scénář k tomuto filmu ještě před filmem Rocky, jenž je také jeho scénáristickým dílkem. Obíhal tehdy s „Cestou k ráji“ ( Paradise Alley) filmová studia, ale nikdo to nechtěl natočit. Teprve po mega úspěchu filmového Rockyho se našly finance i na Cestu k ráji.

• Herec, scénárista a režisér v jedné osobě ale musel přesto dělat kompromisy. Stallone původně chtěl, aby trojice bratrů byli afroameričané, ale studio chtělo dát peníze pouze na film, ve kterém bude Stallone hrát hlavní roli. Postavy tedy byly přepsány na italo-američany.

• Pro Slye bylo režírování naprosto novou disciplínou, a tak několikrát během natáčení byli všichni připraveni – herci, štáb, komparz – ale nikdo nemohl pracovat. Režisér totiž zapomněl dát povel AKCE!

• Originální název filmu Paradise Alley odkazuje na stejnojmenný noční klub, kde se dříve provozovaly wrestlingové zápasy

• Ve filmu se objevilo několik wrestlerů – profíků. Mezi nimi Terry Funk, který si zahrál hlavního „zabijáka“ Frankieho the Thumpera. Bylo to poprvé, co se tento sportovec objevil na plátně. Ale vlastně to založilo jeho filmovou kariéru. V různých filmech poté hrál dalších 35 let!

• Poprvé se tu na plátně objeví také další hvězda – herec a muzikant Tom Waits (Cotton Club, Král Rybář, Drákula)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.